Register Now

News


MSLTA Ranking Analysis May 2024

Published : 18/Jun/2024

MSLTA Ranking Analysis May 2024

 

https://drive.google.com/file/d/11VILsV6E9HL1TUZzUOy1QDqdGDvH9Igr/view 

The 11th AITA National Coaches Workshop was held at the PYC Hindu Gymkhana in Pune on June 7th and 8...

Published : 15/Jun/2024

 
The 11th AITA National Coaches Workshop was held at the PYC Hindu Gymkhana in Pune on June 7th and 8th.
 
 
 

MSLTA Under 10 Ranking as on 31st MAY 2024

Published : 31/May/2024

MSLTA Under 10 Ranking as on 31st MAY 2024

 

Boys Under 10: - https://drive.google.com/file/d/1CuH1GiVBh7b8sF8JrAOWyRWIYA59ZTSO/view?usp=sharing

 

Girls Under 10: - https://drive.google.com/file/d/19VBedAwVle87XbORKwVZrOCFMtikPEbd/view?usp=sharing

Pahwa, Mundhe win memorable double crown at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nation...

Published : 27/May/2024

Pahwa, Mundhe win memorable double crown at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationals  

Kolhapur, May 26, 2024: Tavish Pahwa of Haryana and Parthasarathi Mundhe of Maharashtra won a double crown adding the singles title to their doubles titles at the 19th Ramesh Desai Memorial  Nationals Junior Tennis Championships  sponsored by DYPatil  Institute and organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA)  and the Kolhapur District Lawn tennis Association KDLTA and played at the KDLTA Tennis complex  in Kolhapur

In the finals played today tenth seed Tavish Pahwa  upset top seeded Prateek Sheoran 6-4, 6-0 in an all Haryana clash

In the girls section Solapur girl and tenth seed Parthsarthi Mundhe toppled third seed  Ranjhana Sangram of Punjab 6-1, 6-3 to win her first ever national championships, Mundhe had finished runner up at the under 14 nationals last year.

The prizes were given away at the hands of Mr.Dilip Mohite chairman KDLTA, Mr.Sheetal Bhosale Jt.Secretary MSLTA and the Tournament Director
Murlidhar Ghatge life member KDLTA, Ashish Shah Life member KDLTA, Anand Shah, Shekhar Shinde , Bharat Patil, Vijay Patki, Mahendra Parmar ,SS Momin, AITA Supervisor S. Vaishali were present on the occasion.

Results: Main Draw: Boys: Final Round:
Tavish Pahwa(Har)(10) bt Prateek Sheoran(Har)(1) 6-4, 6-0;

Girls:  
Parthsarthi Mundhe(Mah)(10) bt Ranjhana Sangram(Punjab)(3) 6-1, 6-3;

AITA National coaches workshop in Pune

Published : 24/May/2024

AITA National coaches workshop in Pune 

 
Pune MAY 24, 2024: The 11th AITA National coaches workshop will be held at the PYC Hindu Gymkhana in Pune on June 7 and 8.
 
Tennis coaches, coaches from other sports, tennis facility managers, tennis enthusiasts and parents of players can attend the workshop.
 
The theme of the workshop this time would be, technology and allied services in tennis. 
 
Miguel Crespo, Head of participation and education of the International Tennis Federation (ITF) will deliver the keynote address. 
 
Dr. Ales Filipcic, the Davis Cup captain of Slovenia, and professor at the University of Ljubljana will also address the coaches in the conference.
 
The course fee will be Rs.9,000.
 
For more details pls contact: Mr.Manoj Vaidya, CEO, MSLTA 9819467536
 
अखिल भारतीय टेनिस संघटनेतर्फे प्रशिक्षकांसाठी पुण्यात 7 जूनपासून कार्यशाळा
 
पुणे, 24 मे 2024: अखिल भारतीय टेनिस संघटनेच्या वतीने आयोजित करण्यात आलेली प्रशिक्षकांसाठीची 11 वी राष्ट्रीय कार्यशाळा पुण्यातील पीवायसी हिंदू जिमखाना येथे येत्या 7 व 8 जुन 2024 रोजी पार पडणार आहे. 
 
या कार्यशाळेत टेनिस प्रशिक्षकांसह इतर सर्व क्रिडा प्रकारांमधील प्रशिक्षक, टेनिस संबंधी सर्व उपक्रमांचे व्यवस्थापक, टेनिस शौकीन आणि टेनिस पटूबरोबरच अन्य क्रिडा प्रकारांमधील खेळाडूंचे पालक यांना सहभागी होता येणार आहे. 
 
सध्याच्या आधुनिक युगात तंत्रज्ञान आणि अत्याधुनिक सुविधांचा टेनिस मध्ये केला जाणारा उपयोग ही या कार्यशाळेची मध्यवर्ती संकल्पना आहे. आंतरराष्ट्रीय टेनिस संघटनेच्या सर्वसाधारण सभा व प्रशिक्षण विभागाचे प्रमुख मिगेल क्रेस्पो यांचे या कार्यशाळेत व्याख्यान होणार आहे. मिगेल क्रेस्पो यांच्याबरोबरच स्लोव्हेनियाच्या डेव्हिस कप संघाचे कर्णधार आणि ज्युब्लीजाना विद्यापीठातील प्राध्यापक डॉ ॲलेस फिलिपकिक यांचेही बहुमोल मार्गदर्शन या कार्यशाळेत सहभागी झालेल्या प्रशिक्षकांना लाभणार आहे.
 
या दोन दिवसीय कार्यशाळेचे शुल्क प्रत्येक सहभागीसाठी 9000रुपये असे आहे. 
 
अधिक माहितीसाठी व नावनोंदणीसाठी संपर्क: मनोज वैद्य 9819467536

 

Swanika , Parthsarthi , Shivtej Tavish cause upsets to enter semifinals at 19th Ramesh Desai Memo...

Published : 24/May/2024

Swanika  , Parthsarthi , Shivtej Tavish cause upsets to enter semifinals   at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationals  

Kolhapur, May 24, 2024: Swanika Roy of Maharashtra caused the second upset in a row ousting second seeded Anandita Upadhyay of Haryana  6-3,6-4 , while another state player and  tenth seeded Parthsarthi Mundhe upset  fourth seeded   Shaivi Dalal of Gujarat 6-2,6-2   to enter the girls singles semifinals  at the 19th Ramesh Desai Memorial  Nationals  Junior Tennis Championships  sponsored by DYPatil  Institute and  organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA)  and the Kolhapur District Lawn tennis Association KDLTA and played at the KDLTA Tennis complex  in Kolhapur

In the boys event in an all Haryana clash tenth seeded Tavish Phawa upset fourth seeded  Harsh Malik  6-0, 6-1  while Maharashtra lad Shivtej Shirfule upset Karnataka player and fifth seeded Prakaash Sarran 7-6(5), (5)6-7, 6-4 in a close match to make the semifinals  

In the doubles event  third seeds Parthsarthi Mundhe pairing  with Akansha Ghosh of West Bengal toppled top seeded pair of   Anandita Upadhyay of Haryana and Ranjhana Sangram  of Punjab 4-6, 7-5, 11-9 to win the girls title  , Telangana's Hruthik Katakam and  Haryana's Tavish Pahwa won the boys doubles winning   3-6, 6-0, 10-6 against  Maharashtra's Mannan Agarwal  and Karnataka's  Prakaash Sarran.
 
The prizes were given away at the hands of Mr.Dilip Mohite chairman KDLTA, Mr.Sheetal Bhosale  Tournament Director and Jt.Secretary MSLTA, Mr.Meghan Bagawde secretary KDLTA, Murlidhar Ghatge life member KDLTA , Ashish Shah Life member KDLTA , Anand Shah, ITF Supervisor Vaishali Shekatkar were present on the occasion.
 
Results: Main Draw: Boys: quarterfinal Round:
Prateek Sheoran(Har)(1) bt Neel Kelkar(Mah) 6-1, 6-3;
Hruthik Katakam(TS)(3) bt Saksham Bhansali(Mah) 6-3, 6-2;
Tavish Phawa(Har)(10) bt Harsh Malik(Har)(4) 6-0, 6-1;
Shivtej Shirfule(Mah) bt Prakaash Sarran(Kar)(5) 7-6(5), (5)6-7, 6-4;

Girls:  
Swasti Singh(Har)(6) bt Deepshika Vinayagamurthy(TN)  6-2, 6-4;
Parthsarthi Mundhe(Mah)(10) bt Shaivi Dalal(Guj)(4) 6-2, 6-2;
Ranjhana Sangram(Punjab)(3) bt Nainika Bendram(Mah)(5) 6-2, 6-3;  
Swanika Roy(Mah) bt Anandita Upadhyay(Har)(2) 6-3, 6-4;  

Doubles: Girls: Semifinal Round:
Anandita Upadhyay(Har)/Ranjhana Sangram(Punjab)(1) bt Swasti Singh(Har))/Angel Patel(Guj) 6-1, 6-1;  
Parthsarthi Mundhe(Mah)/Akansha Ghosh(WB)(3) bt Shaivi Dalal(Guj)/Meghana GD(Kar)(2) 4-6, 7-5, 10-6;
Final Round:  Parthsarthi Mundhe(Mah)/Akansha Ghosh(WB)(3) bt  Anandita Upadhyay(Har)/Ranjhana Sangram(Punjab)(1) 4-6, 7-5, 11-9;

Boys:
  Semifinal Round:
Mannan Agarwal(Mah)/Prakaash Sarran(Kar)(3) bt Sharan Somasi(Kar)/Channamallikarjuna Yale(Kar)  7-6(4), 6-3;
Hruthik Katakam(TS)/Tavish Pahwa(Har)(2) bt  Aaradhya Mhasde(Mah)/Rishi Yadav(UP)(4) 6-0, 7-5;
Final Round:  Hruthik Katakam(TS)/Tavish Pahwa(Har)(2) bt   Mannan Agarwal(Mah)/Prakaash Sarran(Kar)(3) 3-6, 6-0, 10-6.

MSLTA Under 10 Ranking as on 24th MAY 2024

Published : 24/May/2024

MSLTA Under 10 Ranking as on 24th MAY 2024

 

Boys Under 10: - https://drive.google.com/file/d/1FVTQ67PXx6U9JT7OXDEe5ScxbFFK4Jpn/view?usp=sharing

 

Girls Under 10: https://drive.google.com/file/d/141KSvDwKBM15nURx_FWWP__3cg6qsn2D/view?usp=sharing

Swanika causes upset to enter quarter finals at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis N...

Published : 23/May/2024

Swanika causes upset to enter quarter finals  at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationals  

Kolhapur, May 23, 2024:    Swanika Roy of Maharashtra upset seventh seeded Akansha Ghosh of West Bengal 6-1, 6-0 to enter the  girls singles quarterfinal at the 19th Ramesh Desai Memorial  Nationals  Junior Tennis Championships  sponsored by DYPatil  Institute and  organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA)  and the Kolhapur District Lawn tennis Association KDLTA and played at the KDLTA Tennis complex  in Kolhapur

In the Boys section fifth seeded Prakaash Sarran of Karnataka struggled before scrapping past Vishvajeet Sanas of Maharashtra  5-7, 6-4, 7-6(2) to move into the quarter finals

In other matches top seed Prateek Sheoran of Haryana struggled to move past Aaradhya Mhasde of Maharashtra 6-4, 6-7(3), 6-3;  another state player  Neel Kelkar registered a three set win over Swaraj Dhamdhere winning 6-3, 0-6, 7-6(2);

Saksham Bhansali of Maharastra overcame a fighting Sharan Somasi of Karnataka 5-7, 6-0, 6-2  while fourth seeded Harsh Malik of Haryana battled past Karnataka player Nikith Korishettru 6-1, 1-6, 7-6(3);  

In the girls event  Deepshikha Vinayagamurthy of Tamil Nadu stopped  giant killer Riddhi Shinde 6-3, 4-6, 6-2 to enter the last eight

Results: Main Draw: Boys: Pre-quarterfinal Round:
Prateek Sheoran(Har)(1) bt Aaradhya Mhasde(Mah) 6-4, 6-7(3), 6-3;
Neel Kelkar(Mah) bt Swaraj Dhamdhere(Mah)6-3, 0-6, 7-6(2);
Hruthik Katakam(TS)(3) bt Sankalp Sahani(WB) 6-0, 6-1;  
Saksham Bhansali(Mah) bt Sharan Somasi(Kar)  5-7, 6-0, 6-2;
Tavish Phawa(Har)(10) bt Channamallikarjuna Yale(Kar) 6-1, 6-1;  
Harsh Malik(Har)(4) bt Nikith Korishettru(Kar)6-1, 1-6, 7-6(3);  
Prakaash Sarran(Kar)(5) bt Vishvajeet Sanas(Mah)(12) 5-7, 6-4, 7-6(2);  
Shivtej Shirfule(Mah) bt (Q)Varad Undre(Mah) 6-3, 6-1;  

Girls:  
Deepshika Vinayagamurthy(TN) bt Riddhi Shinde(Mah) 6-3, 4-6, 6-2;  
Swasti Singh(Har)(6) bt Princy Mandagalla(TS)(9) 6-7(4), 6-1, 6-1;
Shaivi Dalal(Guj)(4) bt Disha Kumar(Kar) 6-3, 6-0;
Parthsarthi Mundhe(Mah)(10) bt Shreya Pathare(Mah)6-2, 6-1;
Nainika Bendram(Mah)(5) bt Devashree Mahadeshwar(Mah) 6-4, 6-3;
Ranjhana Sangram(Punjab)(3) bt Keerthana Rangineni(TS) 6-2, 6-1;
Swanika Roy(Mah) bt Akansha Ghosh(WB)(7) 6-1, 6-0;
Anandita Upadhyay(Har)(2) bt Harsha Oruganti 6-0, 6-3;  

Doubles: Girls: Quarterfinal Round:
Anandita Upadhyay(Har)/Ranjhana Sangram(Punjab)(1) bt Hiya Kugasia(Guj)/Disha Kumar(Kar)6-0, 6-4;
Swasti Singh(Har))/Angel Patel(Guj) bt Deepshika Vinayagamurthy(TN)/Riya Pudiyokkada(Kar) 6-3, 6-2;
Parthsarthi Mundhe(Mah)/Akansha Ghosh(WB)(3) bt Devashree Mahadeshwar(Mah)/Saumya Chatterjee(WB) 7-5, 6-1;
Shaivi Dalal(Guj)/Meghana GD(Kar)(2) bt Avipsha Dehury(Odisha)/Dia Agarwal(Mah) 6-3, 6-4;

Boys:
Sharan Somasi(Kar)/Channamallikarjuna Yale(Kar) bt Sarthak Gaikwad(Mah)/Saksham Bhansali(Mah)7-6(3), 2-6, 10-8;
Mannan Agarwal(Mah)/Prakaash Sarran(Kar)(3) bt Veer Madam(Guj)/Parjanya Adury(TS) 6-2, 6-3;
Aaradhya Mhasde(Mah)/Rishi Yadav(UP)(4) bt Swaraaj Dhamdhere(Mah)/Vishvajeet Sanas(Mah)6-2, 6-1;
Hruthik Katakam(TS)/Tavish Pahwa(Har)(2) bt Diganth M(Kar)/Fazal Ali Meer(TN) 6-2, 6-4.  

 

Riddhi Shinde knocks out top seed Diya at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationa...

Published : 22/May/2024

Riddhi Shinde knocks out top seed  Diya at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationals  

Kolhapur, May 22, 2024:   Maharashtra player Riddhi Shinde created the biggest upset of the day as she knocked out top seeded Diya Ramesh of Tamil Nadu 5-3,4-2 to enter the quarterfinal of the  girls singles event 19th Ramesh Desai Memorial  Nationals  Junior Tennis Championships  sponsored by DYPatil  Institute and  organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA)  and the Kolhapur District Lawn tennis Association KDLTA and played at the KDLTA Tennis complex  in Kolhapur

On a day curtailed by unseasonal rains another Maharashtra girl Shreya Pathare toppled eighth seed Kashavi Sunil of Karnataka 3-4(5), 2-4, 5-3 Tamil Nadu’s Deepshika Vinayagamurthyl overcame fifteenth seeded Miraya Agarwal 3-5, 4-1, 4-0.

In other upsets  Devashree Mahadeshwar of Maharashtra upset twelfth seed Vaishnavi Singh of Delhi  4-0, 4-1 while Telangana’s Keerthana Rangineni upset thirteenth seeded Saumya Chatterjee of  West Bengal 5-3, 5-4(2);
 
In the boys section Saksham Bhansali of Maharashtra upset seventh seed Kanishk Khathuria of Madhya Pradesh 4-0, 4-1 while Karnataka player Channamallikaarjuna Yale upset eighth seeded  Aditya Acharya of Odisha  4-0, 4-2 qualifier Varad Undre of Maharashtra continued his progress upsetting fifteenth seeded Vanshraj Jalota of Uttar Pradesh 4-0, 4-0

Results: Main Draw: Boys: Second Round:
Prateek Sheoran(Har)(1) bt (Q)Neev Gogia(Mah) 4-1, 5-3;
Aaradhya Mhasde(Mah) bt (Q)Lakshya ChukkaAP) 4-2, 5-4(5);
Neel Kelkar(Mah) bt (Q)Pradnyesh Shelke(Mah) 5-4(3), 4-2;
Swaraj Dhamdhere(Mah) bt Avaneesh Chafle(Mah)5-3, 2-4,5-3;
Hruthik Katakam(TS)(3) bt (Q)Dhruv Sehgal 4-0, 4-0;
Sankalp Sahani(WB) bt Manan Rai(Mah)2-4, 4-2, 4-0;  
Sharan Somasi(Kar) bt Shounak Chatterjee(WB)  4-0, 2-4, 4-2;
Saksham Bhansali(Mah) bt Kanishk Khathuria(MP)(7) 4-0, 4-1;
Channamallikaarjuna Yale(Kar) bt Aditya Acharya(Odisha)(8) 4-0, 4-2;
Tavish Phawa(Har)(10) bt Parjanya Adury(TS) 1-4, 4-1, 4-0;
Nikith Korishettru(Kar) bt Shardul Khawale(Mah) 4-1, 4-1;
Harsh Malik(Har)(4) bt Diganth M(Kar) 4-2, 4-0;
Prakaash Sarran(Kar)(5) bt Neev Kothari (Mah) 4-0, 4-0;
Vishvajeet Sanas(Mah)(12) bt Vanij Pothunoori(TS) 5-4(6), 5-4(6);
(Q)Varad Undre(Mah) bt Vanshraj Jalota(UP)(15)4-0, 4-0;  
Shivtej Shirfule(Mah) bt Varad Pol(Mah) 5-4(3), 4-1;

Girls: Second Round:
Riddhi Shinde(Mah) bt Diya Ramesh(TN)(1) 5-3, 4-2;
Deepshika Vinayagamurthy(TN) bt Miraya Agarwal(15)3-5, 4-1, 4-0;
Princy Mandagalla(TS)(9) bt Shrimoyee Kamat(Mah) 5-3, 4-2;
Nainika Bendram(Mah)(5) bt Avishi Sharma(MP) 4-2, 4-0;
Shreya Pathare(Mah) bt Kashavi Sunil(Kar)(8) 3-4(5), 2-4, 5-3;
Devashree Mahadeshwar(Mah) bt Vaishnavi Singh(Del)(12) 4-0, 4-1;
Keerthana Rangineni(TS) bt Saumya Chatterjee(WB)(13) 5-3, 5-4(2);
Ranjhana Sangram(Punjab)(3) bt Vrandika Rajput(Mah) 4-0, 5-3;
Akansha Ghosh(WB)(7) bt Kreethika Vangala(TS)4-0, 4-1;
Swanika Roy(Mah) bt Meghana GD(Kar)(11)4-0, 4-1.

Riddhi Shinde knocks out top seed Diya at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationa...

Published : 22/May/2024

Riddhi Shinde knocks out top seed  Diya at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationals  

Kolhapur, May 22, 2024:   Maharashtra player Riddhi Shinde created the biggest upset of the day as she knocked out top seeded Diya Ramesh of Tamil Nadu 5-3,4-2 to enter the quarterfinal of the  girls singles event 19th Ramesh Desai Memorial  Nationals  Junior Tennis Championships  sponsored by DYPatil  Institute and  organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA)  and the Kolhapur District Lawn tennis Association KDLTA and played at the KDLTA Tennis complex  in Kolhapur

On a day curtailed by unseasonal rains another Maharashtra girl Shreya Pathare toppled eighth seed Kashavi Sunil of Karnataka 3-4(5), 2-4, 5-3 Tamil Nadu’s Deepshika Vinayagamurthyl overcame fifteenth seeded Miraya Agarwal 3-5, 4-1, 4-0.

In other upsets  Devashree Mahadeshwar of Maharashtra upset twelfth seed Vaishnavi Singh of Delhi  4-0, 4-1 while Telangana’s Keerthana Rangineni upset thirteenth seeded Saumya Chatterjee of  West Bengal 5-3, 5-4(2);
 
In the boys section Saksham Bhansali of Maharashtra upset seventh seed Kanishk Khathuria of Madhya Pradesh 4-0, 4-1 while Karnataka player Channamallikaarjuna Yale upset eighth seeded  Aditya Acharya of Odisha  4-0, 4-2 qualifier Varad Undre of Maharashtra continued his progress upsetting fifteenth seeded Vanshraj Jalota of Uttar Pradesh 4-0, 4-0

Results: Main Draw: Boys: Second Round:
Prateek Sheoran(Har)(1) bt (Q)Neev Gogia(Mah) 4-1, 5-3;
Aaradhya Mhasde(Mah) bt (Q)Lakshya ChukkaAP) 4-2, 5-4(5);
Neel Kelkar(Mah) bt (Q)Pradnyesh Shelke(Mah) 5-4(3), 4-2;
Swaraj Dhamdhere(Mah) bt Avaneesh Chafle(Mah)5-3, 2-4,5-3;
Hruthik Katakam(TS)(3) bt (Q)Dhruv Sehgal 4-0, 4-0;
Sankalp Sahani(WB) bt Manan Rai(Mah)2-4, 4-2, 4-0;  
Sharan Somasi(Kar) bt Shounak Chatterjee(WB)  4-0, 2-4, 4-2;
Saksham Bhansali(Mah) bt Kanishk Khathuria(MP)(7) 4-0, 4-1;
Channamallikaarjuna Yale(Kar) bt Aditya Acharya(Odisha)(8) 4-0, 4-2;
Tavish Phawa(Har)(10) bt Parjanya Adury(TS) 1-4, 4-1, 4-0;
Nikith Korishettru(Kar) bt Shardul Khawale(Mah) 4-1, 4-1;
Harsh Malik(Har)(4) bt Diganth M(Kar) 4-2, 4-0;
Prakaash Sarran(Kar)(5) bt Neev Kothari (Mah) 4-0, 4-0;
Vishvajeet Sanas(Mah)(12) bt Vanij Pothunoori(TS) 5-4(6), 5-4(6);
(Q)Varad Undre(Mah) bt Vanshraj Jalota(UP)(15)4-0, 4-0;  
Shivtej Shirfule(Mah) bt Varad Pol(Mah) 5-4(3), 4-1;

Girls: Second Round:
Riddhi Shinde(Mah) bt Diya Ramesh(TN)(1) 5-3, 4-2;
Deepshika Vinayagamurthy(TN) bt Miraya Agarwal(15)3-5, 4-1, 4-0;
Princy Mandagalla(TS)(9) bt Shrimoyee Kamat(Mah) 5-3, 4-2;
Nainika Bendram(Mah)(5) bt Avishi Sharma(MP) 4-2, 4-0;
Shreya Pathare(Mah) bt Kashavi Sunil(Kar)(8) 3-4(5), 2-4, 5-3;
Devashree Mahadeshwar(Mah) bt Vaishnavi Singh(Del)(12) 4-0, 4-1;
Keerthana Rangineni(TS) bt Saumya Chatterjee(WB)(13) 5-3, 5-4(2);
Ranjhana Sangram(Punjab)(3) bt Vrandika Rajput(Mah) 4-0, 5-3;
Akansha Ghosh(WB)(7) bt Kreethika Vangala(TS)4-0, 4-1;
Swanika Roy(Mah) bt Meghana GD(Kar)(11)4-0, 4-1.

Pol knocks out Second seed Yadav at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationals

Published : 21/May/2024

Pol knocks out Second seed Yadav at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationals  

 

Kolhapur , May 21, 2024: Maharashtra lad Varad Pol upset second seeded Rishi Yadav of  Uttar Pradesh 6-3, 6-3 to move into the second round  of the   19 th Ramesh Desai Memorial  Nationals  Junior Tennis Championships  sponsored by DYPatil  Institute and  organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA)  and the Kolhapur District Lawn tennis Association KDLTA and played at the KDLTA Tennis complex  in Kolhapur

 

In the girls section. Riddhi Shinde edged out Shivani Gupte 5-7, 7-6(5), 6-2 , Tamilnadu player Deepshika Vinayagamurthy battled past Adya Chaurasia of. Karnataka 6-1, 5-7, 6-2;  while  Madhya Pradesh player 

Avishi Sharma came back from loss of first set to oust state player Mehak Kapoor 0-6, 6-0, 7-5 to enter the second round.

 

Results: Main Draw: Boys: First Round:

Vanij Pothunoori(TS) bt Yaj Malik 1-6, 6-3, 6-4;

Vishvajit Sanas(Mah)(13) bt Mokshak Challa(TS) 6-2, 6-1;

Vanshraj Jalota(UP)(15) bt Dhruva Hegde(TS) 7-6(5), 6-3;

(Q)Varad Undre(Mah) bt Anshul Ponugoti(Mah) 6-0, 6-1;

Shivtej Shirfule(Mah) bt Eshan Khadeer(Kar) 6-2, 6-4;

Varad Pol(Mah) bt Rishi Yadav(UP)(2) 6-3, 6-3;

 

Girls: First Round:

Riddhi Shinde(Mah) bt Shivani Gupte(Mah) 5-7, 7-6(5), 6-2;

Deepshika Vinayagamurthy(TN) bt Adya Chaurasia(Kar) 6-1, 5-7, 6-2;

Shrimoyee Kamat(Mah) bt Parishri Meghani(Guj) 7-5, 6-3;

Neelakshi Lather(Del) bt Kavya Deshmukh(Mah) 6-3, 7-5;

Hiya Kugasia(Guj) bt Meha Patil(Mah) 7-5, 6-1;

Disha Kumar(Kar) bt Sajhi Jain(MP) 6-0, 6-2;

Dhruvi Adyanthaya(Mah) bt Varnikaa Dixit(UP) 6-1, 6-0;

Shreya Pathare(Mah) bt Prarthana Khedkar(Mah) 6-0, 6-2;

Avishi Sharma(MP) bt Mehak Kapoor(Mah)0-6, 6-0, 7-5;

Devashree Mahadeshwar(Mah) bt Rishita Patil(Mah) 6-4, 6-2;

Keerthana Rangineni(TS) bt Avyaktha Rayavarapu(TS) 6-3, 6-4;

Vrandika Rajput(Mah) bt Joshita Goli(AP) 6-0, 6-2;

Kreethika Vangala(TS) bt Avipsha Dehury(Odisha) 6-3, 6-4;

Swanika Roy(Mah) bt Angel Patel(Guj) 6-0, 6-4;

 

Six upsets in opening round at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationals

Published : 20/May/2024

Six upsets in opening round at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationals  

Kolhapur , May 20, 2024:  Six upsets were recorded on the opening day of the boys main draw  at the  19 th Ramesh Desai Memorial  Nationals  Junior Tennis Championships  sponsored by DYPatil  Institute and  organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA)  and the Kolhapur District Lawn tennis Association KDLTA and played at the KDLTA Tennis complex  in Kolhapur

Maharashtra player Swaraj Dhamdhere upset sixth seeded Ahan Shetty 6-7(5), 6-3, 6-0 , while West Bengal’s  Shounak Chatterjee upset Madhya Pradesh’s  Rudra Batham seeded ninth 7-5, 6-2 to enter the second round of the Boys ever

In other upsets   Maharashtra’s Neel Kelkar upset eleventh seeded Pratyush Loganathan of  Tamil Nadu 3-6, 7-6(3), 6-1 , Karnataka lad  Nikith Korishettru ousted  thirteenth seeded Mannan Agarwal 6-3, 7-6(1)

West Bengal’s Sankalp Sahani  toppled fourteenth seed Trishubh Kumar of Haryana 6-2, 6-2 , qualifier  Lakshya Chukka of Andhra Pradesh  came back from loss of first set to register 1-6, 6-3, 6-4 win over Maharashtra player  Sarthak Gaikwad

Results: Main Draw: First Round: Boys Under 16:
Prateek Sheoran(Har)(1) bt Fazal Ali Meer(TN) 7-5, 6-3;
(Q)Neev Gogia(Mah) bt Lakshya Dhiman(Har) 6-4, 4-6, 6-4;
Aaradhya Mhasde(Mah) bt Mahijeet Pradhan(Mah) 7-5, 7-5;
(Q)Lakshya ChukkaAP) bt Sarthak Gaikwad(Mah)(16)1-6, 6-3, 6-4;
Neel Kelkar(Mah) bt Pratyush Loganathan(TN)(11) 3-6, 7-6(3), 6-1;
(Q)Pradnyesh Shelke(Mah) bt Amrit Vats(WB) 6-1, 6-2;
Swaraj Dhamdhere(Mah) bt Ahan Shetty(6)6-7(5), 6-3, 6-0;
Hruthik Katakam(TS)(3) bt (Q)Yash Patel(Guj)6-2, 6-0;
(Q)Dhruv Sehgal bt Ritvik Dutt(UP) 6-4, 6-3;
Manan Rai(Mah) bt Kabir Jaitly(Mah) 6-2, 6-2;
Sankalp Sahani(WB) bt Trishubh Kumar(Har)(14)6-2, 6-2;
Shounak Chatterjee(WB) bt Rudra Batham(MP)(9)7-5, 6-2;
Sharan Somasi(Kar) bt Arnav Harishankar(TN) 6-3, 7-5;
Saksham Bhansali(Mah) bt Gaurish Madaan(Chd) 6-4, 6-0;
Kanishk Khathuria(MP)(7) bt Nithik Sivakumar(TN) 1-6, 7-5, 6-4;
Nikith Korishettru(Kar) bt Mannan Agarwal(Mah)(13)6-3, 7-6(1);
Shardul Khawale(Mah) bt Rohan Bajaj(Mah)6-3, 6-3;
Neev Kothari (Mah) bt Krishank Joshi 6-2, 6-3;
Vishvajeet Sanas(Mah)(12) bt Mokshak Challa(TS) 6-2, 6-1.   

Gogia, Patil make main draw at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationals

Published : 20/May/2024

Gogia, Patil make main draw at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationals  
 
Kolhapur , May 19, 2024: Neev Gogia upset eighth seeded Pradyumna Tatachar 6-2, 6-3 while Rishita Patil upset eighth seed Eshal Pathan 6-2, 6-2 to enter the boys and girls main draw  of the 19 th Ramesh Desai Memorial  Nationals  Junior Tennis Championships  sponsored by DYPatil  Institute and  organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA)  and the Kolhapur District Lawn tennis Association KDLTA and played at the KDLTA Tennis complex  in Kolhapur
 
In the other upsets in the qualifying final round Yash Patel of Gujarat upset ninth seed Arjun Soori  6-1, 6-3 while  Dhruv Sehgal upset twelfth seed Arnav Bhatia  6-4, 6-3;
 
Results: Boys:Final Qualifying Round: 
Ahan Shetty(1) bt Aditya Chauhan 6-0, 6-2;
Varad Undre(Mah) bt Atharva Sriramoju 6-3, 6-0;
Lakshya Chukka(3) bt Vikas Niyant(16) 2-6, 6-4, 6-3;
Pradnyesh Shelke(Mah) bt Sayyam Patil(Mah)6-0, 6-0;
Yash Patel(Guj) bt Arjun Soori(9) 6-1, 6-3;
Dhruv Sehgal bt Arnav Bhatia(12) 6-4, 6-3;
Avaneesh Chafle(Mah)(7) bt Shivraj Jadhav(Mah)6-3, 6-4;
Neev Gogia(Mah)(10) bt Pradyumna Tatachar(Mah)(8) 6-2, 6-3;

Girls:
Kavya Deshmukh(Mah)(1) bt Teeksha Nagendra(11)6-1, 6-3;
Avyaktha Rayavarpau(TS)(2) bt Arya Shinde(Mah)(12)7-6(6), 6-2;
Prarthana Khedkar(Mah) bt Shrimoyee Kamat(mAH)(3) 6-2, 6-2;
Keerthana Rangineni(TS)(4) bt Aditi Khanapuri(15)7-6(0), 6-3;
Mehak Kapoor(Mah)(5) bt Sanidya Karantosh(16)6-1, 6-0;
Adya Chaurasia(6) bt Harshini Vaddeboina(13) 6-1, 6-2;
Harsha Oruganti(7) bt Pia Mistri(14) 7-5, 7-6(2);
Rishita Patil(Mah)(10) bt Eshal Pathan(8) 6-2, 6-2. 
 
 
Following  are the seedings list: Boys
1.Prateek Sheoran(Har), 2.Rishi Yadav(UP), 3.Hruthik Katakam(TS),4.Harsh Malik(Har), 5.Prakaash Sarran(Kar), 6. Ahan Sheety, 7. Kanishk Khathuria(MP), 8.Aditya Acharya(Odisha),  

Girls

1.Divya Ramesh(TN), 2.Anandita Upadhyay(Har), 3.Ranjhana Sangram(Punjab), 4. Shaivi Dalal(Guj), 5. Nainika Reddy Bendram(Mah), Swasti Singh( Del), 7. Akansha Ghosh (WB), 8.  Kashvi Sunil(Kar)

 

 

Keerthana struggles at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationals

Published : 20/May/2024

Keerthana struggles at 19th Ramesh Desai Memorial under 16 Junior Tennis Nationals  

 

Kolhapur , May 18, 2024:     Fourth seed 

Keethana Rangineni of  Telangana struggled to get past Aarohi Deshmukh of  Maharashtra 6-3, 1-6, 12-10; to enter the final rounds of the 19 th Ramesh Desai Memorial  Nationals  Junior Tennis Championships  which is being organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA)  and the Kolhapur District Lawn tennis Association KDLTA and played at the KDLTA Tennis complex  in Kolhapur

 

Following are the results: Boys: First Qualifying round:

Boys: First Qualifying round:

Sidhant Wodeyar(Kar) bt Amogh Hiremath(Mah) 6-0, 6-3;

Dritan Pillarisetty bt Om Kalshetti 6-4, 6-2;

Arihinjay Patil(Mah) bt Aarush Joshi(Mah) 6-4, 6-3;

Varad Undre(Mah) bt Arav Gupta(Mah) 6-1, 6-4;

Sayyam Patil(Mah) bt Sathish Anurag(Mah) 6-4, 6-3;

Yash Patel(Guj) bt Krishna Rani(Mah) 6-0, 6-0;

Viren Suryavanshi bt Azlan Shaikh 6-1, 6-2;

Aditya Gaikwad(Mah) bt Ratan Kubasad(Kar) 6-2, 7-5;

Shivraj Jadhav(Mah) bt Amogh Patil(Mah) 6-2, 6-1;

Neeraj Jorwekar bt Ishwarraj Homikar 6-0, 6-0;

 

Girls: Second qualifying round:

Kavya Deshmukh(1) bt Ananya Yadav(Mah)6-3, 6-0;

Avyakta Rayavarapu(TS)(2) bt Janhavi Chougule(Mah) 6-1, 6-1;

Arya Shinde(Mah)(12) bt Ritu Gyan 7-6(1), 6-2;

Shrimoyee Kamat(Mah)(3) bt Harshini Kondraju(TS) 6-1, 6-0;

Mehak Kapoor(Mah)(5) bt Pranjali Pandure 6-0, 6-0;

 

Keethana Rangineni(TS)(4) bt Aarohi Deshmukh(Mah) 6-3, 1-6, 12-10;

Shaikh and Pawar Triumph at MSLTA-Hotel Ravine Under 12 Tennis Championship

Published : 07/May/2024

Shaikh and Pawar Triumph at MSLTA-Hotel Ravine Under 12 Tennis Championship

The MSLTA-Hotel Ravine All India Ranking Super Series Under 12 Tennis Tournament, held from April 22nd to 26th, 2024, at Hotel Ravine, Panchgani, concluded with some exciting finals.

Yashvantraje Pawar displayed exceptional form in the Boys Under 12 Singles, dispatching Rishabh Anup in straight sets (6/3, 6/2). The Girls Under 12 Singles category saw a nail-biter, with Myra Shaikh clawing back from a set down to defeat Sara Fengse (4-6, 6-3, 6-3).

Sportsmanship took center stage as Fengse and Shaikh, former rivals on the court, joined forces to win the Girls Under 12 Doubles title against Kacy Virparia and Khanak Raiyani (6/4, 6/1). Laqshya Tripathi and Taksheel Naagar dominated the Boys Under 12 Doubles, showcasing impressive teamwork to overpower Jegan Rohit Senthil Kumar and Ahaan Jain (6/1, 6/3).

The esteemed prize distribution ceremony was graced by Mr. Amin (renowned actor), Mr. Javed Sunsera (Tournament Director and Hotel Ravine Owner), Miss Aleyah Sunsera, and Mrs. Vaishali Shekatkar (tournament supervisor).

Results
Boys singles: - Yashvantraje Pawar bt Rishabh Anup (6/3, 6/2)
Girls Singles: - Myra Shaikh bt Sara Fengse (4-6, 6-3, 6-3).
Boys Doubles: - Laqshya Tripathi / Taksheel Naagar bt Jegan Rohit Senthil Kumar / Ahaan Jain (6/1, 6/3)
Girls Doubles: - Myra Shaikh / Sara Fengse bt Kacy Virparia / Khanak Raiyani (6/4, 6/1)

The talented state player, Aarav Chhallani, has earned a well-deserved honor!

Published : 30/Apr/2024

The talented state player, Aarav Chhallani, has earned a well-deserved honor! He's been selected to represent India in the prestigious Asia 12&U team competition 2024 for South Asia. This is a testament to Aarav's dedication and skill, solidifying his position as a rising star on the national circuit.

Wishing Aarav all the best for a successful competition!

Daksh, Jai score upset wins to enter last four at the Deccan Education Society MSLTA PMDTA All India...

Published : 24/Apr/2024

Daksh, Jai score upset wins to enter last four at the Deccan Education Society MSLTA PMDTA All India Ranking Championship Series U16 Tennis Tournament

Pune, April 24,2024: Seventh seeded Daksh Patil upset second seeded Saksham Bhansali 6-7(14), 6-2, 7-5 while eight seeded Jay Gaikwad upset fourth seeded Rohan Bajaj 6-3, 6-2 to enter the Boys semifinal at Deccan Education Society(D.E.S)MSLTA PMDTA All India Ranking Championship Series U16 Tennis Tournament which is being organized by Deccan Education Society (D.E.S)in association with Shaping Champions Foundation Pune and played at Fergusson College Tennis Academy Courts
Top seed Aaradhya Mhasde  and third. Seeded Neev Kothari also made it to the semifinals

In the girls section top seeded Swanika Roy, second seed Kavya Deshmukh third seeded Devanshi Prabhudesai and fourth seeded Mehak Kapoor made it to the semifinals

Results: Quarterfinal Round: Main Draw: Boys:
Aaradhya Mhasde(1) bt Pradnnyesh Shelke 6-2, 6-3;
Jay Gaikwad(8) bt Rohan Bajaj(4) 6-3, 6-2;
Neev Kothari(3) bt Ansh Ramani 6-3, 6-1;
Daksh Patil(7) bt Saksham Bhansali(2) 6-7(14), 6-2, 7-5;

Girls:
Swanika Roy(1) bt Sharmishtha Kodre 6-0, 6-0;
Mehak Kapoor(4) bt Swara Javale(8) 6-0, 6-4;
Devanshi Prabhudesai(3) bt Shrimoyee Kamat(5) 6-0, 6-0;
Kavya Deshmukh(2) bt Vaishnavi Chauhan 6-7(7), 6-4, 6-1;  

Doubles: Boys:
Saksham Bhansali/Daksh Patil(1) bt Aashrit Majji/Vivaan Malhotra 6-1, 6-3;
Aaradhya Mhasde/Pradnyesh Shelke(3) bt Jay Gaikwad/Aaryan Kirrtane 6-2, 6-1;
Amogh Patil/Viren Suryavanshi bt Dhanak Shikhar/Parth Saparia 6-4, 7-6(4);
Sanat Kadle/Samihan Deshmukh bt Rohan Bajaj/Swarnim Yevalekar(2) 2-6, 7-6(5), 10-8;

Girls:
Mehak Kapoor/Devanshee Prabhudesai(1) bt Samruddhi Mirge/Shrushti Mirge 6-0, 6-0;

Prarthana Khedkar/Janhavi Chougule bt Zainab Mahetkar/Pranjali Pandure(4) 6-2, 6-1;

MSLTA Under 10 Ranking as on 24th April 2024

Published : 24/Apr/2024

MSLTA Under 10 Ranking as on 24th April 2024

 

Boys Under 10: - https://drive.google.com/file/d/1UrnoI2WNmVgGKgn05r8wQ_Ev7ZfSQFHe/view

 

Girls Under 10: https://drive.google.com/file/d/16R55TvGOKE71MO70TDLjqJABdERol_BG/view

 

Kodre edges out to move into last eight a the Deccan Education Society MSLTA PMDTA All India Ranking...

Published : 24/Apr/2024

Kodre edges out to move into last eight a the Deccan Education Society MSLTA PMDTA All India Ranking Championship Series U16 Tennis Tournament

Pune, April 23,2024:  
 Sharmishtha Kodre edged out Ritu Gyan 7-5, 7-6(5) to move into quarterfinals under girls event at Deccan Education Society(D.E.S)MSLTA PMDTA All India Ranking Championship Series U16 Tennis Tournament which is being organized by Deccan Education Society (D.E.S)in association with Shaping Champions Foundation Pune and played at Fergusson College Tennis Academy Courts

Results: Second Round: Main Draw: Boys:
Aaradhya Mhasde(1) bt Aditya Yogi 6-2, 6-3;
Pradnnyesh Shelke bt Neev Gogia 6-3, 6-4;
Rohan Bajaj(4) bt Amogh Patil 6-2, 6-1;
Jay Gaikwad(8) bt Aditya Gaikwad 6-0, 7-6(2); 
Ansh Ramani bt Anshul Pujari 7-5, 6-2;
Neev Kothari(3) bt Swarnim Yevalekar 6-1, 6-1; 
Daksh Patil(7) bt Aaryan Kirrtane 7-5, 6-1;
Saksham Bhansali(2) bt Shaarav Sharma 6-0, 6-2;

Girls:
Swanika Roy(1) bt Vaishnavi Nagoji 6-0, 6-2;
Sharmishtha Kodre bt Ritu Gyan 7-5, 7-6(5);
Mehak Kapoor(4) bt Aarohi Deshmukh 6-2, 6-2;
Swara Javale(8) bt Janhavi Chougule 7-5, 6-1;
Shrimoyee Kamat(5) bt Shrushti Mirge 6-2, 6-2;
Devanshi Prabhudesai(3) bt Ritsa Kondkar 6-0, 6-1;
Vaishnavi Chauhan bt Paree Hengle 6-4, 6-4; 
Kavya Deshmukh(2) bt Ahana Patil 6-3, 6-0.

Shelke causes first upset Deccan Education Society MSLTA PMDTA All India Ranking Championship Series...

Published : 22/Apr/2024

Shelke causes first upset Deccan Education Society MSLTA PMDTA All India Ranking Championship Series U16 Tennis Tournament

Pune, April 22,2024:  Pradnnyesh Shelke caused the first upset toppling fifth seeded  Pavak Chitania 6-1, 6-2  to enter the second round of the main draw  at Deccan Education Society(D.E.S)MSLTA PMDTA All India Ranking Championship Series U16 Tennis Tournament which will be organized by Deccan Education Society (D.E.S)in association with Shaping Champions Foundation Pune and played at Fergusson College Tennis Academy Courts

Results: First Round: Main Draw: Boys:
Aaradhya Mhasde(1) bt Viren Suryavanshi 6-1, 6-1;
Aditya Yogi bt Aashrit Majji 6-2, 6-3;
Neev Gogia bt Atharva Dakare 3-6, 6-3, 6-0;
Pradnnyesh Shelke bt Pavak Chitania(5) 6-1, 6-2;
Rohan Bajaj(4) bt Shrinath Kulkarni 6-4, 6-3;
Amogh Patil bt Arav Eshwar 6-7(1), 6-3, 10-4;
Jay Gaikwad(8) bt Bhargav Vaidya 7-6(2), 6-3;
Ansh Ramani bt Siddhesh Khade 6-4, 6-7(5), 6-2;
Anshul Pujari bt Vishwajeet Choudhari 6-0, 7-6(1);
Swarnim Yevalekar bt Sanat Kadle 6-4, 6-0;
Neev Kothari(3) bt Neil Ambekar 6-0, 6-3;
Aaryan Kirrtane bt Pratyush Bagade 6-0, 6-0;
Saksham Bhansali(2) bt Arnav Bhatia 6-2, 6-2;

Girls:
Swanika Roy(1) bt Zainab Mahetar 6-0, 6-0;
Vaishnavi Nagoji bt Avantika Saini 6-3, 6-0;
Ritu Gyan bt Samruddhi Mirge 6-3, 6-1;
Mehak Kapoor(4) bt Aarya Pathak 6-0, 6-1;
Aarohi Deshmukh bt Saanvi Raju 6-4, 6-4;
Janhavi Chougule bt Veera Harpude 7-5, 6-1;
Swara Javale(8) bt Ovee Marne 6-1, 6-1;
Shrimoyee Kamat(5) bt Rhea Bangale 6-2, 7-5;
Shrushti Mirge bt Meera Bangale 6-4, 6-4;
Ritsa Kondkar bt Anushka Joglekar 6-1, 6-1;
Devanshi Prabhudesai(3) bt Samradnyee Dalvi 6-2, 6-1.

MSLTA Ranking Analysis March 2024

Published : 15/Apr/2024

MSLTA Ranking Analysis March 2024

 

https://drive.google.com/file/d/1qN0lGmHgXRMB1KqneKbG0Sw24fOAVuKZ/view?usp=sharing

Hood, Khedkar lift titles at Shaping Champions Foundation Pune MSLTA PMDTA All India Ranking Champio...

Published : 22/Mar/2024

Hood, Khedkar lift titles at Shaping Champions Foundation Pune MSLTA PMDTA All India Ranking Championship Series U14 Tennis Tournament 
 
Pune, March 22,2024: Namish Hood and Prarthana Khedkar lift titles in the boys and girls singles event respectively at Shaping Champions Foundation Pune MSLTA PMDTA All India Ranking Championship Series U14 Tennis Tournament which is being organized by Shaping Champions Foundation Pune and played at Shree Shivchatrapati Krida Sankul, Mhalunge Balewadi 
 
In the boys singles final round unseeded 8th standard student of DAV Public School, Namish Hood upset third seeded Sarvadnya Sarode 6-3, 6-2 to claim the title. Namish practices at Fergusson Tennis Academy under coach Sangram Chaphekar. 
 
In the girls group, 7th standard student of The Good Samaritan School fifth seed Pune Girl Prarthana Khedkar upset third seeded Janhavi Choughule from Ichalkaranji 6-2, 6-0to lift the title. She practices at Manoj Kusalkar Tennis Academy under coach Manoj Kusalkar.
 
In the doubles finals in boys event third seeded pair Prajeetreddy Madireddy and Anshul Pujari upset second seeded Aarush Potdar and Aarav Patel 6-0, 6-1 to claim a doubles title. In the girls doubles final top seed pair Sara Fengse and Janhavi Chougule register  6-1, 6-3 win over  second seeded Rita Kondkar and Mayra Topno to lift the doubles title.
  
The winner and runner up got trophy and certificate. The prizes were given away at the hands of Sarika Gadade, Director of Shaping Champions Foundation Pune, Mr.Pravin Zite, MSLTA Supervisor and Mr.Pranav Waghmare. 
 
Results: final Round: Boys: Namish Hood bt Sarvadnya Sarode(3) 6-3, 6-2;
Girls:final Round: Prarthana Khedkar(5) bt Janhavi Choughule(3) 6-2, 6-0;
 
Doubles: Boys: 
Prajeetreddy Madireddy/Anshul Pujari(3) bt Aarush Potdar/Aarav Patel(2) 6-0, 6-1;
Girls: Sara Fengse/Janhavi Chougule(1) bt Rita Kondkar/Mayra Topno (2) 6-1, 6-3.

Khar Gymkhana wins ALL MAHARASHTRA INTER CLUB TENNIS TOURNAMENT AT PANCHGANI

Published : 18/Mar/2024

Khar Gymkhana wins ALL MAHARASHTRA INTER CLUB TENNIS TOURNAMENT AT PANCHGANI  

Pune, March 18, 2024 : Khar Gymkhana team played solidly to score Four wins and maintain a  clean slate after the league matches and emerged winners at the Seventh edition of All Maharashtra Inter Club Tennis Tournament being played at the Ravine Hotel, Panchgani in Satara    

In their league encounters Khar Gymkhana who had outplayed Aurangabad and Combined District Teams earlier first shocked title holders PYC Hindu Gymkhana  31-25 and in the last league match  scored a 29-23 win against Deccan Chargers to win all their four league matches and emerge winners for the first time

Holdsrs PYC Gymkhana put out combined districts team 32-11 to win three out of four matches and finish runners up , while Deccan Chargers finished third

The winner team received Rs 1,25,000 , the runner up team Rs 75,000 and the third place team got Rs 25,000 .

The prizes were given away at the hands of MSLTA Life President Sharad Kannamwar , Mr Sunder Iyer Hon Secretary MSLTA. Jt Secretaries Rajeev Desai and Sheetal Bhonsale ,  Javed Sunesra of Hotel Ravine . Mr Manoj Vaidya CEO Mslta welcomed and proposed the Vote of. thanks

Results: League Round:
PYC Gymkhana bt Combine District B 32-11(110 Plus: Himanshu Gosavi/Yogesh Pantsachiv bt Rajiv Desai/Sheetal Bhosale 8-6; 100Plus: Jayant Kadhe/Raghunandan Beharay bt Raviraj Pawar/Virendra Atnoor 8-1; 90 Plus: Rutu Kulkarni/Anup Minda bt Sanjay Chandwani/Rahul Sharma 8-3; Open Doubles: Kedar Shah/Abhishek Tamhane bt Mohammad Kazim/Vikas Aswani 8-1);

Khar Gymkhana bt Deccan Chargers 29-23(110 Plus: Neeraj Desai/Bhushan Akut lost to Sanjay Kamat/Ajit Sail 5-8; 100 Plus: Mayur Vasant/Amit Tambe bt Ajay Kamat/Mandar Wakankar 8-6; 90 Plus: Rohan Gajjar/Gautam Chande bt Mukund Joshi/Aditya Kanitkar 8-5; Open Doubles: Aman Singh/Bhavik Khandhar bt Hrishikesh Pataskar/Madan Gokhale 8-4);

Khar Gymkhana bt PYC Gymkhana 31-25(110 Plus: Bhushan Akut/Neeraj Desai bt Himanshu Gosavi/Yogesh Pantsachiv 8-7(3); 100 Plus: Mayur Vasant/Amit Tambe lost to Jayant Kadhe/Kedar Shah 7-8(5); 90 Plus: Rohan Gajjar/Gautam Chande bt Rutu Kulkarni/Anup Minda 8-7(5); Open Doubles: Aman Singh/Bhavik Khandhar bt Abhishek Tamhane/Ketan Dhumal 8-3);
 

Dalila Jakupovic wins memorable double crown at Maha Urja Nagpur Open W35 ITF Women’s Championsh...

Published : 14/Mar/2024

Dalila Jakupovic wins memorable double crown  at  Maha Urja Nagpur Open W35 ITF Women’s Championships.
 
Nagpur, March 10, 2024:  Second seeded Dalila Jakupovic of Slovenia  added the singles title to  her. Doubles title  making it a memorable double crown  at the W35  Maha Urja Nagpur Open ITF Women’s Championships  being organized by the Nagpur District Hard Court Tennis Association(NDHTA) and Maharashtra State Lawn tennis Association (MSLTA) under the auspices of the ITF , AITA  which concluded on the clay courts of the MSLTA Tennis Academy Tennis Complex at Ramnagar
 
In the singles finals  watched by a jam packed arena  former world no 69 and the 33 year old Jakupovic currently ranked 213 in the world  won her seventh ITF title as she  outplayed 21 year of  Yeonwoo Ku of Korea 6-1,6-2 in 1 hour 30 minutes match 
 
The  Singles  winner Jakupovic received ₹3,25 ,000 35 WTA  points  while the. Singles Runnerup Ku received ₹175000 and 22 WTA points
 
The toss for the finals was done by Dr. Abhijeet Chaudari IAS Municipal Commissioner Nagpur  . The prizes were given away at the. Hands of   Mr Sunder Iyer Hon sec MSLTA , Mr Kumar  Dr Sudhir Bhiwapurkar Tournament Director; Ashok Bhiwapurkar Vice President NDHTA; Vikram Naidu Joint Secretary NDHTA and Vijay Naidu Tournament Secretary welcomed and proposed the vote of thanks 
 
Following are the results of the Singles Finals
 
Dalila Jakupovic (Slovenia) bt   Yeonwoo Ku (Korea )6-1,6-2 

Dalila Jakupovic in line for double crown at Maha Urja Nagpur Open W35 ITF Women’s Championships...

Published : 14/Mar/2024

Dalila Jakupovic in line for double crown  at  Maha Urja Nagpur Open W35 ITF Women’s Championships.

Nagpur, March 9, 2024:  Second seeded Dalila Jakupovic of Slovenia will take on Yeonwoo Ku of Korea in the singles finals  at the W35  Maha Urja Nagpur Open ITF Women’s Championships  being organized by the Nagpur District Hard Court Tennis Association(NDHTA) and Maharashtra State Lawn tennis Association (MSLTA) under the auspices of the ITF , AITA  and played on the clay courts of the MSLTA Tennis Academy Tennis Complex at Ramnagar
Jakupovic will look for the coveted double crown as she won the Doubles title in partnership with Irina Maria Bara of Romania.

In the singles finals 33 year old Jakupovic currently ranked 213 in the world stopped Korean giantkiller Dayeon Back 6-4,6-3 in a 1 hour 21 minute match

 
In the other semifinal Yeonwoo Ku of Korea won the battle of 21 year olds outhitting Russian Daria Kudashova 6-2,7-5 in 1 hour 28 minutes match

In  the doubles finals  top seed pair of Dalila Jakupovic and Irina Maria Bara came back from being 1 set and 3-5 down in the  second set and 5-7 down in the super tie break to get past  Korean Yeonwoo Ku  and Lithuania’s Justina Mikulskyte  6-7(5),7-6(5), 10-7 and win the title. The  winners got 35 WTA points and $3935  while the runners up got 23 WTA points and $2106. The prizes were given away at the. Hands of  Mrunalini Talkewar Divisional Manager Maha Urja; Dr Parinita Fuke Ex-Corporator Bajiprabhu Nagar;  Mr Sunder Iyer Hon sec MSLTA , Mr Kumar Kale President NDHTA; Dr Sudhir Bhiwapurkar Tournament Director; Ashok Bhiwapurkar Vice President NDHTA; Vikram Naidu Joint Secretary NDHTA and Vijay Naidu Tournament Secretary. 

Results: Semifinal Round:
Dalila Jakupovic (Slo) [2] bt Dayeon Back (Kor) 6-4, 6-3;  
Yeonwoo Ku (Kor) bt   Daria Kudashova(Rus)6-2, 7-5;  
Doubles: final Round:
Irina Maria Bara (Rou) / Dalila Jakupovic (Slo)bt Yeonwoo Ku (Kor) [4] / Justina Mikulskyte (Ltu) bt  [1]6-7(8), 7-6(5), 10-7;

MSLTA WOMENS TOURNAMENT 2024

Published : 27/Feb/2024

MSLTA WOMENS TOURNAMENT 2024

Vacherot wins third Challenger title of the season lifts PMRDA MahaOpen ATP Challenger 100 Men’s I...

Published : 26/Feb/2024

Vacherot wins third Challenger title of the season lifts PMRDA MahaOpen ATP Challenger 100 Men’s International Tennis Championships

 

Pune, February 25, 2024: Monaco’s Valentin Vacherot claimed his third consecutive ATP Challenger title of

with a hard-fought three-set win over Australia’s Adam Walton and denying him a double crown at the PMRDA MahaOpen ATP Challenger 100 Men’s International Tennis Championships, organised by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA), at Mahalunge BalewadiStadium on Sunday evening.

 

In a two-hour 39-minute marathon, it was Walton who won the first set 6-3 and looked comfortable before Vacherot bounced back to claim the second set in a tiebreak.

 

 In the final set, Vacherot took an early break and led 5-3 before Walton levelled the set and took the match into a deciding set tiebreak.

 

It was Walton who led 5-3 in the tiebreaker before Vacherot won four points in a row to clinch the match 3-6, 7-6 (5), 7-6 (5).

 

 After winning back-to-back Challenger titles in Thailand, this was Vacherot’s third title on the ATP Challenger tour in 2024. He has now won 19 of his last 20 matches on the tour.

 

He will also break into the world’s top 150 for the first time in the world rankings on Monday with this victory.

 

The prizes were given away at the hand of Rahul Mahiwal  IAS Commisioner PMRDA

Maheshwar Rao IAS Hon Secretary KSLTA and  Managing Director Namma Metro Bengaluru 

 

Mr Sanjay Khandare IAS Principal Secretary  Dept of Water and Sanitation Government of  Maharashtra ,  Mr Shravan Hardikar  IAS MD Maha Metro , Mr Prashant Sutar  Chairman of MSLTA , Tournament Director Sunder Iyer and ATP Supervisor Rogerio Santos.

 

Singles Main Draw Final

[4] Valentin Vacherot (MON) def. [3] Adam Walton (AUS) 3-6, 7-6 (5), 7-6 (5)

Walton in line for double crown,to clash with Vacherot in singles final

Published : 26/Feb/2024

Walton in line for double crown,to clash with Vacherot in singles final  at PMRDA MahaOpen ATP Challenger 100 Men’s International Tennis Championships

 

 

Pune, February 24, 2024:  Third seeded Australian  Adam Walton will clash against fourth seeded Monaco’s Valentin Vacherot of Monaco in the singles final of the PMRDA MahaOpen ATP Challenger 100 Men’s International Tennis Championships, organised by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA)at Mahalunge Balewadi Stadium.

 

 

In the first semi-final day, third seeded Walton overcame a stiff challenge from second seeded Duje Ajdukovic to win 7-5,7-6(6) in one hour and 49 minutes. 

 

The Australian won the first set 7-5 and then led 5-2 in the second before the Croatian started his fightback. Ajdukovic saved four matchpoints to level the set at 5-5 and then force a tiebreak.

 

 The Croatian even held a setpoint in the tiebreaker but Walton stood his ground for a 7-5, 7-6 (6) victory to record his eleventh win in his last twelve matches. 

 

The world No. 154 had won the Burnie Challenger and then reached the quarter-finals in the Bengaluru Challenger in the preceding two weeks.

 

In the second semi-final, fourth seed Valentin Vacherot  avoided an all-Australian final beating seventh seed Dane Sweeny in three sets. 

 

Vacherot lost the first set 4-6 but then bounced back to take the next two sets to complete the 4-6, 6-2, 6-4 win, also in one hour and 49 minutes. 

 

The fourth seed has won two consecutive ATP Challengers in Thailand at the start of the year and has now won 18 of his last 19 matches on the tour.

 

unseeded duo of Tristian Schoolkate and Adam Walton won the doubles final. The Australians upset Third seeds Dan Added/ Yunseong Chung 7-6(5),7-5  to win the title  and 100 ATP points 

 

The trophies were given away at the hands of. Mr Sanjay Khandare IAS Principal Secretary  Dept of Water and Sanitation Public Health Government of  Maharashtra , Mr Prashant Sutar  Chairman of MSLTA , Tournament Director Sunder Iyer and ATP Supervisor Rogerio Santos 

 

Singles Main Draw Semi-Finals

[3] Adam Walton (AUS) def. [2] Duje Ajdukovic (CRO) 7-5, 7-6 (6)

[4] Valentin Vacherot (MON) def[7] Dane Sweeny (AUS) 4-6, 6-2, 6-4

 

 

Doubles Main Draw Final

TristianSchoolkate (AUS) / Adam Walton (AUS)  bt [3] Dan Added (FRA) / Yunseong Chung (KOR)  7-6(4) ,7-5

India’s campaign ends at PMRDA MahaOpen ATP Challenger 100 Men’s International Tennis Champions...

Published : 24/Feb/2024

India’s campaign ends  at PMRDA MahaOpen ATP Challenger 100 Men’s International Tennis Championships 

 

 

Pune, February 23, 2024: Wildcard Niki Poonacha did everything right but win his match as he missed a match point to go down to seventh seeded Dane Sweeny of Australia in the singles quarterfinal match ending  Indian interest on the event . The two favourite all-Indian doubles teams, top seeds Arjun Kadhe/ Jeevan Nedunchezhiyan and Ramkumar Ramanathan/ Saketh Myneni, were both defeated at the semi-final stage of the PMRDA MahaOpen ATP Challenger 100 Men’s International Tennis Championships, organised by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA), on Friday.

 

In the best match of the day Sweeny can

Back from 2-5  and match point down In the third set end the challenge of Wildcard Niki Poonacha winning 4-6,6-2,7-6(3) in a 2 hour 5 minute match 

 

Local favourite Kadhe partnering Nedunchezhiyan went down 3-6, 4-6 in just under an hour to the third seeds Dan Added of France and Korean Yunseong Chung 

 

 Ramanathan and Myneni, who were gunning for their third successive Challenger title in India, saw their 10-match winning streak grind to a halt at the hands of Australian pair of  Tristian Schoolkate and  Adam Walton 6-7 (6), 2-6.

 

In the singles There was disappointing news for Indian fans in the  singles as wildcard Sasikumar Mukund who played brilliantly in the two rounds was forced to pull out of his singles quarter-final against third seeded Adam Walton due to a viral fever.

 

 The walkover put Walton into the semi-finals where he will meet second seed Duje Ajdukovic of Croatia who is looking at making it to the top 100 . The Croatian ended the good run of Russian qualifier Alexey Zakharov 6-4, 6-3 in another quarter-final match . .

 

Also advancing to the semi finals was fourth seed Valentin Vacherot, who scored a 7-6 (2), 6-4 win over France’s Enzo CouacaudVacherot will take on the winner on seventh seed Dane Sweeny, of Australia In the semi final 

 

 

Singles Main Draw Quarter-Finals

[2] Duje Ajdukovic (CRO) def. [Q] Alexey Zakharov 6-4, 6-3

[3] Adam Walton (AUS) def. [WC] Sasikumar Mukund (IND) walkover

[4] Valentin Vacherot (MON) def. Enzo Couacaud (FRA) 7-6 (2), 6-4

[7] Dane Sweeny (AUS) bt [WC] Niki Kaliyanda Poonacha(IND) 4-6,6-2,7-6(3)

 

Doubles Main Draw Semi-Finals

[3] Dan Added (FRA) / Yunseong Chung (KOR) def. [1] Arjun Kadhe (IND) / Jeevan Nedunchezhiyan (IND) 6-3, 6-4

Tristian Schoolkate (AUS) / Adam Walton (AUS) def. Saketh Myneni (IND) / Ramkumar Ramanathan (IND) 7-6 (6), 6-2

 

 

Double crown for Mhasde, Pathare at the MSLTA IKON Reality Trophy All India Ranking Championship Ser...

Published : 23/Feb/2024

Double crown for Mhasde, Pathare at the MSLTA IKON Reality Trophy All India Ranking Championship Series U16 Tennis Tournament
 
Pune, February 23, 2024:Top seeded Aaradhya Mhasde and Shreya Pathare won memorable double crown winning the singles and the doubles event at MSLTA IKON Reality Trophy All India Ranking Championship Series U16 Tennis Tournament which is being organized by Om Dalvi Memorial Trust in association with Shaping Champions Foundation Pune and played at Maharashtra Police Tennis Gymkhana (MT), Parihar Chowk, Aundh, Pune.
 
In the boys singles finals, top seeded Aaradhya Mhasde ended the challenge Shardul Khawle 6-3, 6-2  to claim the title. Aaradhya partnering with Daksh Patil winning the boys doubles title, upset the pair of Shardul Khawale and Varad Pol 6-3, 6-3 to lift the title.   
 
In the girls section finals, top seeded Shreya Pathare stopped Rishita Patil 6-1, 6-1.  Rishita Patil and Shreya Pathare duo beat Sara Fengse and Prarthana Khedkar 6-1, 6-4 to claim the girls doubles title. 
  
Results: Main Draw: final Round:
Aaradhya Mhasde(1) bt  Shardul Khawle 6-3, 6-2; 
 
Girls:
Shreya Pathare(1) bt  Rishita Patil(4) 6-1, 6-1; 
 
Doubles: Girls: 
Rishita Patil/Shreeya Pathare bt  Sara Fengse/Prarthana Khedkar 6-1, 6-4; 
 
Boys:
Aradhya Mhasde/Daksh Patil bt  Shardul Khawale/Varad Pol(1) 6-3, 6-3; 

Poonacha stuns Nagal in singles

Published : 23/Feb/2024

Poonacha stuns Nagal in singles 

Kadhe/ Nedunchezhiyan and Myneni/ Ramanathan through to semi-finals  at PMRDA MahaOpen ATP Challenger 100 Men’s International Tennis Championships

 

Pune, February 22, 2024: Niki Poonacha stunned Top seeded Sumit Nagal in an All Indian singles matches to move into the singles quarterfinal as two Indian doubles teams advanced to the semi-finals of the PMRDA MahaOpen ATP Challenger 100 Men’s International Tennis Championships, organised by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) at the Mahalunge Balewadi Stadium.

 

In a second round match Wildcard Niki Poonacha made his first ever quarter final at this level  stunning top seed Sumit Nagal 6-4,6-3 in  match lasting 1 hour 9 minutes. Sumit Led 4-2 in the first set before Niki levelled the scores .

 

Niki joins another Wildcard Sasikumar Mukund In the singles quarter finals  .  In the quarter finals Poonacha who made his debut in the Davis Cup against Pakistan will take on seventh seed Australian Dave Sweeny . While Sasikumar Mukund will take on third seed Australian Adam Walton.

 

In another match involving Indian player Qualifier Alexey Zakharov of Russia kept up his splendid run stopping Ramkumar Ramanathan 6-4, 6-4 in 1 hour 27 minute match .

 

Alexey Zakahrov will now take on  second seed Duje Ajdukovic in the quarter-finals , 

 

Ajdukovic had little trouble getting past American Tristan Boyer 6-1, 6-2 to book his spot in the last eight. 

 

Seventh seed Dane Sweeny, of Australia, scored a facile 6-4, 6-1 win over Poland’s Maks Kasinowski.

 

 

However Indian pairs continued to excel Top seeded pair of  Arjun Kadhe and Jeevan Nedunchezhiyan scored a 6-4, 7-6 win over Germans Jakob Schnaitter  and Mark Wallner to move into the last four 

 

The red-hot duo Ramkumar Ramanathan/ Saketh Myneni, who claimed Challenger titles in Chennai and Bengaluru in the last two weeks, won their 10th consecutive match with a 6-2, 6-7 (4), 10-2 over another German pair of Jakob Schnaitter and  Mark Wallner

 

. Both the teams are on the opposite sides of the draw keeping the hopes of an all-Indian doubles final alive.

 

Singles Main Draw Second Round 

[WC] Niki Kaliyanda Poonacha (IND) def. [1] Sumit Nagal (IND)  6-4,6-3

[2] Duje Ajdukovic (CRO) def. Tristian Boyer (USA) 6-1, 6-2

[7] Dane Sweeny (AUS) def. Maks Kasnikowski (POL) 6-4, 6-1

[Q] Alexey Zakharov def. [WC] Ramkumar Ramanathan 6-4, 6-4

 

Doubles Main Draw Quarter-Finals

[1] Arjun Kadhe (IND) / Jeevan Nedunchezhiyan (IND) def.Jakob Schnaitter (GER) / Mark Wallner (GER) 6-4, 7-6 (6)

Saketh Myneni (IND) / Ramkumar Ramanathan (IND) def.Duje Ajdukovic (CRO) / Enrico Dalla Valle (ITA) 6-2, 6-7 (4), 10-2

[3] Dan Added (FRA) / Yunseong Chung (KOR) def. vs [WC] Siddhanth Banthia (IND) / Parikshit Somani (IND) 3-6, 7-5, 10-7

Tristian Schoolkate (AUS) / Adam Walton (AUS) def.Toshihide Matsui (JPN) / Kaito Uesugi (JPN) 6-1, 6-0

 

Exciting start to the MSLTA NDCLTA ALL INDIA RANKING NATIONAL SERIES UNDER 14 TENNIS TOURNAMENT 2024...

Published : 22/Feb/2024

Exciting start to the MSLTA NDCLTA ALL INDIA RANKING NATIONAL SERIES UNDER 14 TENNIS TOURNAMENT 2024 with a spectacular opening ceremony

Six seeds upset at 18th Ramesh Desai Memorial Under 12 Tennis Championship

Published : 13/Feb/2024

Six seeds upset at 18th Ramesh Desai Memorial Under 12 Tennis Championship
 
Mumbai, February 13, 2024:  Six seeds were shown the door In the second round in the boys and girls singles  at 18th Ramesh Desai Memorial Under 12 Tennis Championship organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and  played at GA Ranade Tennis Center and Bombay Gymkhana
 
In the boys second round Yashvardhan Singh of Uttar Pradesh upset eleventh seed Arjun Dua  of Delhi 6-2, 6-2; Rajasthan‘s Bhavesh Choudhary edged out twelfth seeded Dhruv Sharma of Karnataka 6-3, 6-7(6),6-1 while Karnataka’s  Swayam Rath  overcame a first set loss to upset fifteenth seed Devansh Kamboj  of Haryana 1-6, 6-3, 6-4
 
In the girls section Telangana’s Dhrutee Gundu  outplayed Punjab’s Sahej Lakhat  6-1, 6-0 , Maharashtra’s Sara Fengse  thrashed eleventh seed Saumya Choudhary of Rajasthan 6-1, 6-0;
 
Diya R Janki  of. Tamilnadu scored a 6-2,6-3 win over Vaidehi Shinde of MadhyaPradesh 6-2, 6-3 to move into the third round
 
Results: Main Draw Second Round: Boys under 12: 
Yuvaan Garg (UP) [1] bt Advait Gund (MH)6-2, 6-1;
Vir Chattur (MH) [9] bt Atharv Narsinghani (WB)6-1, 6-2;
Nirvaan Margana (TS) [8] bt Krrish Baniwal (DL)6-4, 6-2;
Sujai Pothula (TS) [7] bt Ruksh Dalwadi (GJ)6-1, 6-0;
Aarav Chhallani (MH) [4]bt Kabir Dahiya (HR)6-0, 6-0;
Swayam Rath (KA) bt Devansh Kamboj (HR) [15]1-6, 6-3, 6-4;
Yashvardhan Singh (UP) bt Arjun Dua (DL) [11]6-2, 6-2;
Puneet M (KA) [3] bt Nayan Khatri (DL)6-0, 6-2;
Ronak Haryani (RJ) [16] bt Neev Sheth (MH)6-2, 7-5;
Yashvantraje Pawar (MH) bt Kabir Gundecha (MH)4-6, 6-2, 6-1;
Nibras Hussain (AS) bt Devansh Acharya (MH)6-3, 6-1;
Bhavesh Choudhary (RJ) bt Dhruv Sharma (KA) [12]6-3, 6-7(6),6-1;
Taanish Nanda (PB) [5] bt Vansh Choudhary (RJ)6-1, 6-0;
Ronnie Vijay Kumar (TN) [2] bt Soham Ransubhe (MH)6-2, 6-0;
Sparsh Patil (MH) bt Kempegowda Manjunath (KA)6-3, 6-2;
 
 
Girls under 12:
Sanrachana Das (OD) [16] bt Avni Punaganti (KA)6-3,6-2; 
Shazfa Sk (WB) [13] bt Vaidehi Shukla (MP)6-2, 6-2;
Diya R Janki (TN) bt Vaidehi Shinde (MP) [15]6-2, 6-3;
Zoha Qureshi (TS) [12] bt Bhrithi Velladandi (KA)6-1, 6-1;
Dhrutee Gundu (TS) bt Sahej Lakhat (PB) [10]6-1, 6-0;
Eshitha Sriyala (AP) [8] bt Sidhhi Pandey (UP)6-3, 6-1;
Sara Fengse (MH) bt Saumya Choudhary (RJ) [11]6-1, 6-0;
Maahira Bhatia (UK) [14] bt Myra Shaikh (MH)6-0, 6-2;
Khushi Kadian (HR) [2] bt Kanishka Govind (TN)6-0, 6-2;
Sarena Gahlot (HR) [3] bt Trisha Bhosale (MH)6-1, 6-0;
Padma Rameshkumar (KA) [4] bt Asees Brar (PB)6-1, 6-0;
 
 
18व्या रमेश देसाई मेमोरियल 12 वर्षाखालील राष्ट्रीय टेनिस अजिंक्यपद स्पर्धेत पाच मानांकित खेळाडूंना पराभवाचा धक्का 
 
मुंबई, 13 फेब्रुवारी 2024 : महाराष्ट्र राज्य लॉन टेनिस संघटना(एमएसएलटीए) यांच्या वतीने आयोजित 18व्या रमेश देसाई मेमोरियल 12 वर्षाखालील राष्ट्रीय टेनिस अजिंक्यपद स्पर्धेत मुलांच्या गटात दुसऱ्या फेरीत स्वयम रथ, यशवर्धन सिंग, भावेश चौधरी यांनी तर, मुलींच्या गटात सारा फेंगसे, धृती गुंडू यांनी मानांकित खेळाडूंवर विजय आगेकूच केली. 
 
जीए रानडे टेनिस कॉम्प्लेक्स व बॉबे जिमखाना येथे सूरू असलेल्या या स्पर्धेत मुलींच्या गटात दुसऱ्या फेरीत महाराष्ट्राच्या बिगरमानांकित सारा फेंगसे हीने राजस्थानच्या अकराव्या मानांकित सौम्या चौधरीचा 6-1, 6-0 असा तर, तेलंगणाच्या धृती गुंडूने दहाव्या मानांकित पंजाबच्या सहेज लाखतचा 6-1, 6-0 असा पराभव करून उपांत्यपूर्व फेरीत प्रवेश केला. 
 
मुलांच्या गटात कर्नाटकाच्या स्वयम रथ याने पंधराव्या मानांकित हरियाणाच्या देवांश कंबोजचा 1-6, 6-3, 6-4 असा तीन सेटमध्ये संघर्षपूर्ण पराभव केला. उत्तरप्रदेशच्या यशवर्धन सिंगने दिल्लीच्या अकराव्या मानांकित अर्जुन दुआचा 6-2, 6-2 असा पराभव केला. चुरशीच्या लढतीत राजस्थानच्या भावेश चौधरीने केरळच्या बाराव्या मानांकित ध्रुव शर्माचा टायब्रेकमध्ये 6-3, 6-7(6),6-1 असा पराभव करून आपले आव्हान कायम राखले. 
 
निकाल: मुख्य ड्रॉ: दुसरी फेरी: 12वर्षांखालील मुले: 
युवान गर्ग (उत्तरप्रदेश)[1]वि.वि.अद्वैत गुंड(महाराष्ट्र)6-2 6-1;
वीर चतुर (महाराष्ट्र)[9]वि.वि.अथर्व नरसिंघानी(पश्चिम बंगाल)6-1, 6-2;
निर्वाण मार्गना(तेलंगणा)[8]वि.वि.क्रिश बनिवाल (दिल्ली)6-4, 6-2;
सुजइ पोथुला(तेलंगणा)[7]वि.वि.रुक्ष दलवाडी(गुजरात)6-1, 6-0;
आरव छल्लानी(महाराष्ट्र)[4]वि.वि.कबीर दहिया(हरियाणा)6-0, 6-0;
स्वयम रथ(कर्नाटक)वि.वि.देवांश कंबोज(हरियाणा)[15]1-6, 6-3, 6-4;
यशवर्धन सिंग(उत्तरप्रदेश)वि.वि.अर्जुन दुआ(दिल्ली) [11]6-2, 6-2;
पुनीत एम(कर्नाटक)[3]वि.वि.नयन खत्री(दिल्ली)6-0, 6-2;
रोनक हरयानी(राजस्थान)[16]वि.वि.नीव शेठ(महाराष्ट्र)6-2, 7-5;
यशवंतराजे पवार(महाराष्ट्र)वि.वि.कबीर गुंडेचा(महाराष्ट्र)4-6, 6-2, 6-1;
निब्रास हुसेन(आसाम)वि.वि.देवांश आचार्य(महाराष्ट्र)6-3, 6-1;
भावेश चौधरी(राजस्थान)वि.वि.ध्रुव शर्मा(केरळ)[12]6-3, 6-7(6),6-1;
तनिश नंदा (पंजाब)[5]वि.वि.वंश चौधरी(राजस्थान)6-1, 6-0;
रॉनी विजय कुमार(तामिळनाडू)[2]वि.वि.सोहम रणसुभे(महाराष्ट्र)6-2, 6-0;
स्पर्श पाटील (महाराष्ट्र)वि.वि.केम्पेगौडा मंजुनाथ(कर्नाटक)6-3, 6-2;
 
12वर्षांखालील मुली:
खुशी कादियन(हरियाणा) [2]वि.वि.कनिष्क गोविंद (तामिळनाडू)6-0, 6-2;
सरेना गहलोट(हरियाणा)[3]वि.वि.त्रिशा भोसले(महाराष्ट्र)6-1, 6-0;
पद्मा रमेशकुमार(केरळ)[4]वि.वि.असीस ब्रार(पंजाब)6-1, 6-0;
संरचना दास(ओडिशा) [16]वि.वि.अवनी पुनागंटी (कर्नाटक)6-3, 6-2;
शझफा एसके(पश्चिम बंगाल)[13]वि.वि.वैदेही शुक्ला(मध्यप्रदेश)6-2, 6-2;
दिया आर जानकी(तामिळनाडू)वि.वि.वैदेही शिंदे(मध्यप्रदेश)[15]6-2, 6-3;
झोहा कुरेशी(तेलंगणा)[12]वि.वि.पृथी वेल्लादंडी(केरळ)6-1, 6-1;
धृती गुंडू(तेलंगणा)वि.वि.सहेज लाखत(पंजाब)[10]6-1, 6-0;
एशिथा श्रीयाला (आंध्रप्रदेश)[8]वि.वि.सिद्धी पांडे (उत्तर प्रदेश) 6-3, 6-1;
सारा फेंगसे(महाराष्ट्र)वि.वि.सौम्या चौधरी(राजस्थान)[11]6-1, 6-0;
माहिरा भाटिया(उत्तराखंड)[14]वि.वि.मायरा शेख(महाराष्ट्र)6-0, 6-2;

Pawar ,Hussain cause first upsets at 18th Ramesh Desai Memorial Under 12 Tennis Championship

Published : 13/Feb/2024

Pawar ,Hussain cause first upsets at 18th Ramesh Desai Memorial Under 12 Tennis Championship
 
Mumbai, February 12, 2024: Yashvantraje Pawar of Maharashtra and Nibras Hussain have of Assam caused the first upsets to enter the second round in the boys event at 18th Ramesh Desai Memorial Under  12 Tennis Championship organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and  played at GA Ranade Tennis Center and Bombay Gymkhana
 
In the opening round Solapur boy Yashvantraje Pawar upset Thirteenth seeded Tanish Vundyala  of Telangana 6-3, 1-6, 6-4 while Assam’s Nibras Hussain upset tenth seed Nihal S Reddy  of Karnataka 6-2, 6-4
 
In the girls first round Asees Brar of Punjab edged out Priyangsi Chatterjee  of West Bengal 6-3, 3-6, 6-4 to make round two
 
Results: Main Draw: First Round: Boys: 
Yuvaan Garg (UP) [1] bt Adish P M (TN)6-0, 6-0;
Swayam Rath (KA) bt Riaan Nandankar (GJ)6-1, 6-0;
Eashandeep Boro (AS)bt Thanush S B C (KA)6-2, 7-5;
Yashvantraje Pawar (MH) bt Tanish Vundyala (TS)[13] 6-3, 1-6, 6-4;
Nibras Hussain (AS) bt Nihal S Reddy (KA) [10]6-2, 6-4;
Atharv Narsinghani (WB) bt Harsh Bansal (RJ)6-2, 6-1;
Arjun Dua (DL) [11] bt Taksheel Naagar (MH)6-2, 6-4;
Devansh Kamboj (HR) [15] bt Aarav Bele (MH)7-5, 6-3;
Aarav Chhallani (MH) [4] bt Aarav Malik (HR)6-0, 6-0;
Advait Gund (MH) bt Yuvraj Singh (UP)6-2, 6-0;
Vir Chattur (MH) [9] bt Jayveer Hooda (RJ)6-0, 6-0;
Rukesh Dalwadi (GJ) bt Kabilayayati Chailandhiri (TN)7-5, 6-0;
Kabir Dahiya(AS) bt Prashant Borah(HR) 6-1, 4-6, 6-0;
 
Girls:
Avni Punaganti (KA) bt Harsha Deshpande (MH)5-7, 6-1, 7-5;
Diya R Janki (TN) bt Hanshita Khattar (UP)6-1, 6-1;
Bhrithi Velladandi (KA) bt Moksha Dokku (TS)6-1, 6-4;
Asees Brar (PB) bt Priyangsi Chatterjee (WB)6-3, 3-6, 6-4;
Shubhi Sharma (DL) bt Vritika Shah (MH)6-0, 7-5;
Dhrutee Gundu (TS) bt Pujya Ram Oruganti (AP)4-6, 6-4, 6-3;
Myra Shaikh (MH) bt Aanya Biswas (WB)6-3, 6-2;
Kanishka Govind (TN) bt Wazooha Khan (GJ)6-0, 6-1.

 

Semenistaja wins singles title, Jakupovic/ Santamaria capture doubles crown at L&T Mumbai Open Tenni...

Published : 13/Feb/2024

Semenistaja wins singles title, Jakupovic/ Santamaria capture doubles crown at L&T Mumbai Open Tennis Championships 
 
Mumbai, February 11: Latvia’s Darja Semenistaja won the biggest singles title of her career so far after winning the L&T Mumbai Open WTA 125K Series Tennis Championships, being organized by the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and the Cricket Club of India (CCI), on Sunday.
 
The 21-year-old from Latvia came from a set down and saved a match point late in the second set before prevailing over fellow southpaw Storm Hunter, of Australia, in a two-and-a-half-hour battle.
 
Semenistaja finally prevailed 5-7, 7-6 (6), 6-2 to win the title and continue her purple patch on Indian soil in 2024. The Latvian won an ITF W50 title in Bengaluru last month and has also claimed two ITF doubles title in the country before capping her run with the Mumbai title this week.
 
Earlier on Sunday, second seeds Dalila Jakupovic/ Sabrina Santamaria captured the doubles title ending the hopes of India No. 1 Prarthana Thombare and Dutchwoman Arianne Hartono.
 
The second seeded Slovenian-American pairing won the first set 6-4 before Thombare/ Hartono struck an early break to lead 2-0 in the second. However, Jakupovic/ Santamaria fought back to take six of the last seven games and complete the 6-4, 6-3 win in one hour and 25 minutes. Jakupovic was also a finalist in the singles event at this tournament in 2017, when she lost to reigning Australian Open champion Aryna Sabalenka.
 
L&T Mumbai Open WTA 125K Series Results, Sunday February 11, 2024
 
Singles Final
 
[6] Darja Semenistaja (LAT) def. Storm Hunter (AUS) 5-7, 7-6 (6), 6-2
 
Doubles Final
 
(2) Dalila Jakupovic (SLO)/ Sabrina Santamaria (USA) def. Arianne Hartono (NED)/ Prarthana Thombare (IND) 6-4, 6-3
 
About the L&T Mumbai Open WTA 125 Series 
 
L&T Mumbai Open Tennis Championships is returning to Mumbai after a gap of six years, with reigning Australian Open champion Aryna Sabalenka winning the inaugural edition in 2017 as a teenager and Thailand's Luksika Kumkhum winning the title in 2018.

Sahaja Yamalapalli stuns top seed Kayla Day for the biggest career win in the first round of L&T Mu...

Published : 06/Feb/2024

Sahaja Yamalapalli stuns top  seed Kayla Day for the biggest career win in the first round of L&T Mumbai Open Tennis Championships
 
 
Mumbai, February 5:  India’s No. 2 ranked player, Sahaja Yamalapalli, pulled off a sensational upset over top seed Kayla Day, of the United States, in a three-set battle in the first round of the L&T Mumbai Open WTA 125K Series Tennis Championships, being organized by the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and the Cricket Club of India (CCI) on Monday evening.
 
Ranked No. 335 in the world and playing against a top 100 player for the first time in her career, the 23-year-old wild card entrant put aside the loss of a second set to win 6-4, 1-6, 6-4 in two hours and 43 minutes and advance to the second round.
 
Earlier in the day, another Indian wild card entrant Vaishnavi Adkar put on an impressive show before going down in three sets to South Korea’s Sohyun Park while the Indian duo Ankita Raina/ Rutuja Bhosale bowed out in the first round of the doubles event.
 
19-year-old Adkar, ranked No 841 in the world, was originally scheduled to play qualifier Himeno Sakatsume but the latter was forced to pull out which put Park into the main draw as a lucky loser. Playing an opponent ranked more than 500 spots above her in the rankings, Adkar took the second set before Park came out on top 6-2, 2-6, 6-1 in just under two hours.
 
In the doubles draw, the all-Indian duo of Raina/ Bhosale was narrowly defeated by Hungary’s Fanny Stollar and Great Britain’s Naiktha Bains 6-3, 2-6, 8-10 in the first round.
 
Elsewhere in the draw, 16-year-old Alina Korneeva, who trains at the Rafa Nadal Academy in Spain, defeated Frenchwoman Chloe Paquet 6-1, 6-3 to move into the second round. Korneeva won the Australian and French Open junior singles titles in 2023, becoming the top-ranked junior in the world before transitioning to the pro tour where she is already ranked inside the world’s top 150.
 
Fifth seed Laura Pigossi, of Brazil, sixth seed Darja Semneistaja, of Latvia, and Dutchwoman Arianna Hartono also won their opening main draw matches on Monday to move into the second round.
 
L&T Mumbai Open WTA 125K Series Results, Monday February 5, 2024
 
Singles First Round
 
Sahaja Yamalapalli (IND) def. (1) Kayla Day (USA) 6-4, 1-6, 6-4
(5) Laura Pigossi (BRA) def. Ekaterina Makarova 6-1, 3-0 retd.
(6) Darja Semenistaja (LAT) def. Panna Udvardy (HUN) 7-5, 3-6, 6-2
Sohyun Park (LL) (KOR) def. Vaishnvai Adkar (IND) 6-2, 2-6, 6-1
Arianne Hartono (NED) def. Irina Bara (ROM) 6-4, 6-4
Alina Korneeva def. Chloe Paquet (FRA) 6-1, 6-3
 
Doubles First Round
Naiktha Bains (GBR)/ Fanny Stollar (HUN) def. Ankita Raina (IND)/ Rutuja Bhosale (IND) 3-6, 6-2, 10-8

Vaishnavi Adkar bows out of singles; Ankita Raina/ Rutuja Bhosale go down fighting in first round of...

Published : 06/Feb/2024

Vaishnavi Adkar bows out of singles; Ankita Raina/ Rutuja Bhosale go down fighting in first round of L&T Mumbai Open Tennis Championships
 
Mumbai, February 5:  India’s Vaishnavi Adkar put on an impressive show before going down in three sets to South Korea’s Sohyun Park while the Indian duo Ankita Raina/ Rutuja Bhosale bowed out in the first round of the doubles event at the L&T Mumbai Open WTA 125K Series Tennis Championships, being organized by the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and the Cricket Club of India (CCI).
 
19-year-old Adkar, ranked No 841 in the world, was originally scheduled to play qualifier Himeno Sakatsume but the latter was forced to pull out which put Park into the main draw as a lucky loser. Playing an opponent ranked more than 500 spots above her in the rankings, Adkar took the second set before Park came out on top 6-2, 2-6, 6-1 in just under two hours.
 
In the doubles draw, the all-Indian duo of Raina/ Bhosale was narrowly defeated by Hungary’s Fanny Stollar and Great Britain’s Naiktha Bains 6-3, 2-6, 8-10 in the first round.
 
Another Indian, Sahaja Yamalapalli, will take on top seed Kayla Day, from the United States, in the featured evening session match.
 
Elsewhere, 16-year-old Alina Korneeva, who trains at the Rafa Nadal Academy in Spain, defeated Frenchwoman Chloe Paquet 6-1, 6-3 to move into the second round. Korneeva won the Australian and French Open junior singles titles in 2023, becoming the top-ranked junior in the world before transitioning to the pro tour where she is already ranked inside the world’s top 150.
 
Fifth seed Laura Pigossi, of Brazil, sixth seed Darja Semneistaja, of Latvia, and Dutchwoman Arianna Hartono also won their opening main draw matches on Monday to move into the second round.
 
L&T Mumbai Open WTA 125K Series Results, Monday February 5, 2024
 
Singles First Round
 
(5) Laura Pigossi (BRA) def. Ekaterina Makarova 6-1, 3-0 retd.
(6) Darja Semenistaja (LAT) def. Panna Udvardy (HUN) 7-5, 3-6, 6-2
Sohyun Park (LL) (KOR) def. Vaishnvai Adkar (IND) 6-2, 2-6, 6-1
Arianne Hartono (NED) def. Irina Bara (ROM) 6-4, 6-4
Alina Korneeva def. Chloe Paquet (FRA) 6-1, 6-3
 
Doubles First Round
Naiktha Bains (GBR)/ Fanny Stollar (HUN) def. Ankita Raina (IND)/ Rutuja Bhosale (IND) 3-6, 6-2, 10-8
 
About the L&T Mumbai Open WTA 125 Series 
 
L&T Mumbai Open Tennis Championships is returning to Mumbai after a gap of six years, with reigning Australian Open champion Aryna Sabalenka winning the inaugural edition in 2017 as a teenager and Thailand's Luksika Kumkhum winning the title in 2018.
 

 

 
एल अॅण्ड टी मुंबई ओपन डब्लूटीए १लाख २५हजार डॉलर टेनिस स्पर्धेत एकेरीत भारताच्या वैष्णवी आडकरचे, तर दुहेरीत ऋतुजा भोसले व अंकिता रैनाचे आव्हान संपुष्टात  
 
मुंबई ५ फेब्रुवारी २०२४: महाराष्ट्र राज्य लॉन टेनिस संघटना (एमएलटीए) आणि क्रिकेट क्लब ऑफ इंडिया (सीसीआय) आयोजित एल अॅण्ड टी मुंबई ओपन डब्लूटीए १लाख २५हजार डॉलर टेनिस स्पर्धेत मुख्य ड्रॉच्या पहिल्या फेरीत एकेरीत भारताच्या वैष्णवी आडकर हिला, तर दुहेरीत ऋतुजा भोसले व अंकिता रैना या जोडीला पराभवाचा सामना करावा लागल्याने त्यांचे आव्हान संपुष्टात आले. 
 
क्रिकेट क्लब ऑफ इंडिया येथील टेनिस कोर्टवर सुरू असलेल्या या स्पर्धेत एकेरीत पहिल्या फेरीत लकी लुझर ठरलेल्या कोरियाच्या सोहयुन पार्क हिने भारताच्या वाईल्ड कार्ड द्वारे प्रवेश केलेल्या वैष्णवी आडकरचा ६-२, २-६, ६-१ असा संघर्षपूर्ण पराभव केला. जपानच्या हिमेनो साकात्सुमेने माघार घेतल्यामुळे सोहयुन पार्कने लकी लुझर म्हणून मुख्य ड्रॉमध्ये प्रवेश केला. १९ वर्षीय व जागतिक क्रमवारीत ८४१व्या स्थानी असलेली वैष्णवी आडकरने पार्कला विजयासाठी झुंजवले. पार्क हिने वैष्णवीवर दोन तासात विजय मिळवला.  स्पेन येथे राफेल नदाल अकादमीत प्रशिक्षण घेत असलेल्या १६ वर्षीय अलिना कॉर्निवा हिने फ्रान्सच्या क्लोई पेक्वेटचा ६-१, ६-३ असा पराभव करून दुसरी फेरी गाठली. कॉर्निवा हिने २०२३मध्ये ऑस्ट्रेलियन व फ्रेंच ओपन स्पर्धेत कुमार गटात एकेरीत विजेतेपद पटकावले असून जागतिक क्रमवारीत देखील ती अव्वल स्थानी होती. तसेच, प्रो टूरमध्ये देखील तिने जागतिक क्रमवीरत अव्वल १५० खेळाडूंमध्ये स्थान मिळवले आहे.  
 
दुहेरीत पहिल्या फेरीत ग्रेट ब्रिटनच्या नैकिता बेन्स व हंगेरीच्या फॅनी स्टोलर यांनी वाईल्ड कार्ड द्वारे प्रवेश केलेल्या भारताच्या ऋतुजा भोसले व अंकिता रैना यांचा ३-६, ६-२, १०-८ असा पराभव करून आगेकूच केली.  
 
निकाल: मुख्य ड्रॉ: पहिली फेरी: एकेरी:
दरजा सेमेनिस्तेजा(लात्विया)(६)वि.वि. पन्ना उदवर्दी(हंगेरी)७-५, ३-६, ६-२; 
एरियन हार्टोनो(नेदरलँड)वि.वि.इरिना बारा(रशिया)६-४, ६-४; 
अलिना कॉर्निवा वि.वि.क्लोई पेक्वेट(फ्रांस)६-१, ६-३; 
लॉरा पिगोसी(ब्राझील)(५) वि.वि.एकतेरिना मकारोवा(रशिया)६-१, ३-०सामना सोडून दिला; 
सोहयुन पार्क(कोरिया)वि.वि.वैष्णवी आडकर(भारत)६-२, २-६, ६-१; 
 
दुहेरी गट: पहिली फेरी: 
नैकिता बेन्स(ग्रेट ब्रिटन)/फॅनी स्टोलर(हंगेरी)वि.वि.ऋतुजा भोसले(भारत)/अंकिता रैना(भारत)३-६, ६-२, १०-८. 

Nilakhe, Reddy cause first upsets at MSLTA Intensity Tennis Academy All India Ranking Championship S...

Published : 06/Feb/2024

Nilakhe, Reddy cause first upsets at MSLTA Intensity Tennis Academy All India Ranking Championship Series U12 Tennis Tournament 
 
Pune, February 5,2024:  Peeyush Reddy, Avdhoot Nilakhe  caused the first upsets  at MSLTA Intensity Tennis Academy All India Ranking Championship Series U12 Tennis Tournament which is being organized by Intensity Tennis Academy in association with Shaping Champions Foundation Pune and played at Intensity Tennis Academy Courts, Kapila Resorts, Kharadi
 
In the boys event, Qualifier Avdhoot Nilakhe upset fourth seeded Aryan Banerjee 6-3, 6-4, while qualifier Peeyush Reddy upset eighth seeded Sri Charna Samineni 6-4, 3-6, 7-5 to make it to the second round. The tournament was inaugurated by Mr.Surendra Pathare. Tournament Director Mr.Atul Deodhare, Mr.Kapil Kinnari, and Tournament Supervisor Tejal Kulkarni were present on the occassion.
 
 
Results: First Round: Boys:
Aarav Bele(1) bt Ayush Deuskar 6-1, 6-0;
Reyansh Gund bt Kreshiv Sharma 6-3, 6-4;
Peeyush Reddy bt Sri Charna Samineni(8) 6-4, 3-6, 7-5;
Avdhoot Nilakhe bt Aryan Banerjee (4) 6-3, 6-4;
Shaurya Gadade bt Viraj Khanvilkar 6-2, 6-3;
Abhinav Sharma bt Ahaan Jain 6-2, 6-1;
Laqshya Tripathi(7) bt Aayush Mishra 6-0, 6-2;
Adinath Kachare bt Ahan Bhattacharya 6-2, 3-6, 6-2;
Advait Gund(6) bt Ethan Lahoti 6-2, 6-0;
 
Girls: 
Kanishka Naruka bt Gargi Bhadkamkar 6-3, 6-3;
Rishita Yadav bt Sanvi Latey 6-0, 6-1;
Chahat Thakur bt Swanika Dhamale 6-1, 6-4; 
 
 
एमएसएलटीए इंटेंसिटी टेनिस अकादमी अखिल भारतीय मानांकन(12वर्षाखालील) चॅम्पियनशिप सिरीज टेनिस स्पर्धेत अवधुत निलाखे, पियुश रेड्डी यांनी उदघाटनाचा दिवस गाजवला
 
पुणे, 5 फेब्रुवारी 2024: इंटेंसिटी  टेनिस अकादमी व शेपिंग चॅम्पियन्स फाउंडेशन पुणे यांच्या संयुक्त विद्यमाने आयोजित एमएसएलटीए इंटेंसिटी टेनिस अकादमी अखिल भारतीय मानांकन(12वर्षाखालील) चॅम्पियनशिप सिरीज टेनिस स्पर्धेत मुलांच्या गटात  अवधुत निलाखे, पियुश रेड्डी यांनी मानांकित खेळाडूंवर विजय मिळवत आजचा उदघाटनाचा दिवस गाजवला. 
 
खराडी कपिला रिसॉर्ट येथील इंटेंसिटी  टेनिस अकादमी टेनिस कोर्टवर सुरु असलेल्या या स्पर्धेत मुलांच्या गटात मुख्य ड्रॉच्या पहिल्या फेरीत पात्रता फेरीतून मुख्य फेरीत प्रवेश केलेल्या अवधूत निलाखे याने चौथ्या मानांकित आर्यन बॅनर्जीचा 6-3, 6-4 असा पराभव करून अनपेक्षित निकाल नोंदवला. क्वालिफायर पियुश रेड्डी याने आठव्या मानांकित श्री चरना समिनेनीचा 6-4, 3-6, 7-5 असा तीन सेटमध्ये संघर्षपूर्ण पराभव केला. शौर्य गडदे याने विराज खानविलकरचा 6-2, 6-3 असा सरळ सेटमध्ये पराभव केला. चुरशीच्या लढतीत क्वालिफायर आदिनाथ कचरेने अहान भट्टाचार्यचा 6-2, 3-6, 6-2 असा पराभव करून दुसरी फेरी गाठली. 
 
मुलींच्या गटात पहिल्या फेरीत कनिष्का नारुकाने गार्गी भडकमकरचा 6-3, 6-3 असा तर, रिशीता यादवने सान्वी लाटेचा 6-0, 6-1 असा सहज पराभव केला. क्वालिफायर चाहत ठाकूर हिने स्वानिका ढमालेवर 6-1, 6-4 असा विजय मिळवला. याआधी स्पर्धेचे उदघाटन सुरेंद्र पठारे यांच्या हस्ते करण्यात आले. यावेळी स्पर्धा संचालक अतुल देवधरे, कपिल किन्नरी, सुपरवायझर तेजल कुलकर्णी आदी मान्यवर उपस्थित होते.
 
निकाल: पहिली फेरी: मुले:
आरव बेले(1)वि.वि.आयुष देऊस्कर 6-1, 6-0;
रेयांश गुंड वि.वि.क्रेशिव शर्मा 6-3, 6-4;
पियुश रेड्डी वि.वि.श्री चरना समिनेनी(8) 6-4, 3-6, 7-5;
अवधूत निलाखे वि.वि.आर्यन बॅनर्जी (4) 6-3, 6-4;
शौर्य गडदे वि.वि.विराज खानविलकर 6-2, 6-3;
अभिनव शर्मा वि.वि.अहान जैन 6-2, 6-1;
लक्ष्य त्रिपाठी(7) वि.वि.आयुष मिश्रा 6-0, 6-2;
आदिनाथ कचरे वि.वि.अहान भट्टाचार्य 6-2, 3-6, 6-2; 
अद्वैत गुंड(6) वि.वि.इथन लाहोटी 6-2, 6-0;

मुली:
कनिष्का नारुका वि.वि.गार्गी भडकमकर 6-3, 6-3;
रिशीता यादव वि.वि.सान्वी लाटे 6-0, 6-1; 
चाहत ठाकूर वि.वि.स्वानिका ढमाले 6-1, 6-4;

Fearless Shrivalli progress into main draw of L&T Mumbai Open

Published : 05/Feb/2024

Fearless Shrivalli progress into main draw of L&T Mumbai Open

Mumbai, February 4: India’s Shrivalli Bhamidipaty continued to play freely and fearlessly and produced another remarkable performance to outduel Viktoria Morvayova of Slovakia registering a 6-3, 3-6, 6-3 win in the second and final qualifying round match of the L&T Mumbai Open WTA 125K match on Centre Court at the iconic Cricket Club of India on Sunday.

Shrivalli is the lone Indian from the qualifying round to make it to the main draw. India’s Vaidehi Chaudhari lost to Amandine Hesse of France 3-6, 1-6, while wild card entrant Zeel Desai retired after losing the first set 7-5 against top seed Himeno Sakatsume of Japan on Centre Court.

A two-time Indian National champion, Shrivalli, started in the same aggressive fashion as in her first round straight-set win against second seed Valentini Grammatikopoulou from Greece on Saturday.

The 22-year-old Shrivalli, who had won her maiden ITF women’s title in Bengaluru in last November, with clever tactics quelled the fight from her Slovak opponent who bravely battled on despite encountering some discomfort at the start of the third set. After the third game Viktoria, tailing 0-3 took a medical time-out. She continued to take treatment during change-overs, but did not throw-in the towel. She carried on fighting and even broke Shrivalli in the seventh game and held serve in the next to narrow the lead to 3-5 before Shrivalli went on to close out the match with a fierce passing shot in the ninth game of the deciding set.

Lina Glushko of Israel, sixth seed Fanny Stollar of Hungary and Thailand's Peangtarn Plipuech are the other players to qualify for the main draw, which will commence from Monday.

Results – qualifying (round-2): Shrivalli Bhamidipaty (IND) bt Viktoria Morvayova (SVK) 6-3, 3-6, 6-3;
Amandine Hesse (FRA) bt Vaidehi Chaudhari (IND) 6-3, 6-1;
Lina Glushko (ISR) bt Camilla Rosatella (ITA) 6-3, 6-3;
1-Himeno Sakatsume (JPN) bt Zeel Desai (IND) 7-5, retired;
6-Fanny Stollar (HUN) bt  Sohyun Park (KOR) 6-4, 6-3;
Peangtarn Plipuech (THA) bt Chia Yi Tsao (TPE) 6-3, 6-3.
 
एल अॅण्ड टी मुंबई ओपन डब्लूटीए १लाख २५हजार डॉलर टेनिस स्पर्धेत भारताच्या श्रीवल्ली रश्मिका भामीदिप्तीचा मुख्य फेरीत प्रवेश 
 
मुंबई ४ फेब्रुवारी २०२४: महाराष्ट्र राज्य लॉन टेनिस संघटना (एमएलटीए) आणि क्रिकेट क्लब ऑफ इंडिया (सीसीआय) आयोजित एल अॅण्ड टी मुंबई ओपन डब्लूटीए १लाख २५हजार डॉलर टेनिस स्पर्धेत अंतिम पात्रता फेरीत भारताच्या श्रीवल्ली रश्मिका भामीदिप्ती हिने सुरेख खेळ करत मुख्य फेरीत प्रवेश केला.
 
क्रिकेट क्लब ऑफ इंडिया येथील टेनिस कोर्टवर सुरू असलेल्या या स्पर्धेत अंतिम पात्रता फेरीत २२ वर्षीय वाईल्ड कार्ड द्वारे प्रवेश केलेल्या भारताच्या श्रीवल्ली रश्मिका भामीदिप्ती हीने स्लोवाकियाच्या व्हिक्टोरिया मोर्वायोवाचा ६-३, ३-६, ६-३ असा तीन सेटमध्ये पराभव करून मुख्य फेरी गाठली. पात्रता फेरीतून मुख्य फेरीत प्रवेश करणारी श्रीवल्ली एकमेव भारतीय खेळाडू ठरली. श्रीवल्ली हिने नोव्हेंबरमध्ये आयटीएफ स्पर्धेत याआधी विजेतेपद पटकावले होते. पहिल्या सेटमध्ये श्रीवल्लीने सुरेख खेळ करत व्हिक्टोरियाविरुद्ध ६-३ असा जिंकून आघाडी घेतली. दुसऱ्या सेटमध्ये व्हिक्टोरियाने वरचढ खेळ करत श्रीवल्ली विरुद्ध ६-३ असा जिंकून बरोबरी साधली. तिसऱ्या निर्णायक सेटमध्ये ५-३ अशा फरकाने आघाडीवर असताना श्रीवल्लीने नवव्या गेममध्ये व्हिक्टोरियाची सर्व्हिस ब्रेक केली व हा सेट ६-३ असा जिंकून विजय मिळवला. 
 
फ्रांसच्या नवव्या मानांकित अमनदिनी हासेने भारताच्या वाईल्ड कार्डद्वारे प्रवेश केलेल्या वैदेही चौधरीचा ६-३, ६-१ असा पराभव करून आगेकूच केली. इस्त्राईलच्या लीना ग्लूशको हिने अकराव्या मानांकित इटलीच्या कॅमिला रोसटेलोचे आव्हान ६-३, ६-३ असे मोडीत काढले. हंगेरीच्या सहाव्या मानांकित फॅनी स्टोलरने कोरियाच्या दहाव्या मानांकित सोहयुन पार्कला ६-३, ६-४ असे पराभूत केले.  थायलंडच्या पेंगतारण प्लीपुचने तैपेईच्या चिया यि साओचा ६-३, ६-३ असा पराभव करून मुख्य फेरीत धडक मारली. 
 
 निकाल:अंतिम पात्रता फेरी:
हिमेनो साकात्सुमे (जपान)(१) वि.वि.झील देसाई(भारत) ७-५, सामना सोडून दिला; 
श्रीवल्ली रश्मिका भामीदिप्ती (भारत)वि.वि.व्हिक्टोरिया मोर्वायोवा (स्लोवाकिया)६-३, ३-६, ६-३; 
लीना ग्लूशको(इस्त्राईल)वि.वि.कॅमिला रोसटेलो(इटली)(११)६-३, ६-३;
अमनदिनी हासे (फ्रांस)(९)वि.वि.वैदेही चौधरी (भारत) ६-३, ६-१; 
फॅनी स्टोलर(हंगेरी)(६)वि.वि. सोहयुन पार्क(कोरिया)(१०)६-३, ६-४; 
पेंगतारण प्लीपुच (थायलंड) वि.वि. चिया यि साओ(तैपेई)६-३, ६-३; 
 
एकेरीतील खेळाडूंची मानांकन यादी खालीलप्रमाणे: 
१. कायला डे(अमेरिका), २.नाओ हिबिनो(जपान), ३. तमारा झिदानसेक(स्लोव्हाकिया), ४.अरिना रोडिनोव्हा(ऑस्ट्रेलिया), ५.लौरा पिगोसी(ब्राझील), ६.दरजा सेमेनिस्तजा(लात्विया), ७. किंबर्ली बायरेईल(ऑस्ट्रेलिया), ८.कॅटी वॉलनेट्स(अमेरिका);
 
 

Qualifiers spotted at MSLTA Intensity Tennis Academy All India Ranking Championship Series U12 Tenni...

Published : 05/Feb/2024

Qualifiers spotted at MSLTA Intensity Tennis Academy All India Ranking Championship Series U12 Tennis Tournament 
 
Aarav Bele, Vaidehi Shukla lead seeding list 
 
Pune, February 4,2024:  Viraj Khanvilkar, Aahan Bhattacharya, Ved Pardeshi, Adinath Kachare  moved into main draw  at MSLTA Intensity Tennis Academy All India Ranking Championship Series U12 Tennis Tournament which is being organized by Intensity Tennis Academy in association with Shaping Champions Foundation Pune and played at Intensity Tennis Academy Courts, Kapila Resorts, Kharadi
 

In the boys final qualifying round unseeded Aahan Bhattacharya  upset sixth seeded Meghadheer Balraj 6-1, 6-3, while eleventh seeded Ved Pardeshi upset seventh seeded Aaveer Ghumare 7-6(8), 6-2  to enter into main draw


 Results: Final Qualifying Round: Boys:
Reyansh Gund(1) bt Balraj Birajdar 6-0, 6-1;
Peeyush Reddy(2) bt Krish Saroj 6-4, 6-2;
Luv Pardeshi(3) bt Anup Rishabh 6-2, 6-3;
Adinath Kachare(9) bt Gautam Tripathi 6-1, 6-0;
Viraj Khanvilkar(4) bt Ayush Verma 6-4, 6-3;
Avdhoot Nilakhe(5) bt Aayush Deoskar(10) 6-2, 6-1;
Aahan Bhattacharya bt Meghadheer Balraj(6) 6-1, 6-3;
Ved Pardeshi(11) bt Aaveer Ghumare(7) 7-6(8), 6-2;
 
Following are the seeding list:
Boys: 1.Aarav Bele, 2.Taksheel Naagar, 3.Yashvantraje Pawar, 4.Aryan Banerjee, 5.Kabir Gundecha, 6.Advait Gund, 7.Laqkshya Tripathi, 8.Sri Charana

Girls: 1.Vaidehi Shukla, 2.Nakshatra Iyer, 3.Khyati Manish, 4.Harshika Singh, 5.Janhavi Sawant, 6.Anika Shirvastava, 7.Asmi Pitre, 8.Devika Pinge
 
 
एमएसएलटीए इंटेंसिटी टेनिस अकादमी अखिल भारतीय मानांकन(12वर्षाखालील) चॅम्पियनशिप सिरीज टेनिस स्पर्धेत आहान भट्टाचार्य, वेद परदेशी, विराज खानविलकर, आदिनाथ कचरे यांचा मुख्य फेरीत प्रवेश 
 
पुणे, 4 फेब्रुवारी 2024: इंटेंसिटी  टेनिस अकादमी व शेपिंग चॅम्पियन्स फाउंडेशन पुणे यांच्या संयुक्त विद्यमाने आयोजित एमएसएलटीए इंटेंसिटी टेनिस अकादमी अखिल भारतीय मानांकन(12वर्षाखालील) चॅम्पियनशिप सिरीज टेनिस स्पर्धेत मुलांच्या गटात  आहान भट्टाचार्य, वेद परदेशी, विराज खानविलकर, आदिनाथ कचरे यांनी आपापल्या प्रतिस्पर्धी खेळाडूंचा पराभव करून मुख्य फेरीत प्रवेश केला. 
 
खराडी कपिला रिसॉर्ट येथील इंटेंसिटी  टेनिस अकादमी टेनिस कोर्टवर सुरु असलेल्या या स्पर्धेत अंतिम पात्रता फेरीत आहान भट्टाचार्यने सहाव्या मानांकित मेघधीर बलराजचा 6-1, 6-3 असा तर, अकराव्या मानांकित वेद परदेशीने सातव्या मानांकित आवीर घुमरेचा टायब्रेकमध्ये 7-6(8), 6-2 असा पराभव करून मुख्य फेरी गाठली. नवव्या मानांकित आदिनाथ कचरेने गौतम त्रिपाठीचे आव्हान 6-1, 6-0 असे मोडीत काढले. चौथ्या मानांकित विराज खानविलकरने आयुष वर्माचा 6-4, 6-3 असा पराभव करून मुख्य फेरीत धडक मारली. 
 
मुख्य ड्रॉमधील खेळाडूंची मानांकन यादी आज जाहीर करण्यात आली. यामध्ये मुलांच्या गटात आरव बेले याला अग्रमानांकन देण्यात आले. मुलींच्या गटात वैदेही शुक्ला हिला अव्वल मानांकन देण्यात आले. 
 
निकाल: अंतिम पात्रता फेरी: मुले: 
रेयांश गुंड(1)वि.वि.बलराज बिराजदार 6-0, 6-1;
पीयूष रेड्डी(2)वि.वि.क्रिश सरोज6-4, 6-2;
लव परदेशी(3) वि.वि.अनुप ऋषभ 6-2, 6-3;
आदिनाथ कचरे(9)वि.वि.गौतम त्रिपाठी 6-1, 6-0;
विराज खानविलकर(4) वि.वि.आयुष वर्मा 6-4, 6-3;
अवधूत निलाखे(5) वि.वि.आयुष देवस्कर(10) 6-2, 6-1;
आहान भट्टाचार्य वि.वि.मेघधीर बलराज(6)6-1, 6-3;
वेद परदेशी(11)वि.वि.आवीर घुमरे(7)7-6(8), 6-2. 
 
मुख्य ड्रॉमधील खेळाडूंची मानांकन यादी खालीलप्रमाणे: 
मुले: 1.आरव बेले, 2.तक्षिल नागर, 3.यशवंतराजे पवार, 4.आर्यन बॅनर्जी, 5.कबीर गुंडेचा, 6.अद्वैत गुंड, 7.लक्ष्य त्रिपाठी, 8.श्री चरण
मुली: 1.वैदेही शुक्ला, 2.नक्षत्रा अय्यर, 3.ख्याती मनीष, 4.हर्शिका सिंग, 5.जान्हवी सावंत, 6.अनिका श्रीवास्तव, 7.अस्मी पित्रे, 8.देविका पिंगे

Tickets for the L&T Mumbai Open WTA 125K Series Tennis Championships at CCI (Cricket Club of India)

Published : 03/Feb/2024

L&T Mumbai Open WTA 125K Series Tennis Championships at CCI: Cricket Club of India

 

 

Mumbai Zonal Tennis Championship 2024

Published : 01/Feb/2024

Department of sports and Mahatennis in association with MSLTA to launch LakshyaVedh programme for Ma...

Published : 30/Jan/2024

Department of sports and Mahatennis in association with MSLTA to launch LakshyaVedh programme for Maharashtra Tennis players 
 
Pune , January 25 : Govt of Maharashtra Department of Sports and  MahaTennis Foundation in association with Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) will launch the ambitious Lakshyavedh tennis program 
 
Speaking to reporters Mr Suhas Divase  Commissioner Sports and Youth Services Govt of Maharashtra said 
Lakshyavedh is a government of Maharashtra initiative for development of Olympic sports in the state of Maharashtra. It aims to increase awareness of Olympics sports. Increase representation of Olympics from the state of Maharashtra and achieve podium finished in Olympics Asian games and other international games. 
 
Under the Lakshyavedh program for tennis Govt of Maharashtra  and MahaTennis Foundation have tied up with JC FERRERO TENNIS ACADEMY situated in Villena Spain and recognised as one of the best tennis Academy in the world, it has good technical staff with WTA and ATP experience to cover all the needs of a tennis player , informed Prashant Sutar Chairman of Mslta 
 
We are thrilled to join hands with  Juan Carlos Ferrero a former world number 1 player and the current coach of 
Carlos Alcaraz to help MSLTA Players , Sutar added . 
 
 Juan Carlos Alcaraz has produced world class players Like Pablo Carreno ,  Nicolas Almagro , Guillormo Garcia Lopez   All top 50 ATP players and  Mario Teresa Torroflor top 50 WTA player 
 
Mr Sutar who is also the Chairman of Aryan Pumps said that Aryan Pumps will also provide monetary support to the Lakshyavedh program  through the company CSR program 
 
Aryan pumps which has been supporting tennis  events in the past Is also  sponsoring World No 1 doubles player Rohan Boppanna , India no 1 singles player Sumit Nagal , Top Indian doubles player , Aniruddha Chandrashekar apart from many top state juniors from districts 
 
Sunder Iyer. Hon Secretary Mslta said that this program will be a boon for Maharashtra Tennis Under the  LAKSHYAVEDH INITIATIVE PLAN for tennis , Juan Carlos Ferrero Academy will help  MSLTA  to develop coaches of Maharashtra and physical trainers by educating them with latest technique and knowledge of sports science. 
 
Coaches from all over Maharashtra will be brought to balewadi and train under JC  Ferrero tennis academy, selected coaches will be send to Spain for further training.
 
Mr Hemant Bendrey Senior coach and member of  Member of Mslta coaches committee who has Been coordinating the MSLTA vision programme for over a decade added  that we are looking at Identification of talent from various districts and taking the selected & talented players under our tutelage. Monitor their training and progress throughout the year, selected player will be brought to Balewadi for residential camps. 
 
Maharashtra has the Vision program for best players from Maharashtra, now we will Get best players from Maharashtra for camps on regular basis and start a residential program at balewadi under JC Ferrero tennis academy.
 
Mr Sutar further added that through Programme LakshyaVedh , Government of Maharashtra and MahaTennis Foundation Selected player of MSLTA from the above programs  will also be offered full sponsorship (tennis traning, physio, fitness tennis coach travel etc). 
 
The Talented players from Maharashtra will be sent to Spain at the  JC Ferrero Academy for  advanced training training , he added 
 
Sunder Iyer added that  Maharashtra is already No 1 state in the sport of Tennis  we have so many national champions with introduction of Lakshyavedh program in tennis we will start producing world beaters we would like to thank Mr Divase and the Government of Maharashtra and Mr Prashant Sutar for this wonderful opportunity for the sport of tennis

Moyuka Uchijima wins singles title at 22nd edition of NECC Deccan ITF 50K Women’s Tennis Tourna...

Published : 29/Jan/2024

Moyuka Uchijima  wins  singles title at 22nd edition of NECC Deccan ITF 50K  Women’s Tennis Tournament

 

Pune, January 27, 2024:   Third seeded 

Moyuka Uchijima  of Japan emerged singles winner  at  the 22nd edition of NECC Deccan ITF W50 Women’s Tennis Tournament being organized by Deccan Gymkhana and sponsored by National Egg Coordination Committee (NECC) under the auspices of the ITF, AITA and MSLTA and played at the Deccan Gymkhana Tennis Courts

 

 Moyuka  repeated her 2021 title win here and making it her second title at Deccan Gymkhana  registering a formidable 6-4,6-0 win over  qualifier Tina Nadine Smith of Australia  in 1 hour and 14 minutes  battle  in a battle of 21 year olds 

 

Moyuka who also won the Navi Mumbai ITF at the end of last year will move into the top  150 in the world . Moyuka broke Tina Nadine in the eighth game of the first set and reeled of seven games in row to score a comfortable win and the title .

 

 

The Singles winner got trophy, 50 ITF Points and $4903 (₹4.10 Lakhs) While runner up received trophy, 33ITF points and $2591.67(₹2.15lakhs) 

 

The prizes were given away at the hands  Mr.BSR Shastry, GM of NECC, Mr.Sunder Iyer,  Jt Secretary AITA, Mr. Sharad Kannamwar, Life President of MSLTA. Mr.Girish Inamdar, General Secretary of Deccan Gymkhana, Mr.Mihir Kelkar, Finance Secretary of Deccan Gymkhana, Mr.Ashwin Girme,  Tournament Director and Tennis Secretary of Deccan Gymkhana,  Chief Referee Leena Nageshkar were present on the occasion.

  

Results: Singles: final Round:

Moyuka Uchijima (Jpn) [3] bt (Q) Tina Nadine Smith (Aus)  6-4, 6-0

 

Uchijima clash with Smith in the Singles finals of 22nd edition of NECC Deccan ITF 50K Women’s Te...

Published : 27/Jan/2024

Uchijima clash with Smith in the Singles finals of 22nd edition of NECC Deccan ITF 50K  Women’s Tennis Tournament
 
Pune, January 27, 2024:  Former champion here and third seed Moyuka Uchijima of Japan will clash with qualifier Tina Nadine Smith of Australia in the singles finals of   the 22nd edition of NECC Deccan ITF W50 Women’s Tennis Tournament being organized by Deccan Gymkhana and sponsored by National Egg Coordination Committee (NECC) under the auspices of the ITF, AITA and MSLTA and played at the Deccan Gymkhana Tennis Courts
 
In the doubles finals  Alexandra Eala of Philippines and Latvian Darja Semenistaja  seeded fourth toppled top seeded pair of Naiktha Bains of  Great Britain and Hungarian  Fanni Stollar  7-6(8), 6-3 to win the doubles championship 
 
In the singles finals Moyuka Uchijima who won a 40K event in Navi Mumbai in last week of December continued her good run in India knocking out top seed and winner of last week Darja Semenistaja of Latvia 6-4, 2-6, 7-6(5) in a nail biting match lasting 2 hours and 08 minutes 
 
In the second semi finals giant killer Tina Nadine Smith of Australia who made it from the qualifying came back from a slow start  to get past Slovakian Dalila Jakupovic 6-7(5), 6-2, 6-0 and make the finals 
 
The doubles winner got trophy, 50 ITF Points and $2229.51(Rs.185316), While runner up received trophy, 33ITF points and $1114.82(Rs.92663).
 
The prizes were given away at the hands of Mr.Ashwin Girme, Tournament Director and Tennis Secretary of Deccan Gymkhana, Assistant Refree Leena Nageshkar.
  
Results: Singles: Semifinal Round:
Moyuka Uchijima (Jpn) [3] bt Darja Semenistaja (Lat) [1] 6-4, 2-6, 7-6(5);
(Q) Tina Nadine Smith (Aus) bt Dalila Jakupovic (Slo) 6-7(5), 6-2, 6-0;
 
Doubles: final Round:
Alexandra Eala (Phi) [4] /Darja Semenistaja (Lat) bt Naiktha Bains (Gbr) /Fanni Stollar (Hun) [1] 7-6(8), 6-3

Proud moment for Rutuja Bhosale and MSLTA

Published : 27/Jan/2024

Qualifier Tina Nadine Smith upsets second seed to enter semifinals of 22nd edition of NECC Deccan ITF 50K  Women’s Tennis Tournament
 
Ankita / Rutuja go down in doubles semifinals
 
Pune, January 26 2024:  Qualifier  Tina Nadine Smith made short work of second seeded Anastasia Tikhonova of Russia winning 6-1,6-2 and entering the semifinals of  the 22nd edition of NECC Deccan ITF W50 Women’s Tennis Tournament being organized by Deccan Gymkhana and sponsored by National Egg Coordination Committee (NECC) under the auspices of the ITF, AITA and MSLTA and played at the Deccan Gymkhana Tennis Courts
  
The 22 year old Smith ranked 403 in the world took 1 hours 13 minutes to upset the 151 ranked Tikhonova to score the biggest win of her career , yesterday she accounted for Eighth seeded Tatiana Prozorova 
 
She will now take on unseeded Dalila Jakupovic who took 1 hour and 45 minutes to get past Anca Alexia Todoni  of Romania  6-0, 1-6, 6-4
 
Topseed and 142 ranked Darja Semenistaja  of Latvia brought her all her experience to register a 7-6(6), 6-0 win over fifth seeded and former world no 1 junior  Alexandra Eala of Philippines 
 
Darja who won the event of similar category at Bengaluru last week will meet third seeded and former winner here Moyuka Uchijima who outplayed Anouk Koevermans of Nederland 6-2, 6-4
 
In the doubles top seed and former top 75 pair of Naiktha Bains of Great Britain and Fanni Stollar of Hungary stopped the run of Indian pair  of Rutuja Bhosale  and Ankita Raina 7-5, 6-7(3), 10-1 to enter the finals of the event 
 
Bains and Stollar will take on 
Alexandra Eala and Darja Semenistaja who scored a   7-6(5), 6-3 win over Japanese  pair of Saki Imamura and Naho Sato in the other semifinal 
 
The semi finals will be played at 11am while the doubles finals will be played 3.30pm onwards.
 
Results: Singles: Quarterfinal Round:
Darja Semenistaja (Lat) [1] bt Alexandra Eala (Phi) [5] 7-6(6), 6-0; 
 Tina Nadine Smith (Aus) bt  Anastasia Tikhonova [2] 6-1, 6-2;  
Dalila Jakupovic (Slo) bt  Anca Alexia Todoni (Rou)  6-0, 1-6, 6-4;   
Moyuka Uchijima (Jpn) [3] bt Anouk Koevermans (Ned)  6-2, 6-4; 
 
Doubles: Semifinal Round:
Naiktha Bains (Gbr) /Fanni Stollar (Hun) [1]  bt Rutuja Bhosale (Ind) /Ankita Raina (Ind) [3] 7-5, 6-7(3), 10-1;
Alexandra Eala (Phi) [4] /Darja Semenistaja (Lat) bt Saki Imamura (Jpn) /Naho Sato (Jpn)7-6(5), 6-3;

Ankita Raina seeded No.7 for $40,000 ITF women's tennis at Deccan Gymkhana

Published : 23/Jan/2024

Ankita Raina seeded No.7 for $40,000 ITF women's tennis at Deccan Gymkhana
PUNE, JAN. 22:
The champion of the last tournament Darja Semenistaja of Latvia will start as the top seed in the NECC $40,000 ITF women’s tennis tournament to be played at the Deccan Gymkhana from Tuesday.
Darja will open against Sahaja Yamalapalli who had done very well to win a $25,000 event recently.
Ankita Raina is the only Indian player to be seeded in the strong field, and the seventh seed will play Sapfo Sakellaridi of Greece in the first round.
None of the 15 Indian players in the qualifying event could win two rounds. Only two of them, Humera Baharmus and Zeel Desai made the second and final round. Zeel did lose a tough three setter to eighth seed Viktoria Morvayova of Slovakia, but made the main draw as a lucky-loser.
Zeel will play compatriot Rutuja Bhosale in the first round of the main draw. Vaidehi Chaudhari, Shrivalli Bhamidipaty, Vaishnavi Adkar and Madhurima Sawant have been given wild card entries.
In doubles, Prarthana Thombare has been seeded No.2 with Sapfo Sakellaridi. Rutuja Bhosale and Ankita Raina combine to be seeded third.
The seedings: 1. Darja Semenistaja (Lat), 2. Anastasia Tikhonova, 3. Moyuka Uchijima (Jpn), 4. Himeno Sakatsume (Jpn), 5. Alexandra Eala (Phi), 6. Carole Monnet (Fra), 7. Ankita Raina, 8. Tatiana Prozorova.
The results:
Qualifying singles (second and final round): Punnin Kovapitukted (Tha) bt Jessie Aney (USA) 6-4, 6-1; Tina Nadine Smith (Aus) bt Mei Yamaguchi (Jpn) 6-1, 4-6, 7-5; Anouk Koevermans (Ned) bt Lena Papadakis (Ger) 6-2, 4-6, 6-2; Naho Sato (Jpn) bt Humera Baharmus 6-3, 6-1; Eri Shimizu (Jpn) bt Mana Kawamura (Jpn) 6-2, 6-2; Naiktha Bains (GBR) bt Yukina Saigo (Jpn) 6-0, 6-4; Saki Imamura (Jpn) bt Ekaterina Yashina 6-4, 7-6(2); Viktoria Morvayova (Svk) bt Zeel Desai 4-6, 6-3, 6-3.
First round: Jessie Aney bt Sravya Shivani 6-4, 6-3; Punnin Kovapitukted bt Sonal Patil 6-3, 6-3; Tina Nadine bt Smriti Bhasin 6-0, 6-4; Mei Yamaguchi bt Yu-Yun Li (Tpe) 6-4, 6-0; Anouk Koevermans bt Lakshmi Prabha 6-2, 6-2; Lena Papadakis bt Sameeksha Shroff 6-0, 6-1; Naho Sato bt Jennifer Luikham 6-3, 6-1; Humera Baharmus bt Akanksha Nitture 2-6, 7-6(7), 6-3; Eri Shimizu bt Paavanii Paathak 6-2, 6-0; Mana Kawamura bt Nidhitra Rajmohan 6-0, 6-0; Naiktha Bains bt Soha Sadiq 5-7, 6-2, 6-2; Yukina Saigo bt Saumya Vig 6-1, 7-5; Saki Imamura bt Elena Jamshidi (Den) 6-1, 6-0; Ekaterina Yashina bt Anastasia Grechkina 3-6, 6-4, 7-5; Viktoria Morvayova bt Ishwari Matere 6-4, 6-0; Zeel Desai bt Sanjana Sirimalla 6-2, 6-0.

Punnin causes upset to enter main draw at 22nd edition of NECC Deccan ITF 50K Women’s Tennis Tour...

Published : 23/Jan/2024

Punnin causes upset to enter main draw at 22nd edition of NECC Deccan ITF 50K Women’s Tennis Tournament
Pune, January 22,2024: Thailand’s
Punnin Kovapitukted upset qualifying top seed Jessie Aeny of USA 6-4, 6-1 to enter the main draw at 22nd edition of NECC Deccan ITF 50K Women’s Tennis Tournament being organized by Deccan Gymkhana and sponsored by #NationalEggCoordinationCommittee (#NECC) under the auspices of the #ITF, #AITA and #MSLTA and played at the #DeccanGymkhana #Tennis Courts
Both the Indian girls Humera Baharmus and Zeel Desai could not keep their momentum and went down with contrasting scores
Fourth seed Naho Sato of Japan outhit Humera Baharmus 6-3, 6-1 , while eighth seed Viktoria Morvayova of Slovakia struggled to get past Zeel Desai 3-6, 6-4, 6-4 in the longest match of the day . Zeel took the first set but squandered opportunities in the second set and could not close the match
Zeel was truly lucky as she made the main draw as a lucky loser . The main draw matches will be played from Tuesday .
Results: Final Qualifying round: Womens:
Naho Sato(Jpn)[4] bt Humera Baharmus (Ind) [16] 6-3, 6-1;
Naiktha Bains (Gbr) [6] bt Yukina Saigo (Jpn) [15] 6-0, 6-4;
Anouk Koevermans(Ned) [3] bt Lena Papadakis (Ger) [9] 6-2, 4-6, 6-2;
Punnin Kovapitukted (Tha) [13] bt Jessie Aeny (USA) [1] 6-4, 6-1;
Viktoria Morvayova (Svk) [8] bt Zeel Desai (Ind) [11] 3-6, 6-4, 6-4;
Saki Imamura (Jpn) [7] bt Ekaterina Yashina (Rus) [14] 6-4, 7-6(2);
Eri Shimizu (Jpn) [5] bt Mana Kawamura(Jpn) [12] 6-2, 6-2;
Tina Nadine Smith (Aus) [2] bt Mei Yamaguchi (Jpn) [10] 6-1, 4-6, 7-5.
Darja Semenistaja gets top billing in singles event .
Double crown Winner of the the Bengaluru leg Darja Semenistaja of Latvia ranked 142 will be top seed of the event .
Ankita Raina ranked 223 is the lone Indian to be seeded and will be ranked seventh
Anastasia Tikhonova of Russia, Moyuka Uchijima of Japan who won the ITF event at Navi Mumbai last month and Himena Sakatsume also of Japan are ranked second, third and fourth respectively.
Alexandra Eala of Philippines , Carole Monnet of France and Tatiana Prozorova of Russia will be the fifth , sixth and eighth
In the doubles Naiktha Bains and Fanni Stollar will be top seeds , Sapfo Sakellaridi and Prarthana Thombare will be second seeds , Indian pair of Rutuja Bhosale and Ankita Raina will be the third seeds while Alexandra Eala and Darja Semenistaja will be the fourth seed

Zeel, Humera only Indians in second round qualifying at 22nd edition of NECC Deccan ITF 50K Women...

Published : 23/Jan/2024

Zeel, Humera only Indians in second round qualifying at 22nd edition of NECC Deccan ITF 50K Women’s Tennis Tournament
Pune, January 21,2024: Indian players Zeel Desai and. Humera Baharmus moved into the second round qualifying at 22nd edition of NECC Deccan ITF 50K Women’s Tennis Tournament being organized by Deccan Gymkhana and sponsored by National Egg Coordination Committee (NECC) under the auspices of the ITF, AITA and MSLTA and played at the Deccan Gymkhana Tennis Courts
In the First round qualifying matches
Zeel Desai out hit Sanjana Sirimalla 6-2, 6-0 while Humera came back from loss of the first set and some anxious moments in the second set to scrape past Akansha Nitture 2-6,7-6(6),6-3
In another close match Russian fourteenth seed Ekaterina Yashina overcame her country mate Anastasia Grechkina 3-6, 6-4, 7-5
Nine Indian players who made it to the qualifying draw went down without a fight to their opponents
Results: First Qualifying round: Womens:
Anouk Koevermans (Ned) [3] bt Arunkumar Lakshmi Prabha (Ind)6-2, 6-2;
Lena Papadakis (Ger) [9] bt Sameeksha Shroff (Ind)6-0, 6-1;
Naiktha Bains (Gbr) [6] bt Soha Sadiq (Ind)5-7, 6-2, 6-2;
Yukina Saigo (Jpn) [15] bt Saumya Vig (Ind)
Saki Imamura (Jpn) [7] bt Elena Jamshidi (Den)6-1, 6-0;
Punnin Kovapitukted (Tha) [13] bt Sonal Patil (Ind)6-3, 6-3
Tina Nadine Smith (Aus) [2] bt Smriti Bhasin (Ind)6-0, 6-4;
Humera Baharmus (Ind) [16] bt Akanksha Nitture (Ind)2-6, 6-7(6), 6-3;
Mana Kawamura(Jpn) [12] bt Nidhitra Rajmohan (Ind)6-0, 6-0;
Zeel Desai (Ind) [11] bt Sanjana Sirimalla (Ind)6-2, 6-0;
Ekaterina Yashina (Rus) [14] bt Anastasiia Grechkina (Rus)3-6, 6-4, 7-5;
Viktoria Morvayova (Svk) [8] bt Ishwari Matere (Ind)6-4, 6-0;
Jessie Aney (Usa) [1]Vs.Sravya Shivani Chilakalapudi (Ind) 6-4,6-3
Eri Shimizu (Jpn) [5] bt Paavanii Paathak (Ind)6-2, 6-0;
Yu-Yun Li (Tpe)Vs.Mei Yamaguchi (Jpn) [10]
Naho Sato (Jpn) [4] bt .Jennifer Luikham (Ind)6-3, 6-1;
Main Draw wildcards for Vaidehi, Shrivally , Vaishnavi and Madhurima
Upcoming state players Vaishnavi Adkar and Under 18 Junior National Champion Madhurima Sawant have been awarded the main draw wildcard by the organisers
While AITA Wildcards have been given to Vaidehi Chaudari and Shrivally Bhamidipathy .
The wildcards were announced by Tournament Director Ashwin Girme today

22nd edition of NECC Deccan ITF 50K Women’s Tennis Tournament from January 20

Published : 19/Jan/2024

22nd edition of NECC Deccan ITF 50K  Women’s Tennis Tournament   from January 20
 
Pune, January 18,2024: India’s longest running and popular international tennis tournament which has witnessed two Grand Slam champions Aryna Sabalenka and Emma Raducanu   NECC Deccan ITF Women’s Tennis Tournament  will b be played at the Deccan Gymkhana Tennis Courts from 20-28 January 2024
 
The 22nd edition of the is being organized under the auspices of the ITF, AITA and MSLTA by Deccan Gymkhana and sponsored by National Egg Coordination Committee (NECC)
 
The tournament has seen past winners like Emma Raducanu, Aryna Sabalenka, Bojana Jovanovski, Magda Linette, Kateryna Bondarenko who all went to become top 20 players on the WTA tour.
 
The event enjoys the distinction of being one of the longest running international tournament in the world with the same sponsor National Egg  Coordination Committee ( NECC)   has given women’s tennis a new dimension in India after an initiative taken  by Mrs. Anuradha Desai 23 years ago .
 
The event has been upgraded to a 50K event this year with the help and initiative of the International Tennis Federation (ITF) and the AITA, the event was upgraded to a $40K event from $25000 event last year . The event also made headlines last year being the only tournament to have an All Women organizing and technical squad.
 
In the last 22 years the event has grown from a $5000 event to now a 50 K event, the event held yearly since 2001 as a $5000 event, from 2002–2005 it was upgraded to US$10,000 event, and then was upgraded to $25,000 in 2006-2008. In 2009, it was $50,000 to celebrate 10 years of the event. Since 2010 till 2020 it has been a $25,000 event, next year we would like to make the event a 75K event with help of MSLTA, AITA and ITF said Ashwin Girme Tennis Secretary Deccan Gymkhana and Tournament Director.
 
We hope this event will continue to grow and prove beneficial to Indian players who have opportunity to make valuable WTA points, said Sunder Iyer Jt Secretary AITA and Hon Sec of MSLTA
 
 
 
22व्या एनइसीसी डेक्कन आयटीएफ 50,000डॉलर महिला टेनिस स्पर्धेस 20 जानेवारीपासून प्रारंभ
 
पुणे, 18 जानेवारी 2024: डेक्कन जिमखाना यांच्या वतीने आयोजित नॅशनल एग कॉर्डीनेशन कमिटी(एनइसीसी) यांनी प्रायोजित केलेल्या व आयटीएफ, एआयटीए आणि एमएसएलटीए यांच्या मान्यतेखाली 22व्या एनइसीसी डेक्कन आयटीएफ 50,000डॉलर महिला टेनिस स्पर्धेचे आयोजन करण्यात आले आहे.हि स्पर्धा डेक्कन जिमखाना टेनिस कोर्ट या ठिकाणी 20 ते 28 जानेवारी 2024 या कालावधीत रंगणार आहे.
 
एनईसीसी डेक्कन आयटीएफ महिला टेनिस स्पर्धा ही भारतातील दीर्घकाळ चालत असलेली स्पर्धा असून या स्पर्धेतून खेळलेल्या आर्यना सबलेंका आणि इमा राडूकानू यांनी दोन ग्रँड स्लॅम स्पर्धेत विजेतेपद पटकावले आहे. 
 
तसेच, या स्पर्धेत याआधी विजेतेपद पटकावलेल्या इमा राडूकानू, आर्यना सबलेंका, बोजना जोवानोवस्की, मागदा लीनेटी, कॅटेरीना बोंडारेन्को या खेळाडूंनी डब्लूटीए टूरमध्ये अव्वल 20खेळाडूंमध्ये देखील स्थान प्राप्त केले आहे.
 
23 वर्षांपुर्वी नॅशनल एग कॉर्डीनेशन कमिटीच्या(एनइसीसी) च्या अनुराधा देसाई यांनी घेतलेल्या पुढाकाराने एकाच प्रयोजकाचा पाठिंबा लाभलेली आणि सर्वाधिक कालावधीसाठी सुरु असलेली आंतरराष्ट्रीय स्तरावरील स्पर्धांपैकी ही एक स्पर्धा आहे.  
 
आंतरराष्ट्रीय टेनिस संघटना(आयटीएफ), एआयटीए यांच्या पुढाकाराने यावर्षी या स्पर्धेचा दर्जा आणखी उंचावण्यात आला असून 50,000डॉलर रकमेची स्पर्धा यावर्षी आयोजित करण्यात आली आहे. याआधी ही स्पर्धा 25,000डॉलर होती, त्यानंतर 40,000डॉलर करण्यात आली होती. तसेच, गेल्या वर्षीच्या या स्पर्धेचे वैशिष्ट्य म्हणजे आयोजनापासून पंचांपर्यंत सर्व काम महिलांनी पहिले होते.  
 
2001पासून हि स्पर्धा सुरु असून त्यावेळी या स्पर्धेची पारितोषिकाची रक्कम 5,000डॉलर होती. परंतु 2006-2008मध्ये या स्पर्धेच्या पारितोषिकाची रक्कम वाढविण्यात आली व ती 25,000डॉलर करण्यात आली. 2009मध्ये या स्पर्धेला 10वर्षे पूर्ण झाल्याबद्दल  50,000डॉलर करण्यात आली आणि 2010 ते 2020 पर्यंत या स्पर्धेची रक्कम 25,000डॉलर करण्यात आली. एमएसएलटीए, एआयटीए आणि आयटीएफ यांच्या सहकार्याने आगामी वर्षी हि स्पर्धा डॉलर करण्याचा आमचा मानस असल्याचे डेक्कन जिमखानाचे टेनिस विभागाचे सचिव व स्पर्धा संचालक अश्विन गिरमे यांनी सांगितले. 
 
एआयटीएचे सहसचिव व एमएसएलटीएचे मानद सचिव सुंदर अय्यर यांनी सांगितले की, या स्पर्धेमुळे भारतीय खेळाडूंना महत्वपूर्ण डब्लूटीए गुण मिळवण्याची संधी मिळणार आहे. 

Smit , Shounak , Kartika , Aahan in finals at EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship

Published : 19/Jan/2024

Smit , Shounak , Kartika , Aahan in finals at EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship

Aurangabad, January 18, 2024:  Top seeded Shounak Suvarna will clash with fifth seeded Varad Undre in the boys finals while Aahan A the top seed in the girls section will take on fourth seeded Karthika Padmakumar in the finals at  the EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship which is being organised by MSLTA and Endurance under the Auspices of the Asian Tennis Federation (ATF) , All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) at the EMMTC Tennis complex at Aurangabad
 
In the semifinals  top seeded Shounak Suvarna of Kolhapur stopped the run of Rhunmaan M Mahesh S  6-1, 7-6(1)  in the semifinals  he will now take on fifth seeded and giant killer Varad Undre who blanked Shivraj Jadhav   6-0, 6-0 in the other semifinals . In the girls section Aahan A. overcame a second set fight from third seeded  Shibani Gupte  winning 6-0, 7-6(1)  , she will now take on fourth seeded Karthika Padmakumar who toppled second seeded  Shreeniti Chowdhury  7-5, 6-0 . 
 
Results: Semifinal Round: Boys;  
Varad Undre (IND) [5] bt Shivraj Jadhav (IND) 6-0, 6-0;  
Shounak Suvarna (IND) [1] bt Rhunmaan M Mahesh S (IND) 6-1, 7-6(1); 

Girls:
Karthika Padmakumar (IND) [4] bt Shreeniti Chowdhury (IND) [2] 7-5, 6-0; 
Aahan A. (IND) [1] bt Shibani Gupte (IND) [3] 6-0, 7-6(1); 
 
Doubles: Boys: Quarterfinal Round:
Smit Undre (IND) /Varad Undre (IND) bt Naman Borah (IND) [3] /Dheer Vadodaria (IND)6-0, 6-1; 
Armaan Dua (IND) /Manan Rai(IND) [4] bt Rhunmaan M Mahesh S (IND) /Pugazhsevvel Prakash (IND)1-6, 6-1, 10-5; 
Shounak Suvarna (IND) /Ishaan Yadlapalli (IND) [1] bt Aadiraj Bramhanathkar (IND) /Heramba Pohane (IND)6-3, 6-3; 
Ishaan Badagi (IND) [2] /Ishaan Sudharshan (USA) bt Jay Gaikwad (IND) /Sanjay Girish Kumar (IND)6-1, 6-4
 
Girls:
Samyuktha Krishnan (IND) /Deepthi Venkatesan(IND) [4] bt Samarthya Morey (IND) /Dhruvika Tribhuwan(IND)6-0, 6-0; 
Shibani Gupte (IND) [2] /Vrandika Rajput(IND) bt Ayessha Bagla (IND) /Ahana Das (IND)6-0, 6-1; 
Aahan A. (IND) /Karthika Padmakumar (IND) [1] bt Akshari Akshari (IND) /Riya Dhananjay Kulkarni (IND)6-2, 6-0; 
Shreeniti Chowdhury (IND) [3] /Jahnavi Tammineedi (IND) bt Ritsa Kondkar (IND) /Myra Topno (IND)6-0, 6-3; 
 
एमएमटीसी - एमएसएलटीए 14 वर्षाखालील एटीएफ टेनिस अजिंक्यपद स्पर्धेत वरद उंद्रे, शौनक सुवर्णा, आहाना ए, कार्तिका पद्मकुमार यांचा अंतिम फेरीत प्रवेश   

छत्रपती संभाजी नगर, दि 18 जानेवारी 2024: एन्ड्युरन्स तर्फे आयोजित व एटीएफ, एआयटीए व एमएसएलटीए यांच्या मान्यतेखाली ईएमएमटीसी - एमएसएलटीए 14 वर्षाखालील एटीएफ टेनिस अजिंक्यपद स्पर्धेत मुलांच्या गटात पुण्याच्या वरद उंद्रे, कोल्हापूरच्या शौनक सुवर्णा याने, तर मुलींच्या गटात आहाना ए., कार्तिका पद्मकुमार यांनी आपापल्या प्रतिस्पर्धी खेळाडूंचा पराभव करून अंतिम फेरीत प्रवेश केला.

ईएमएमटीसी टेनिस कॉम्प्लेक्स छत्रपती संभाजी नगर येथे सुरू असलेल्या या स्पर्धेत मुख्य ड्रॉच्या उपांत्य फेरीत मुलांच्या गटात पाचव्या मानंकित वरद उंद्रेने काल मानांकित खेळाडूवर विजय मिळवणाऱ्या औरंगाबादच्या शिवराज जाधवचा 6-0, 6-0 असा एकतर्फी पराभव करून अंतिम फेरी गाठली. दुसऱ्या सामन्यात अव्वल मानांकित शौनक सुवर्णने आपल्या लौकिकाला साजेशी खेळी करत ऋन्मान महेश एसचा टायब्रेकमध्ये 6-1, 7-6(1) असा पराभव करून अंतिम फेरीत आपले स्थान निश्चित केले. 
 
मुलींच्या गटात उपांत्य फेरीत अव्वल मानांकित आहाना ए. हिने तिसऱ्या मानांकित शिबानी गुप्तेचा 6-0, 7-6(1) असा तर, चौथ्या मानांकित कार्तिका पद्मकुमारने दुसऱ्या मानांकित श्रीनिती चौधरीचा 7-5, 6-0 असा पराभव करून अंतिम फेरी गाठली. 
 
दुहेरीत उपांत्यपूर्व फेरीत मुलांच्या गटात स्मित उंद्रे  व वरद उंद्रे यांनी तिसऱ्या मानांकित नमन बोराह व धीर वडोदरिया यांचा 6-0, 6-1 असा तर, चौथ्या मानांकित अरमान दुआ व मनन राय यांनी ऋन्मान महेश एस व पुगसेव्हेल प्रकाशयांचा 1-6, 6-1, 10-5 असा पराभव करून उपांत्य फेरीत प्रवेश केला. 
 
निकाल: मुले: उपांत्य फेरी: मुख्य ड्रॉ:
शौनक सुवर्णा(भारत)[1]वि.वि.ऋन्मान महेश एस(भारत)6-1, 7-6(1); 
वरद उंद्रे ( भारत) [5] वि.वि.शिवराज जाधव(भारत)  6-0, 6-0;  

मुली:
आहाना ए. (भारत)[1]वि.वि.शिबानी गुप्ते(भारत)[3] 6-0, 7-6(1); 
कार्तिका पद्मकुमार(भारत) [4]वि.वि.श्रीनिती चौधरी (भारत)[2]7-5, 6-0; 
 
दुहेरी गट: उपांत्यपूर्व फेरी: 
स्मित उंद्रे (भारत)/ वरद उंद्रे(भारत)वि.वि.नमन बोराह (भारत)[3] /धीर वडोदरिया (भारत)6-0, 6-1;
अरमान दुआ (भारत)/मनन राय(भारत)[4]वि.वि.ऋन्मान महेश एस(भारत) /पुगसेव्हेल प्रकाश (भारत)1-6, 6-1, 10-5;
शौनक सुवर्ण (भारत)/ईशान यडलापल्ली (भारत)[1] वि.वि.आदिराज ब्रम्हनाथकर (भारत)/ हेरंबा पोहाणे(भारत)6-3, 6-3;
इशान बडागी(भारत)[2]/इशान सुदर्शन (अमेरिका)वि.वि.जय गायकवाड(भारत)/संजय गिरीश कुमार(भारत)6-1, 6-4;
 
मुली: 
संयुक्त कृष्णन (भारत)/ दीप्ती वेंकटेशन(भारत)[4] वि.वि.समर्थ मोरे(भारत)/ध्रुविका त्रिभुवन(भारत) 6-0, 6-0;
शिबानी गुप्ते (भारत)[2] /वृंदिका राजपूत (भारत)वि.वि.आयशा बागला (भारत)/आहाना दास(भारत)6-0, 6-1;
आहान ए. (भारत)/कार्तिका पद्मकुमार(भारत)[1]वि.वि.अक्षरी (भारत)/रिया कुलकर्णी (भारत)6-2, 6-0;
श्रीनिती चौधरी (Iभारत) [३] /जान्हवी तम्मिनेदी (भारत)वि.वि.रित्सा कोंडकर(भारत)/मायरा टोप्नो (भारत)6-0, 6-3;
 
 

Varad, Shivraj cause upsets to enter semi finals at EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship

Published : 17/Jan/2024

Varad, Shivraj cause upsets to enter semi finals at EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship

Aurangabad, January 17, 2024:  Fifth Seeded Varad Undre and Shivraj Jadhav both of Maharashtra upset seeds to move into the boys semifinals at EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship which is being organised by MSLTA) and Endurance under the Auspices of the Asian Tennis Federation (ATF) , All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) at the EMMTC Tennis complex at Aurangabad

In the boys quarter final matches played today  fifth seed  Varad Undre upset second seeded Ishaan Yadlapalli 6-3, 6-2 , while  unseeded Shivraj Jadhav scalped eighth seed Manan Rai 5-7, 6-2, 6-2 topseeded Shounak Suvarna and Rhunmaan M Mahesh were the other boys to make the last four

In the girls section top seeded A. Ahana, second seeded Shreeniti Chowdhary, Third seeded Shivani Gupte and fourth seeded Karthika Padmakumar made it to the last four stage

Results: Quarterfinal Round: Boys:
Shivraj Jadhav (IND) bt Manan Rai(IND) [8] 5-7, 6-2, 6-2;    
Varad Undre (IND) [5] bt Ishaan Yadlapalli (IND) [2] 6-3, 6-2;  
Shounak Suvarna (IND) [1] bt Daivik Kalvakunta (IND) 6-3, 6-1;
Rhunmaan M Mahesh S (IND) bt Smit Undre (IND) 5-7,6-3,6-2;    

Girls:
Karthika Padmakumar (IND) [4] bt Vrandika Rajput(IND) [5]6-4, 6-0;
Shibani Gupte (IND) [3] bt Dhaanvi Kanjithanda (IND)6-1, 6-0;
Aahan A. (IND) [1] bt Reet Arora (IND)6-3, 6-4;
Shreeniti Chowdhury (IND) [2] bt Ahana Das (IND) [8]6-0, 6-1;

Mumbai Zonal Tennis Championship 2024

Published : 17/Jan/2024

Three upsets at EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship

Published : 16/Jan/2024

Three upsets at EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship
 
 
Aurangabad, January 16, Wildcard. Entrant Smit Undre upset seventh seed Sanjay Kumar6-3, 6 to enter the boys singles  quarter final at EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship which is being organised by MSLTA) and EMMTC under the Auspices of the Asian Tennis Federation (ATF) , All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) at the EMMTC Tennis complex at Aurangabad
 
 In other close matches Daivik Kalvakunta edged out Vishwas Chandrasekaran 6-3, 4-6, 7-5  in a boys second round match
 
In the girls event two upset were recorded  Reet Arora  upset seventh seed  Jahnavi Tammineedi 6-4, 6-3 while unseeded Dhaanvi Kanjithanda toppled sixth  seed Samyuktha Krishnan 7-5, 2-6, 6-4 to enter the quarterfinal
 
Results: Second Round: Boys:
Daivik Kalvakunta (IND) bt Vishwas Chandrasekaran (USA) 6-3, 4-6, 7-5;
Rhunmaan Mahesh S (IND) bt Madhav Dadhich (IND) 6-4, 7-5;
Shounak Suvarna (IND) [1] bt Jay Gaikwad (IND)6-3, 6-2;
Smit Undre (IND)bt Sanjay Kumar (IND) [7]6-3, 6-1;
Manan Swatantra(IND) [8] bt Adhrit Gautam (IND) bt ]6-3, 6-4;
Varad Undre (IND) [5] bt Heramba Pohane (IND)6-1, 7-6(3);
Ishaan Yadlapalli (IND) [2] bt Neeraj Jorwekar (IND)6-2, 6-4;
Shivraj Jadhav(IND) bt Naman Borah(IND) 6-1, 6-0;
 
Girls:
Reet Arora (IND) bt Jahnavi Tammineedi (IND) [7]6-4, 6-3;
 Dhaanvi Kanjithanda (IND) bt Samyuktha Krishnan(IND) [6] 7-5, 2-6, 6-4;
 Shibani Gupte (IND) [3] bt Ananya Patil (IND)6-0, 6-0;
Aahan A. (IND) [1] bt Deepthi Venkatesan (IND)6-4, 7-6(3);
 Vrandika Rajput (IND) [5] bt Pranjali Pandure (IND)6-1, 6-1;
 Ahana Das (IND) [8]vs.Myra Shaikh (IND)
 Shreeniti Chowdhury (IND) [2] bt Megalai Prakash (IND) 6-0, 6-0;
 Karthika Padmakumar (IND) [4] bt Ayessha Bagla (IND)6-0, 6-0;

Mahesh , Shivraj Cause upsets at EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship

Published : 16/Jan/2024

Mahesh , Shivraj Cause upsets at EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship
 
Aurangabad, January 15, 2024:    Rhummaan Mahesh and Shivraj Jadhav caused upsets on the opening day at EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship which is being organised by MSLTA) and EMMTC under the Auspices of the Asian Tennis Federation (ATF) , All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) at the EMMTC Tennis complex at Aurangabad 
 
In the Boys under 14 first round  Rhunmaan M Mahesh S  upset third seeded Ishaan Sudharshan  6-4, 6-4 while unseeded  Shivraj Jadhav upset fourth seeded Ishaan Badagi 6-3 6-2 to move into the second  round
 
The tournament was inaugurated by Colonel Kishor Bhagwat Commanding Officer - NCC, Sub/ Maj. Jasbeer Singh, Mrs. Vaishali Shekatkar Tournament supervisor, Sanjay Datta VP Endurance Group, Ashutosh Mishra Centre Head, Pravin Prasad Head Coach, Pravin Gaisamudre and in presence of Physiotherapists and umpires officials were present on the occasion. 
 
Results: Boys Under 14: First Round: Main Draw: 
Jay Gaikwad (IND) bt Yash Joshi (IND)6-0 6-0;
Vishwas Chandrasekaran (USA) bt Dheer Hemang Vadodaria (IND) [6]6-3 6-1
Rhunmaan Mahesh S (IND) bt Ishaan Sudharshan (USA) [3] 6-4, 6-4;
Daivik Kalvakunta (IND) bt Ayan Jain (IND)6-2, 6-0;
Madhav Dadhich (IND) bt Aadiraj Bramhanathkar (IND)3-6 7-6(2) 6-3;
Sanjay Kumar (IND) [7] bt Rishikesh Mane (IND)6-2 6-1;
Smit Undre (IND)bt Armaan Dua (IND)6-2, 6-1;
Naman Borah (IND) bt Lohithaksha Manjunath (IND)6-1 6-2;
Manan Rai(IND) [8] bt Samanyu Jain (IND)6-2 6-0;
Adhrit Gautam (IND) bt Tanish Patil (IND)6-2 7-6(6);
Shivraj Jadhav (IND) bt Ishaan Badagi (IND) [4]6-3 6-2;
Neeraj Jorwekar (IND) bt Dhanush M (IND)6-3 6-0;
Heramba Pohane (IND) bt Prajeetreddy Madireddy (IND)6-3 5-7 6-2;
Varad Undre (IND) [5] bt Aahan Patil (IND)6-0 6-1;
 
Girls Under 14:
Dhaanvi Kanjithanda (IND) bt Myra Topno (IND)6-3 6-7(2) 6-2
Reet Arora (IND) bt Ritsa Kondkar (IND)6-1 6-1; 

Congratulations to Arjun Kadhe for breaking into top 100 in ATP Doubles Ranking

Published : 15/Jan/2024

Congratulations to. #ArjunKadhe whom MSLTA has supported since his junior years a member of our MSLTA Vision program from inception Arjun breaks into top 100 in doubles he is ranked 98 Today. It’s great achievement as MSLTA feels that with sustained support over years our players can achieve top they have done in doubles now efforts to have a top player in singles too .
WELL DONE ARJUN and CONGRATULATIONS TO HIS COACH AND PARENTS TOO

Jorwekar, Pohane, Jain ,Dadich make main draw EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship

Published : 15/Jan/2024

Jorwekar, Pohane, Jain ,Dadich make main draw EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship
 
Aurangabad, January 14, 2024:  Neeraj Jorwekar , Heramba Pohane , Samali Jain ,and Madhav Dadich qualified for the. Main draw of the boys event at EMMTC - MSLTA Asian under 14 Tennis Championship which is being organised by MSLTA) and EMMTC under the Auspices of the Asian Tennis Federation (ATF) , All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) at the EMMTC Tennis complex at Aurangabad 
 
Shaunak Suvarna of Maharashtra and Ahana of Delhi will lead the ranking list in the boys and girls section. Main draw matches will start on Monday the event will be played on basis of knockout and back draw ensuring every player gets four matches 
 
Results: Final Qualifying Round: Boys:
Neeraj Jorwekar(Ind) bt Ahan Patil(Ind) 6-0, 7-5;
Heramba Pohane(Ind) bt Aadiraj Bramhanathkar(Ind) 6-2, 6-4;
Samayu Jain(Ind) bt Aryan Banerjee (Ind) 6-4, 6-0;
Madhav Dadhich(Ind) bt Ayan Jain(Ind) 6-1, 6-1;
 
Following are the seeding list:
Boys: 1.Shaunak Suvarna, 2.Ishan Yedlapalli, 3.Ishaan Sudarshan, 4. Ishaan Badgi, 5.Varad Undre, 6.Sanjay Girishkumar, 7.Veer Vadodarai, 8.Manan Rai;
 
Girls: 1.Ahana, 2.Sriniti Chaudhary, 3.Shibani Gupte, 4.Karthika Padmakumar, 5.Vrandika Rajput, 6.Samyukta Krishnan, 7.Jahnavi Pammineedi, 8.Ahana Das.
 

ईएमएमटीसी - एमएसएलटीए 14 वर्षाखालील एटीएफ टेनिस अजिंक्यपद स्पर्धेत नीरज जोर्वेकर, समयु जैन, माधव दढीच, हेरंब पोहाने यांचा मुख्य फेरीत प्रवेश 
 
छत्रपती संभाजी नगर, दि 14 जानेवारी 2024: ईएमएमटीसी तर्फे आयोजित व एटीएफ, एआयटीए व एमएसएलटीए यांच्या मान्यतेखाली ईएमएमटीसी - एमएसएलटीए 14 वर्षाखालील एटीएफ टेनिस अजिंक्यपद स्पर्धेत मुलांच्या गटात नीरज जोर्वेकर, समयु जैन, माधव दढीच, हेरंब पोहाने यांनी आपापल्या प्रतिस्पर्धी खेळाडूंचा पराभव करून मुख्य फेरीत प्रवेश केला.
 
ईएमएमटीसी टेनिस कॉम्प्लेक्स छत्रपती संभाजी नगर येथे सुरू असलेल्या या स्पर्धेत मुलांच्या गटात नीरज जोर्वेकर याने अहाना पाटीलचा 6-0,7-5 असा तर, समयु जैनने आर्यन बॅनर्जीचा 6-4, 6-0 असा पराभव करून मुख्य फेरी गाठली. माधव दढीचने अयान जैनचा 6-1, 6-1 असा सहज पराभव करून मुख्य फेरीत आपले स्थान निश्चित केले. हेरंबा पोहाणेने आदिराज ब्रम्हनाथकरचा 6-2, 6-4 असा पराभव करून मुख्य फेरीत धडक मारली.
 
स्पर्धेतील मुख्य ड्रॉ मधील खेळाडूंची मानांकन यादी आज जाहीर करण्यात आली. यामध्ये मुलांच्या गटात महाराष्ट्राच्या शौनक सुवर्णा याला अग्रमानांकन देण्यात आले. तर, मुलींच्या गटात ओडिशाच्या अहाना हिला अव्वल मानांकन देण्यात आले. 
 
निकाल: अंतिम पात्रता फेरी: मुले: 
नीरज जोर्वेकर(भारत) वि.वि.अहाना पाटील(भारत) 6-0, 7-5;
हेरंबा पोहाणे(भारत) वि.वि.आदिराज ब्रम्हनाथकर(भारत) 6-2, 6-4;
समयु जैन (भारत) वि.वि.आर्यन बॅनर्जी(भारत) 6-4, 6-0;
माधव दढीच(भारत) वि.वि.अयान जैन(भारत) 6-1, 6-1;
 
खेळाडूंची मानांकन यादी खालीलप्रमाणे:
मुले: 1.शौनक सुवर्णा, 2.इशान येडलापल्ली, 3.इशान सुदर्शन, 4.इशान बडगी, 5.वरद उंद्रे, 6.संजय गिरीशकुमार, 7.वीर वडोदराई, 8.मनन राय;
 
 मुली: 1.अहाना, 2.श्रीनिती चौधरी, 3.शिबानी गुप्ते, 4.कार्तिका पद्मकुमार, 5.वृंदिका राजपूत, 6.संयुक्त कृष्णन, 7.जान्हवी पम्मिनेदी, 8.आहाना दास.

Plz vote for our Tennis player Rutuja Bhosale for the ‘Maharashtra of the year’ Award.

Published : 13/Jan/2024

Dear all
 
Plz vote for our Tennis player #RutujaBhosale for the ‘Maharashtra of the year’ Award.
Thank you                            </div>  

                           </div>
                        </div>            <!-- 1 news completed -->

                     </div>        <!-- media close -->
                                                            <div class=

Yamlapalli,Chaudari in round two at $40000 IWTC ITF world Tennis tour Women’s Championships.

Published : 27/Dec/2023

Yamlapalli,Chaudari in  round two at $40000 IWTC ITF world Tennis tour Women’s Championships.

Navi Mumbai  December 27, 2023: Winner  of the last week Sahaja Yamlapalli and Vaidehi Chaudari were the only Indians to enter the second round at the IWTC-2023 ITF World Tennis Tour $40000 Tournament  (Shri Ganesh Naik Initiative) organized by the Navi Mumbai Sports Association  in association with Maharashtra State Lawn tennis Association (MSLTA) under the auspices of the ITF , AITA  and to be played at the Ganesh Naik Tennis Complex in Vashi

In the best match of the day winner of the Solapur leg and eighth seeded Sahaja Yamalapalli came back from the loss of the first set to get past Shrivalli Rashmikaa Bhamidipaty 5-7, 6-1, 6-2  in a match lasting 2 hours and 39 mins

Vaidehi Chaudhari  registered a 6-0,6-4 win over Russian Ekaterina Kazionova  to make the second round

Young wildcard Vaishnavi Adkar. Gave a good account of herself taking the first set against higher ranked Zhibek Kulambayeva of Kazakhstan but failed to capitalise , In a match lasting  2 hours and 28 mins Kulambayeva  rallied out Vaishnavi Adkar )4-6, 7-5, 6-3;

In a match involving local Wildcard Japanese Akiko Omae  scored a 6-1,6-4 win over Akanksha Nitture .

Other Indians Arunlumar Lakshmi Prabha ,and Humera Baharmus also went down . It was another blow for the Indian campaign as Rutuja Bhosale withdrew from the singles  with pain in her foot ..

Results: First Round: Singles:
Ekaterina Makarova [1] bt Weronika Baszak (Pol)6-2, 0-1;
Vaidehi Chaudhari (Ind) bt Ekaterina Kazionova 6-0, 6-4;
Justina Mikulskyte (Ltu) [3] bt Hiromi Abe (Jpn)6-3, 7-5;
Zhibek Kulambayeva (Kaz) bt Vaishnavi Adkar (Ind)4-6, 7-5, 6-3;
Ekaterina Maklakova bt Vicky Van De Peer (Bel) 6-4, 6-3;
Diana Marcinkevica (Lat) [6] bt Arunkumar Lakshmi Prabha (Ind)6-3, 6-2;
Akiko Omae (Jpn) bt Akanksha Nitture (Ind) 6-1, 6-4;
Sahaja Yamalapalli (Ind) [8] bt Shrivalli Rashmikaa Bhamidipaty (Ind)5-7, 6-1, 6-2;
Moyuka Uchijima (Jpn) [2] bt Mana Kawamura (Jpn)6-4, 6-1;
Daria Kudashova bt Humera Baharmus (Ind)6-4, 4-1;

Doubles:
Funa Kozaki (Jpn) /Misaki Matsuda (Jpn) bt Humera Baharmus (Ind) /Soha Sadiq (Ind)6-2, 6-1.

Russia’s Ekaterina Makarova gets top billing at $40000 Ganesh Naik ITF Women’s Championships.

Published : 23/Dec/2023

Russia’s Ekaterina Makarova gets top billing  at $40000 Ganesh Naik ITF Women’s Championships.

 

  • Former Top 10 Kristina Mladenovic of France to be seen in action 

 

·        Players from 18 countries to be seen in action  

Navi Mumbai  December 23, 2023:  188 world  ranked  Ekaterina Makarova of Russia has been awarded the top billing ,  196th ranked  Moyuka Uchijima  of Japan has been seeded second  while India’s Rutuja Bhosale ranked 328 has been seeded sixth at the IWTC-2023 ITF World Tennis Tour $40000 Tournament  (SHRI GANESH NAIK'S INITIATIVE) which will be organized by the Navi Mumbai Sports Association  in association with Maharashtra State Lawn tennis Association (MSLTA) under the auspices of the ITF , AITA  and to be played at the Ganesh Naik Tennis Complex here.

 

The tournament director of the event Dr Dilip K Rane, informed that The championships will offer total prize money of $ 40,000 (Rs. 33,29,804)  is being supported by  This  will be the third ITF event in a row to be organised in Maharashtra after Mumbai and Solapur and the first $40000 event   .  The event finds high level of participation having drawn  Top women’s tennis players from 18  countries  . Apart from Asian Games Mixed Doubles Gold Medallist Rutuja Bhosale Sahaja Yamlapalli , Vaidehi Chaudari , Zeel Desai and Shrivalli Rashmika Bhamidipathy are the Indian players in the Main Draw  

 

Upcoming youngsters Vaishnavi Adkar and Akansha Nitture of Navi Mumbai  , Suhirtha Maruri of Telangana have been awarded the Main draw Wild cards by the MSLTA and AITA   added Sunder Iyer Hon Secretary MSLTA  . " It is tribute to the event  that has been contonously played for 10 years in a row that Former World No 10 Kristina Mladenovic of France will be seen in action at the event which no Indian Player has won before  , the event will be last event on the ITF Calender  the points here will help the players to start the New Year with better rankings , we hope that  Indian players will make of the opputunity , Iyer  added 

 

 

 

While the winner will receive WTA 70 points and prize money of $ 6,094    (Rs.2,45,000/-  approx)  , The runners up will receive 42 WTA  points and prize money of $3,257   (Rs.1,30,600/- approx)  , the semifinalists  25 points and prize money of $1789,  the quarterfinalists 13 points and prize money of $1029and the pre- quarterfinalist 7  points  and prize money of $ 624 points. The first round loser will receive 1 points and prize money of $ 370 totaling of $ 27957. 

 

There will also be points and prize money for the qualifying rounds the second round  qualifying looser  will get 4  points and $ 95 , the third round qualifier loser will  2 get $  153 totaling  $ 2744 . The doubles winner pair will get the  points  and the winner getting $2230, the runners up $1115 , the Semifinalists $557, Quarterfinalist $304 and the First round $ 203. Totaling  $ 7299

 

 Hassan Samani of Iran will be the ITF referee of the event.

 

 Following are the Seeds : Singles:

1. Ekaterina Makarova(Rus,188), 2.Moyuka Uchijima(JPN,196), 3. Kristina Mladenovic(FRA,226), 4.Justina Mikulskyte(LTU,259), 5.Sapfo Sakellaridi(GRE,282), 6.Rutuja Bhosale(IND,328), 7. Diana Marcinkevica(LAT,343), 8. Sahaja Yamalapalli (IND,408);  

  

Doubles: 

1. Diana Marcinkevica(LAT)/Sapfo Sakellaridi(GRE), 2. Ekaterina Maklakova/Ekaterina Yashina, 3.Shrivalli Rashmikaa Bhamidipaty/Vaidehi Chaudhari(IND), 4.Hiromi Abe/Saki Imamura(JPN).

Vaishnavi Adkar makes it to round two at ITF 25K Precision Solapur Open Tennis Tournament

Published : 19/Dec/2023

Vaishnavi Adkar makes it to round two at ITF 25K Precision Solapur Open Tennis Tournament
 
 
Solapur, December 19, 2033:  Wildcard Vaishnavi Adkar reeked off 12 games in a row to  down Poland’s Olivier Berger to advance to the second round of singles at the$25000 Precision  Solapur  Open Womens ITF  Tennis Tournament which is being organized by Solapur District Lawn Tennis Association(SDLTA) in association with MSLTA and played MSLTA Tennis Center, Solapur
 
Pune based 18 year old Vaishnavi was down 2-4 in the second set before she took 12 games in a row to stun her Polish Opponent Berger ,  In the second set Berger got just 6 points in six games against the wildcard Vaishnavi won 7-5,6-0 to make it to the second round 
 
In another highly anticipated match between two Gujarat Players Vaidehi Chaudari got better off Zeel Desai 6-1 ,6-2. And make the second round 
 
In other matches involving Indians Saki Imamura  over came a first set challenge to oust wildcard Akanksha Nitture 7-5, 6-1 , while Japanese girl 
Hiromi Abe stopped qualifier Soha Sadiq 3-6, 6-4, 6-1.
 
Results: Main Draw: First Round: Singles:
Saki Imamura (Jpn) bt Akanksha Nitture (Ind)7-5, 6-1;
Weronika Baszak (Pol) bt Chelsea Fontenel (Sui)6-3, 1-0 retd.
Vaidehi Chaudhari (Ind) [8] bt Zeel Desai (Ind)6-1, 6-2; 
Sapfo Sakellaridi (Gre) [3] bt Ekaterina Yashina 6-4, 7-6(6); 
Hiromi Abe (Jpn) bt (Q)Soha Sadiq (Ind) 3-6, 6-4, 6-1;
(WC)Vaishnavi Adkar (Ind) bt Olivia Bergler (Pol)7-5, 6-0
 
Doubles: First Round:
Zeel Desai (Ind) / Pranjala Yadlapalli (Ind) bt Smriti Bhasin (Ind) / Pooja Ingale (Ind) 7-5, 6-4, 10-5;
Shrivalli Rashmikaa Bhamidipaty (Ind) [2] /Vaidehi Chaudhari (Ind) bt Snehal Mane (Ind) / Akanksha Nitture (Ind)6-0, 6-1;
Ekaterina Kazionova / Ekaterina Yashina [3] bt Nainika Narender Reddy Bendram (Ind) / Aakruti Sonkusare (Ind)6-0, 6-3;
Diana Marcinkevica (Lat) / Sapfo Sakellaridi (Gre) [1] bt Sravya Shivani Chilakalapudi (Ind) /Jennifer Luikham (Ind)7-6(5), 6-0;
Vaishnavi Adkar (Ind) / Sahaja Yamalapalli (Ind) bt Madhurima Sawant (Ind) /Bela Tamhankar (Ind)6-2, 6-2;
Humera Baharmus (Ind) /Olivia Bergler (Pol) bt Alexandra Azarko / Saumya Vig (Ind)6-2, 6-4.
 
 
 
एमएसएलटीए-एसडीएलटीए 25000डॉलर  महिला आयटीएफ प्रिसिजन सोलापूर ओपन टेनिस स्पर्धेत भारताच्या वैष्णवी आडकर, वैदेही चौधरी यांचा दुसऱ्या फेरीत प्रवेश 

सोलापूर, 19 डिसेंबर 2033: सोलापूर जिल्हा लॉन टेनिस असोसिएशन ( एसडीएलटीए  ) यांच्या वतीने आयोजित  एमएसएलटीएच्या सहकार्याने आयोजित केलेल्या  एमएसएलटीए-एसडीएलटीए 25000डॉलर  महिला आयटीएफ प्रिसिजन सोलापूर ओपन टेनिस स्पर्धेत वैष्णवी आडकर, वैदेही चौधरी या भारतीय खेळाडूंनी आगेकूच केली. 
 
 
सोलापूरच्या एमएसएलटीए टेनिस कोर्ट या ठिकाणी सुरु झालेल्या या स्पर्धेत एकेरीत वाईल्ड कार्ड द्वारे प्रवेश केलेल्या भारताच्या वैष्णवी आडकरने पोलंडच्या ऑलिव्हिया बर्गलरचा 7-5, 6-0 असा पराभव करून दुसऱ्या फेरीत प्रवेश केला. जपानच्या साकी इमामुराने भारताच्या आकांक्षा नित्तूरेचा 7-5, 6-1 असा पराभव करून दुसरी फेरी गाठली. आठव्या मानांकित वैदेही चौधरी हिने झील देसाईचे 6-1, 6-2 आव्हान संपुष्टात आणले. चुरशीच्या लढतीत तिसऱ्या मानांकित ग्रीसच्या सॅपफो साकेल्लारिडीने रशियाच्या एकतेरिना याशिनाचा टायब्रेकमध्ये 6-4, 7-6(5) असा पराभव करून आगेकूच केली. 
 
दुहेरीत पहिल्या फेरीत झील देसाई व प्रांजला येडलापल्ली यांनी स्मृती भसीन व पूजा इंगळे यांचा 7-5, 4-6, 10-5 असा तर, दुसऱ्या मानांकित श्रीवल्ली रश्मिका भामिदीप्ती व वैदेही चौधरी या जोडीने स्नेहल माने व आकांक्षा नित्तूरे यांचा 6-0, 6-1 असा सहज पराभव केला.
 
निकाल: मुख्य ड्रॉ: पहिली फेरी: एकेरी महिला गट:
साकी इमामुरा(जपान)वि.वि.आकांक्षा नित्तूरे(भारत)7-5, 6-1;
 वेरोनिका बसझाक (पोलंड)वि.वि.चेल्सी फॉन्टेनेल (स्वित्झरलँड)6-3, 1-0
वैदेही चौधरी (भारत)[8] वि.वि.झील देसाई (भारत)6-1, 6-2;
सॅपफो साकेल्लारिडी (ग्रीस)[3]वि.वि.एकतेरिना याशिना(रशिया)6-4, 7-6(6); 
हिरोमी आबे (जपान)वि.वि. सोहा सादिक (भारत) 3-6, 6-4, 6-1;
वैष्णवी आडकर (भारत) वि.वि.ऑलिव्हिया बर्गलर (पोलंड)7-5, 6-0
 
दुहेरी: पहिली फेरी:
झील देसाई (भारत)/ प्रांजला येडलापल्ली(भारत)वि.वि. स्मृती भसीन (भारत)/पूजा इंगळे(भारत)7-5, 4-6, 10-5;
श्रीवल्ली रश्मिका भामिदीप्ती (भारत)/वैदेही चौधरी(भारत)[2]वि.वि. स्नेहल माने(भारत)/ आकांक्षा नित्तूरे(भारत)6-0, 6-1;

एकतेरिना काझिओनोवा / एकतेरिना याशिना(रशिया)[3] वि.वि.नैनिका रेड्डी बेंद्रम(भारत)/आकृती सोनकुसरे(भारत)6-0, 6-3;
डायना मार्सिचेविका(लात्विया)/सॅपफो साकेल्लारिडी(ग्रीस)[1]वि.वि.श्राव्या शिवानी चिलकलापुडी(भारत)/जेनिफर लुइखेम(भारत)7-6(5), 6-0.
वैष्णवी आडकर (भारत)/ सहज यमलापल्ली(भारत)वि.वि. मधुरिमा सावंत(भारत)/बेला ताम्हणकर(भारत)6-2, 6-2;
हुमेरा बहरमुस (भारत)/ऑलिव्हिया बर्गलर(पोलंड)वि.वि. अलेक्झांड्रा अझारको / सौम्या विज(भारत) 6-2, 6-4.

Humera , Sravya , Soha , Akansha qualify for main draw at the MSLTA - SDLTA $25000 Womens ITF Prici...

Published : 19/Dec/2023

Humera , Sravya , Soha , Akansha qualify  for main draw at the MSLTA - SDLTA $25000 Womens ITF Pricision Solapur Open Tennis Tournament
 
 
Solapur, December 18, 2033:  Four Indian players Humera Baharmus , Sravya Chilakalapudi , Soha Sadiq and Akansha Nitture qualified for the main draw singles  at the$25000 Precision  Solapur  Open Womens ITF  Tennis Tournament which is being organized by Solapur District Lawn Tennis Association(SDLTA) in association with MSLTA and played MSLTA Tennis Center, Solapur
 
In the final round qualifying  top seed Humera Baharmus got the better of Prathyusha Rachapidi  6-1, 6-3  fourth seeded Sravya Chilakalapudi  had to fight hard to get past a fighting Pooja Ingale 6-0, 2-6, 11-9  , eighth seed  Soha Sadiq  trounced Abhilasha Bista  of Nepal 6-1, 6-1 while Navi Mumbai girl Akanksha Nitture  struggled before getting past   Arthi Muniyan  6-2  , 6-7(4)  , 10-8 to make the main draw 
 
In the other matches  Denmark's Elena Jamshidi  was given a fight by Yashaswini Panwar  before winning  7-5, 1-6, 10-7,    Honoka Kobayashi of Japan , Ekaterina Kazionova of Russia  and Olivia Bergler of Poland were the other qualifiers 
 
 
 
Timofeeva to lead Ranking list 
 
World No 139  Maria Timofeeva  of Russia will be top seed  at the Precision Solapur Open ITF 25K event at Solapur  she will be followed by Country mate and 168 ranked .Ekterina Makarova,  , Greek player and 287 ranked Sapfo Sakellaridi has been given the third seeding while Japanese Ayno Shimizu  ranked 316will be the fourth seed
 
Rutuja Bhosale ranked 333 will be the fifth seed and the highest ranked Indian player in the tournament  she will be followed by Latvian Diana Marcinkevica and Indians Sahaja Yamalapalli and Vaidehi Chaudhari who are ranked seventh and eighth , the seedings and the draws were announced by ITF supervisor Hassan Samani 
 
 
Results: Final Qualifying round:  Womens: 
Humera Baharmus (Ind) [1] bt  Prathyusha Rachapidi (Ind) 6-1, 6-3; 
Honoka Kobayashi (Jpn) [2] bt  Kundali Majgaine (Ind) [11] 6-4, 6-1; 
Ekaterina Kazionova [3] bt Priyanshi Bhandari (Ind) [13] 6-4, 6-2; 
Sravya Chilakalapudi (Ind) [4] bt Pooja Ingale (Ind) [15]6-0, 2-6, 11-9;  
Elena Jamshidi (Den) [5] bt Yashaswini Panwar (Ind) [12] 7-5, 1-6, 10-7;
Olivia Bergler (Pol) [6] bt Sonal Patil (Ind) [14] 7-6(4), 6-3; 
 Soha Sadiq (Ind) [8] bt Abhilasha Bista (Nep) [16] 6-1, 6-1;   
Akanksha Nitture (Ind) [9] bt  Arthi Muniyan (Ind)6-2, 6-7(4), 10-8.
 
Following are the seeding list: Singles: 
1. Maria Timofeeva (Rus)  2.Ekterina Makarova (Rus) , 3.Sapfo Sakellaridi (Gre) , 4.Ayno Shimizu (Jpn) , 5.Rutuja Bhosale(Ind), 6.Diana Marcinkevica(LTA), 7.Sahaja Yamalapalli(Ind), 8.Vaidehi Chaudhari(Ind);
 
Doubles:
  1. Diana Marcinkevica/ Sapfo Sakellaridi,  2,    Shrivalli Rashmikaa Bhamidipaty   /  Vaidehi Chaudhari  3.   EkaterinaKazionova   /  Ekaterina Yashina   4., Hiromi Abe / Saki Imamura  

Bengaluru SG Mavericks crowned champion of Tennis Premier League

Published : 19/Dec/2023

Bengaluru SG Mavericks crowned champion of Tennis Premier League
 
PUNE, DEC. 17:
Vishnu Vardhan and Arina Rodionova played a vibrant mixed doubles match to beat Maria Timofeeva and Anirudh Chandrasekar 14-6 that helped Bengaluru SG Maverics to a 41-28 victory over Bengal Wizards in the final of the fifth edition of Tennis Premier League on the charcoal grey courts of the Shiv Chhatrapati Sports Complex on Sunday.
 
The teams were level after the two singles matches, won byTimofeeva against Arina and Ramkumar Ramanathan against Sriram Balaji at 20-20. Arina rose to the challenge in the mixed doubles match which witnessed many arguments and disputed calls. Arina and Vishnu were able to stay focused and take the match away from the Bengal team with their imaginative play and crisp execution.
 
Thereafter, it was a simple task of winning seven points in the men’s doubles match. Ramkumar and Vishnu cruised to 7-2 win over Sriram Balaji and Anirudh who had done remarkably well to take the team this far.
 
It was celebration time for the Bengaluru team with coach M Balachandran as mentor. The team was truly dominant right through after the 39-41 loss to Punjab Patriots in the first match of the league.
 
For her energetic performance in the final, Arina Rodionova was declared the 'player of the match’
The champion was presented Rs.15,00,000.
 
The results (final): Bengaluru SG Mavericks bt Bengal Wizards 41-28 (Arina Rodionova lost to Maria Timofeeva 9-11; Ramkumar Ramanathan bt Sriram Balaji 11-9; Arina & Vishnu Vardhan bt Timofeeva & Anirudh Chandrasekar 14-6; Ramkumar & Vishnu bt Balaji & Anirudh 7-2).
Semifinals: Bengaluru SG Maverics bt Delhi Binny’s Brigade 41-35 (Arina Rodionova bt Sahaja Yamalapalli 11-9; Ramkumar Ramanathan bt Dennis Novak 12-8; Arina & Vishnu Vardhan bt Sahaja & Jeevan Nedunchezhiyan 11-9; Ramkumar & Vishnu vs Dennis & Jeevan 7-9).
Bengal Wizards bt Punjab Patriots 41-32 (Maria Timofeeva bt Conny Perrin 12-8; Sriram Balaji bt Digvijay Pratap Singh 14-6; Timofeeva & Anirudh tied Conny & Arjun Kadhe 10-10; Balaji & Anirudh vs Digvijay & Arjun 5-8).

Season 5 of the Tennis Premier League powered by Clear returns with a Smash!

Published : 12/Dec/2023

Season 5 of the Tennis Premier League powered by Clear returns with a Smash!
 
 
Pune, 11 December 2023: Tennis fans are gearing up for a season of electrifying rallies, heart-stopping volleys, and nail-biting finishes! The much-awaited Season 5 of Tennis Premier League (TPL) powered by Clear is all set to kick off on 12th December 2023 at the majestic Balewadi Stadium in Pune and promises a spectacle of top-tier tennis action. Tennis Premier League season 5 will also feature a charcoal-coloured court in all the matches for the first-time ever in India, as the league continues to innovate to add to the experience of the spectators.
 
 
In season 5, the competition intensifies with bigger and better talent. A whole new level of glamour has been added to the Tennis Premier League as Bollywood stars and former champions of Indian Tennis have extended their support to various teams’ part of the league.
 
 
The Bengal Wizards, co-owned by Mr. Yatin Gupte, and the legendary Leander Paes are poised to make a splash in their first-ever season of the Tennis Premier League. Meanwhile, last year's champions, the Hyderabad Strikers, co-owned by Mr. Rajdeep Dalmia, and Rakul Preet Singh are determined to defend their title and clinch a historic three-peat. On home turf, the Pune Jaguars, co-owned by Mr. Punit Balan and Sonali Bendre, are ready to roar. Bendre's star power and Balan's strategic leadership will undoubtedly energize the team and their fanbase. The Punjab Patriots, owned by Taapsee Pannu, are leveraging their experience from their inaugural season to become fierce competitors this year. 
Delhi Binny's Brigade owned by Mr. Sneh Patel with Malaika Arora as their brand are poised for a breakout season. Patel's commitment and Arora's star power has contributed in them building a talented roster are strong ingredients for victory.The Gujarat Panthers, owned by Mr. Ramku Patgir and backed by the energy of Arjun Kapoor, are ready to pounce on their opponents. Owned by Mr. Shyam Patel, and motivated by their brand ambassador Sonu Sood the Mumbai Leon Army aims to improve on their second-place finish last season. Finally, the Bengaluru SG Mavericks, owned by Mr. Sanjay Gupta, are hoping to ride the star power of their brand ambassador, Sania Mirza. Mirza's expertise and Gupta's leadership create a strong foundation for the Mavericks to make a significant impact in the league.
The latest edition promises to be a spectacle of epic proportions, with a whole host of national and international stars gracing the court and captivating Indian fans with their exceptional skills. Leading the charge for the Gujarat Panther will be AITA rank no.1, Sumit Nagal, who has continuously impressed on the global stage. Joining him will be the Hangzhou 2022 Asian Games silver medal-winning duo of Ramkumar Ramanathan who will don the jersey of the Bengaluru SG Mavericks in season 5, and his Asian Games medal-winning partner Saketh Myneni, will look to enthrall audiences with his displays for the Hyderabad Strikers. Adding to the Indian contingent will be the Hangzhou 2022 Asian Games gold medallist Rutuja Bhosale, whose exceptional skills and tenacity are sure to inspire her team, the Pune Jaguars in the latest edition of the league. 
 
These homegrown heroes will be joined by global icons whose names are synonymous with tennis excellence. Former world No. 10 Ernests Gulbis, known for his aggressive style and powerful forehand, will be a formidable force for the Mumbai Leon Army. Alongside him will be the former world No. 26 Lukas Rosol, whose experience and composure on the court are sure to provide a thrilling spectacle as he dons the jersey of the Pune Jaguars.
 
Season 5 will further build on the legacy of the previous four seasons, which have seen the TPL emerge as a cornerstone of Indian tennis. The league has not only provided a platform for established players to excel but also unearthed new talent, fostered passion for the sport, and made tennis more accessible to Indian audiences.
Tennis Premier League Season 5 will be telecast LIVE on Sony Ten 2 SD and HD from December 12-17, 2023 starting from 4 pm IST. 
Pune, 11 December 2023: Tennis fans are gearing up for a season of electrifying rallies, heart-stopping volleys, and nail-biting finishes! The much-awaited Season 5 of Tennis Premier League (TPL) powered by Clear is all set to kick off on 12th December 2023 at the majestic Balewadi Stadium in Pune and promises a spectacle of top-tier tennis action. Tennis Premier League season 5 will also feature a charcoal-coloured court in all the matches for the first-time ever in India, as the league continues to innovate to add to the experience of the spectators.
 
 
In season 5, the competition intensifies with bigger and better talent. A whole new level of glamour has been added to the Tennis Premier League as Bollywood stars and former champions of Indian Tennis have extended their support to various teams’ part of the league.
 
 
The Bengal Wizards, co-owned by Mr. Yatin Gupte, and the legendary Leander Paes are poised to make a splash in their first-ever season of the Tennis Premier League. Meanwhile, last year's champions, the Hyderabad Strikers, co-owned by Mr. Rajdeep Dalmia, and Rakul Preet Singh are determined to defend their title and clinch a historic three-peat. On home turf, the Pune Jaguars, co-owned by Mr. Punit Balan and Sonali Bendre, are ready to roar. Bendre's star power and Balan's strategic leadership will undoubtedly energize the team and their fanbase. The Punjab Patriots, owned by Taapsee Pannu, are leveraging their experience from their inaugural season to become fierce competitors this year. 
Delhi Binny's Brigade owned by Mr. Sneh Patel with Malaika Arora as their brand are poised for a breakout season. Patel's commitment and Arora's star power has contributed in them building a talented roster are strong ingredients for victory.The Gujarat Panthers, owned by Mr. Ramku Patgir and backed by the energy of Arjun Kapoor, are ready to pounce on their opponents. Owned by Mr. Shyam Patel, and motivated by their brand ambassador Sonu Sood the Mumbai Leon Army aims to improve on their second-place finish last season. Finally, the Bengaluru SG Mavericks, owned by Mr. Sanjay Gupta, are hoping to ride the star power of their brand ambassador, Sania Mirza. Mirza's expertise and Gupta's leadership create a strong foundation for the Mavericks to make a significant impact in the league.
The latest edition promises to be a spectacle of epic proportions, with a whole host of national and international stars gracing the court and captivating Indian fans with their exceptional skills. Leading the charge for the Gujarat Panther will be AITA rank no.1, Sumit Nagal, who has continuously impressed on the global stage. Joining him will be the Hangzhou 2022 Asian Games silver medal-winning duo of Ramkumar Ramanathan who will don the jersey of the Bengaluru SG Mavericks in season 5, and his Asian Games medal-winning partner Saketh Myneni, will look to enthrall audiences with his displays for the Hyderabad Strikers. Adding to the Indian contingent will be the Hangzhou 2022 Asian Games gold medallist Rutuja Bhosale, whose exceptional skills and tenacity are sure to inspire her team, the Pune Jaguars in the latest edition of the league. 
 
These homegrown heroes will be joined by global icons whose names are synonymous with tennis excellence. Former world No. 10 Ernests Gulbis, known for his aggressive style and powerful forehand, will be a formidable force for the Mumbai Leon Army. Alongside him will be the former world No. 26 Lukas Rosol, whose experience and composure on the court are sure to provide a thrilling spectacle as he dons the jersey of the Pune Jaguars.
 
Season 5 will further build on the legacy of the previous four seasons, which have seen the TPL emerge as a cornerstone of Indian tennis. The league has not only provided a platform for established players to excel but also unearthed new talent, fostered passion for the sport, and made tennis more accessible to Indian audiences.
Tennis Premier League Season 5 will be telecast LIVE on Sony Ten 2 SD and HD from December 12-17, 2023 starting from 4 pm IST. 

Maya , Moise are champions at Gadre Marine MSLTA - ITF Grade 3 Junior Tennis Championship

Published : 09/Dec/2023

Maya , Moise are champions at Gadre Marine MSLTA - ITF Grade 3 Junior Tennis Championship

Pune, December 9, 2023:   India’s 14 year old Maya Rajeshwaran Revathi and  Moise Kouame  Of France were crowned Champions at the Gadre Marine MSLTA - ITF Junior Grade 3 (J100) U18 tennis Championships for the M.V. Deo Trophy organized by Deccan Gymkhana Under the auspices of ITF, Maharashtra State Lawn Tennis Association and Pune Metropolitan District Tennis Association which concluded at  the Deccan Gymkhana Tennis Courts

Maya from Coimbatore who was recently inducted into the Lakshya - Amalgam Steel Supported Vision GrandSlam project was given a tough fight  by giant killer Laxmisiri Dandu before 6-4,2-6, 6-3 in a 2 hour 29 minutes battle

In the Boys Final Round French boy Moise Kouame ended the challenge of Local wildcard and giant killer Arnav Paparkar  winning 6-3, 6-3 . However Paparkar was who played his first under 18 event of this level will get valuable points

The Singles winner got MV Deo Trophy and 100 ITF Points, while runner up got trophy and 60ITF Points apart from the MV DEO Trophy and Gadre Marine Trophies.

The prizes were given away by IAS Rahul Mahiwal, Commissioner of PMRDA, IPS Sandeepsingh Gill, Deputy Commissioner of Police Pune Zone and Mr.Ashwin Jangam, regional sales manager of Gadre Marine Exports. Mr.Vishwas Lokare, VP of MSLTA, Mr.Girish Inamdar, General Secretary of Deccan Gymkhana, Mr.Mihir Kelkar, Finance Secretary of Deccan Gymkhana Mr.Ashwin Girme, Tennis Secretary of Deccan Gymkhana and ITF Supervisor Leena Nageshkar, Nitten Kirrtane were present on the occasion

Results: Final Round: Boys:
Moise Kouame (Fra) [15] bt Arnav Paparkar (Ind) 6-3, 6-3;

Girls: Maaya Rajeshwaran Revathi (Ind) [1] bt  Laxmisiri Dandu(IND 6-4,2-6, 6-3

Arnav , Laxmisiri , Maya in finals of Gadre Marine MSLTA - ITF Grade 3 Junior Tennis Championship

Published : 09/Dec/2023

Arnav , Laxmisiri ,  Maya in finals  of Gadre Marine MSLTA - ITF Grade 3 Junior Tennis Championship


Pune, December 8, 2023:   Wildcard Arnav  Paparkar continued his giant killing run as he entered the boys singles finals while India.n girls Maya Rajeshwaran and Laxmisiri Dandu will clash in the girls singles finals at the Gadre Marine MSLTA - ITF Junior Grade 3 U18 tennis Championships for the M.V. Deo Trophy organized by Deccan Gymkhana Under the auspices of ITF, Maharashtra State Lawn Tennis Association and Pune Metropolitan District Tennis Association to be played at the Deccan Gymkhana Tennis Courts

Local Wildcard Arnav  Paparkar  justified the organisers faith in him  and continued his upset spree taking out second seeded Indian Compatriot Kriish Tyagi  3-6,6-3,6-3 to make it to his first ever career final at  ITF Juniors event .

Fifteen years old Paparkar will take on fifteenth seed Moise Kouame  of France who received a walkover from an indisposed Hiromasa Koyama  of Japan

It will be an all Indian battle in the girls event  with  top seeded Maaya Revathi Rajeshwaran  registering a 6-3,7-5(5) win over  Ariana Gogulina of Kazakhstan

In the singles finals Maya will take on unseeded Laxmisiri Dandu who upset second seed Mandegar Farzami of Iran 2-6, 6-4, 6-2

Kriish Tyagi however had the consolation of winning the boys doubles title as he paired with Cahir Warik to register  a 5-7, 6-4, 10-8 win over  Hitesh Chauhan and  Rethin Senthil Kumar

Laxmisiri also placed herself in line for a  double crown lifting F the girls doubles title in  partnership with  Aishi Bisht the pair. Scored a 6-4 ,6-4 win against Sreenidhi Balaji and  Rishita Basi Reddy for the title

The doubles winner got MV Deo Trophy and 75 ITF Points, while runner up got trophy and 45ITF Points. The prizes were given away by Former Davis Cup Player Sandeep Kirtane, Mr.Ashwin Girme, Tennis Secretary of Deccan Gymkhana and ITF Supervisor Leena Nageshkar.

Results: Semifinal Round: Boys:
Arnav Paparkar (Ind) bt Kriish Tyagi (Ind) [2] 3-6, 6-3, 6-3
Moise Kouame (Fra) [15] w/o Hiromasa Koyama (Jpn) [16]

Girls:
Laxmisiri Dandu(IND bt Mandegar Farzami(IRI) [2] 2-6, 6-4, 6-2;
Maaya Revathi (Ind) [1] bt  Ariana Gogulina(Kaz) [11] 6-3, 7-6(7-5);

Doubles: Boys: Semifinal Round:
Hitesh Chauhan/Rethin Senthil Kumar(Ind)[3] bt Kazuma Kimura /Ivan Iutkin [1] 6-1, 7-6(1); 
Kriish Tyagi/Cahir Warik(Ind)[2] bt Vihaan Reddy/Debasis Sahoo(Ind)[7]  6-2, 3-6, 12-10;
Final Round: Kriish Tyagi/Cahir Warik(Ind)[2] bt Hitesh Chauhan/Rethin Senthil Kumar(Ind)[3] 5-7, 6-4, 10-8;

Girls: Semifinal Round:
Aishi Bisht/Laxmisiri Dandu(Ind) bt Tejasvi Dabas/Maya Rajeshwaran Revathi(Ind)[1] 6-3, 6-1;
Sreenidhi Balaji/R Basireddy(Ind)[5] bt Aanya Choubey/Saumya Ronde (Ind) 4-6, 6-3, 10-6;
Final Round: Aishi Bisht/Laxmisiri Dandu(Ind) bt Sreenidhi Balaji/Rishita BasiReddy 6-4,6-4

Players from 20 countries to be seen in action at Gadre Marine MSLTA - ITF Grade 3 Junior Tennis Cha...

Published : 28/Nov/2023

Players from 20 countries to be seen in action at Gadre Marine MSLTA - ITF Grade 3 Junior Tennis Championship
 
Pune, November 28, 2023:  .Ivan Iutkin of Russia and Dune Vaissaud of France will Lead boys and girls from over 20  countries at the Gadre Marine MSLTA - ITF Junior Grade 3 U18 tennis Championships organized by  Deccan Gymkhana Under the auspices of ITF, Maharashtra State Lawn Tennis Association and Pune Metropolitan District Tennis Association to be played at the Deccan Gymkhana Tennis Courts from 2nd to 9th December 2023 .
 
The event, which is gaining popularity worldwide, will see players from around 20 countries this year in comparison to 11 countries last year, informed Tennis Secretary of the Deccan Gymkhana and Tournament Director Ashwin Girme  .   The qualifying rounds will  be played on 2nd December Saturday and 3rd December Sunday . The Main Rounds will start on 4th December Monday while finals will be played on 9th December 2023.
 
Mr Girme added that the event  will be an opportunity for the Indian Boys and girls to earn valuable ITF points playing in  home conditions.  The winners of the Boys and Girls event will be presented with the Late  MV Deo trophy , The Singles winner will get 100 ITF points, the runners up get 60 ITF points, while Doubles winner will get 75 points and the finalist will get 45 points.
 
Leading Indian juniors Kriish Tyagi .Cahir Warik,  Hitesh Chauhan , Debasis Sahoo, Rethin Pranav Senthil Kumar , Maaya Rajeshwaran Revathi ,  Tejasvi Dabas ,  Sohini Sanjay Mohanty , Kolhapur girl Aishwarya Jadhav  are players to look out for at this edition , Mr Girme said 
He also added" We would like to thank Arjun Gadre and Gadre Marine and the MSLTA for supporting the event for the last 9  years, the event has helped Indian players as this will be an opportunity for many of them to make points for the Australian Open Juniors event  in 2024" .
 
Mr Arjun Gadre MD of  Gadre Marine and keen tennis player himself who is also supporting growth of tennis in Goa said that the The 2023 edition of the tournament was great sign of the growing  popularity of the event we have received encouraging response from the participating countries where the top players are ready to battle for the title. I'm also happy that many young tennis players from Maharashtra  and India are benefited  due to our support to this event .  I am hopeful that the Indian players will benefit from the event. He also added that Gadre Marines have been supporting sports and also support Gadre Marine State Badminton event in Ratnagiri where the plant is situated .
 
Ashwinkumar Jangam, regional sales manager of Gadre Marine Exports added that all the players will benefit from the Healthy ready to eat Marine Products which will be offered to all the players in their menu  .  
 
Margot Phantala of France had lifted the girls singles crown while Aleksandar Daskalovic of Serbia lifted the boys singles crown at the last edition . Leena Nageshkar will be the Supervisor for the event.
 
Following are the probable seeding list:   
Boys:
1.Ivan Iutkin(160), 2. Kriish Tyagi(Ind,178), 3.Cahir Warik(Ind,274), 4. Kazuma Kimura(JPN,276), 5. Hitesh Chauhan(Ind,280), 6. Debasis Sahoo(Ind,291), 7. Rethin Pranav Senthil Kumar(Ind, 309), 8. Juan Kim(Kor,327);
 
Girls: 1. Dune Vaissaud(FRA, 135), 2. Maaya Rajeshwaran Revathi(Ind,238), 3. Mandegar Farzami(IRI,304), 4. Tejasvi Dabas(Ind, 435), 5. Jo-Leen Saw(MAS,456), 6. Yasmin Vavrova(SVK,505), 7. Sohini Sanjay Mohanty(Ind, 528), 8. Leila Akhmetova(587). 

Ramanathan wins double crown at MSLTA 25K Mens ITF Tennis Tournament.

Published : 28/Nov/2023

Ramanathan wins double crown at MSLTA 25K Mens ITF Tennis Tournament.
 
Mumbai, November 26, 2023 :  Ramkumar Ramanathan  added up to the doubles title by winning the singles finals at the MSLTA $25000 Mens ITF tennis championships being organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) under auspices of ITF and AITA which concluded at their GA Ranade Tennis centre at Mumbai.
 
In a final lasting 56 minutes Ramkumar seeded third at the event  registered a 6-0,6-4 win over giant killer Siddarth Vishwakarma with a serve and volley game 
 
It was Ramkumar second  25K title in a gap of 5 weeks (he had earlier won a title at Davangere) . The  all  Indian battle fetched  him  $4375  (₹3,59,500) and  25  ATP points while the runners up got $2210 (₹1,81,551 )and  16  ATP Points
 
The prizes were given away at the hands of Mr Bharat Oza President MSLTA , Mr.Sunder Iyer, Hon Secretary of MSLTA, Jt Secretary Nikhil Sampat , Mr Amit Shroff Council Member 
Mr.Manoj Vaidya, CEO of MSLTA  and ITF Supervisor Mrs Sheetal Iyer were present on the occasion.
 
Results: Singles : Mens Finals 
Ramkumar Ramanathan (Ind) [3] bt Siddharth Vishwakarma (Ind) 6-0,6-4 

Ramanathan in line for double crown at MSLTA 25K Mens ITF Tennis Tournament.

Published : 28/Nov/2023

Ramanathan in line for double crown at MSLTA 25K Mens ITF Tennis Tournament.
 
All India Final at Mumbai , Ram and Raja win doubles title
 
Mumbai, November 25, 2023 : It will be an all India finals as Ramkumar Ramanathan will clash with Siddarth Vishwakarma in the singles finals at the MSLTA $25000 Mens ITF tennis championships being organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and played at their GA Ranade Tennis centre at Mumbai.
 
Ramkumar Ramanathan and Purav Raja won the Men’s Doubles title putting Ramkumar in line for a coveted double crown
 
In the men’s singles semifinals third seed Ramkumar Ramanathan upset second seeded Louis Wessels of Germany 7-6(3), 6-3
 
 While giant killer and southpaw Siddharth Vishwakarma ended the challenge of Qualifier Harrison Adams of USA 7-6(5), 6-4 in 1 hour and 39 minutes
 
It will be an All Indian Clash in the men’s circuit at this level after nearly 4 years.
 
Purav Raja and Ramkumar Ramanathan the top seed out hit Harrison Adams of USA and Vladyslav Orlov of Ukraine 6-3, 6-3 to lift their second title together at this level
 
The winners got $1550 and 25 ATP points while the runners up got $900 and 16 ATP Points
 
The prizes were given away at the hands of Mr Bharat Oza President MSLTA , Mr.Sunder Iyer, Hon Secretary of MSLTA, RENE VAN DEN HEUVEL- DIRECTOR EXPORT, Babolat
Mr.Manoj Vaidya, CEO of MSLTA , Mr Luv Kothari MSLTA Council Member and ITF Supervisor Mrs Sheetal Iyer were present on the occasion.
 
Results: Singles: Semifinal round: Mens:
Ramkumar Ramanathan (Ind) [3] bt Louis Wessels (Ger) [2] 7-6(3), 6-3;
Siddharth Vishwakarma (Ind) bt (Q)Harrison Adams (Usa) 7-6(5), 6-4;
 
Doubles: final Round:
Purav Raja (Ind) / Ramkumar Ramanathan (Ind) [1] bt Harrison Adams (Usa) / Vladyslav Orlov (Ukr) 6-3, 6-3.

Invitation

Published : 25/Nov/2023

Invitation

MSLTA ITF Mens $25K Tennis Championship 2023

We cordially invite all tennis enthusiasts to witness the Singles Finals of the MSLTA ITF Mens $25K Tennis Championship 2023, at MSLTA, Mumbai on Sunday 26th November 2023.

Schedule
Sunday 26th November 2023
10:30am: - Men's Singles Final
1. Ramkumar Ramanathan (INDIA) V/S Siddharth Vishwakarma (INDIA)

Sunder Iyer
Hon. Secretary

Press coverage of the MSLTA ITF Mens $25000 Tennis Championships 2023

Published : 22/Nov/2023

Press coverage of the MSLTA ITF Mens $25000 Tennis Championships 2023

 

 

 

Vishwakarma , Banthia carve big wins at MSLTA 25K Mens ITF Tennis Tournament

Published : 21/Nov/2023

Vishwakarma , Banthia carve big wins at MSLTA  25K Mens ITF Tennis Tournament

 

Mumbai, November 21, 2023:  Siddharth Vishwakarma and Maharashtra boy  Siddanth Banthia  scored big wins to move into the second round  at the MSLTA $25000 Mens ITF tennis championships being organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and played at their GA Ranade Tennis centre at Mumbai. 

 

In the opening round  Siddharth Vishwakarma carved out the first upset of the event toppling four seeded Vladyslav Orlov of Ukraine 7-6(2), 6-3 while Pune Boy Siddhant Banthia came back from loss of the first set to oust Kazuma Kawachi of. Japan 3-6, 7-6(5), 6-1 to move into the second round 

 

In other matches featuring Indians Sidarth Rawat  scored a 7-5,6-3 win over  Nitin Kumar Sinha  while Dev Javia  accounted for Wild card Parth Aggarwal 6-1, 5-7, 6-3

 

Harrison Adams of USA ,  Ryotaro Taguchi  of  Japan,  alongside six Indians  Madhwin Kamath ,  Rohan Mehra , Bharath Nishok Kumaran ,  Kabir Hans,  Aryan Shah and  Shivank Bhatnagar qualified for the main draw of the event  after the final round qualifying 

 

The tournament was inaugurated Andrew Moss. Head, ITF World Tennis Tour, Strategy and Pathway  Mr.Sunder Iyer, Hon Secretary of MSLTA, Mr.Manoj Vaidya, CEO of MSLTA and ITF Supervisor Mr Amorn Duangpinkin of Thailand were present on the occasion. 

 

 

Results: Final Qualifying Round:

Harrison Adams (Usa)[1] bt Gabriele Volpi (Ita)[9]6-3, 6-2;

Ryotaro Taguchi (Jpn) [2] bt Jagmeet Singh (Ind) [16]6-0, 6-1;

Madhwin Kamath (Ind) [3] bt Adil Kalyanpur (Ind)[14]6-4, 6-2;

Rohan Mehra (Ind) [4] bt Ha Minh Duc Vu (Vie) [12]6-3, 4-6, 10-7;

Bharath Nishok Kumaran (Ind) [5] bt Ajay Malik(Ind)[11] 3-6, 6-1, 10-1;

Kabir Hans (Ind) [6] bt Deepak Anantharamu (Ind)6-3, 6-3;

Aryan Shah (Ind) [15] bt (WC)Rishi Reddy (Ind)[7] 6-4, 7-5;

Shivank Bhatnagar (Ind) [8] bt Abhishek Bastola(Nep)6-7(5), 6-1, 10-5;

 

Main Draw: Singles: First Round:

Siddharth Vishwakarma (Ind) bt Vladyslav Orlov (Ukr) [4] 7-6(2), 6-3; 

Siddhant Banthia (Ind) bt Kazuma Kawachi (Jpn)3-6, 7-6(5), 6-1;

Yunseok Jang (Kor) bt Sandesh Kurale (Ind)6-0, 6-2;

Sidharth Rawat (Ind) [6] bt Nitin Kumar Sinha (Ind) 7-5, 6-3

Dev Javia (Ind) bt Parth Aggarwal (Ind) 6-1, 5-7, 6-3; 

David Pichler (Aut) [8] bt Sarthak Suden (Ind) 6-2, 6-0.

 

Anantramu prevails to move into second round qualifying at MSLTA 25K Mens ITF Tennis Tournament

Published : 21/Nov/2023

Anantramu prevails to move into second round qualifying at MSLTA  25K Mens ITF Tennis Tournament

Mumbai, November 20, 2023: Deepak Ananthramu edged out tenth seed Yash Yadav 6-1, 1-6, 10-7 to enter the final round qualifying at the MSLTA $25000 Mens ITF tennis championships being organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and played at their GA Ranade Tennis centre at Mumbai

In another tight match sixteenth seed Jagmeet Singh  prevailed over qualifying wild card Omar Rehan Sunar  6-4, 7-6(6) to make it to the final qualifying round. 
 

Results: First Qualifying Round:
Ryotaro Taguchi (Jpn) [2] bt Siddharth Arya (Ind)6-2, 6-2;
Jagmeet Singh (Ind) [16] bt Omar Rehan Sumar (Ind)6-4, 7-6(6);
Rohan Mehra (Ind) [4] bt Lohithaksha Bathrinath(Ind) 6-4, 6-3;
Ha Minh Duc Vu (Vie) [12] bt Dharmil Shah(Ind)6-0, 6-1;
Harrison Adams (Usa) [1] bt Rishit Dakhane (Ind)6-2, 6-2;
Gabriele Volpi (Ita) [9] bt Tarun Karra (Ind) 6-4, 6-2;
Madhwin Kamath (Ind) [3] bt Dhruv Hirpara (Ind)6-4, 6-2;
Adil Kalyanpur (Ind) [14] bt Anurag Agarwal (Ind)6-3, 6-2;
Ajay Malik (Ind)[11] bt Nirav Shetty (Ind)6-3, 6-4;
Bharath Nishok Kumaran (Ind)[5] bt Tommaso Schold(Ita)6-3, 6-1;
Kabir Hans (Ind)[6] bt Anuj Maan(Ind) 6-2, 6-0;
Deepak Anantharamu (Ind) bt Yash Yadav(Ind)[10] 6-1, 1-6, 10-7;
Rishi Reddy (Ind)[7] bt Tushar Madan(Ind) 6-3, 6-1;
Aryan Shah (Ind) [15] bt Arjun Mahadevan (Ind)6-2, 6-4;
Shivank Bhatnagar (Ind) [8] bt Maan Kesharwani(Ind)6-0, 6-4;
Abhishek Bastola (Nep) bt Yash Chaurasia(Ind)[13] 6-3, 6-3.

 

Donskoy leads ranking list 

 

Evgeny Donskoy who scalped Roger Federer a few years ago leads the ranking list in the singles event 

 

Ramkumar Ramanathan (3) , Sidarth Rawat (6) , S.D Prajwal Dev (7) are the Indians to be seeded in the singles which will see 13 Indian players in the main draw 

 

Sandesh Kurale of Kolhapur, Raghav Jaisinghani , Sartaj Suden  and Parth Aggarwal have been awarded the main draw wildcards 

 

Following are the Singles  Seeded Players

1  Evgeny Donskoy(Rus), 2.  Louis Wessels(Ger), 3 Ramkumar Ramanathan(Ind), 4. Vladyslav Orlov(UKR), 5.  Ryuki Matsuda (JPN), 6. Sidharth Rawat(IND), 7. S D Prajwal Dev(IND), 8.David Pichler

 

Following is the doubles Seeding 

1 Purav Raja/Ramkumar Ramanathan 

2 S D Prajwal Dev/Nitin Kumar Sinha

3 Sai Karteek Reddy Ganta/ Vishnu Vardhan

4 Taisei Ichikawa/, Seita Watanabe

 

 

Anantramu prevails to move into second round qualifying at MSLTA 25K Mens ITF Tennis Tournament

Published : 21/Nov/2023

Anantramu prevails to move into second round qualifying at MSLTA  25K Mens ITF Tennis Tournament

Mumbai, November 20, 2023: Deepak Ananthramu edged out tenth seed Yash Yadav 6-1, 1-6, 10-7 to enter the final round qualifying at the MSLTA $25000 Mens ITF tennis championships being organized by Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and played at their GA Ranade Tennis centre at Mumbai

In another tight match sixteenth seed Jagmeet Singh  prevailed over qualifying wild card Omar Rehan Sunar  6-4, 7-6(6) to make it to the final qualifying round. 
 

Results: First Qualifying Round:
Ryotaro Taguchi (Jpn) [2] bt Siddharth Arya (Ind)6-2, 6-2;
Jagmeet Singh (Ind) [16] bt Omar Rehan Sumar (Ind)6-4, 7-6(6);
Rohan Mehra (Ind) [4] bt Lohithaksha Bathrinath(Ind) 6-4, 6-3;
Ha Minh Duc Vu (Vie) [12] bt Dharmil Shah(Ind)6-0, 6-1;
Harrison Adams (Usa) [1] bt Rishit Dakhane (Ind)6-2, 6-2;
Gabriele Volpi (Ita) [9] bt Tarun Karra (Ind) 6-4, 6-2;
Madhwin Kamath (Ind) [3] bt Dhruv Hirpara (Ind)6-4, 6-2;
Adil Kalyanpur (Ind) [14] bt Anurag Agarwal (Ind)6-3, 6-2;
Ajay Malik (Ind)[11] bt Nirav Shetty (Ind)6-3, 6-4;
Bharath Nishok Kumaran (Ind)[5] bt Tommaso Schold(Ita)6-3, 6-1;
Kabir Hans (Ind)[6] bt Anuj Maan(Ind) 6-2, 6-0;
Deepak Anantharamu (Ind) bt Yash Yadav(Ind)[10] 6-1, 1-6, 10-7;
Rishi Reddy (Ind)[7] bt Tushar Madan(Ind) 6-3, 6-1;
Aryan Shah (Ind) [15] bt Arjun Mahadevan (Ind)6-2, 6-4;
Shivank Bhatnagar (Ind) [8] bt Maan Kesharwani(Ind)6-0, 6-4;
Abhishek Bastola (Nep) bt Yash Chaurasia(Ind)[13] 6-3, 6-3.

 

Donskoy leads ranking list 

 

Evgeny Donskoy who scalped Roger Federer a few years ago leads the ranking list in the singles event 

 

Ramkumar Ramanathan (3) , Sidarth Rawat (6) , S.D Prajwal Dev (7) are the Indians to be seeded in the singles which will see 13 Indian players in the main draw 

 

Sandesh Kurale of Kolhapur, Raghav Jaisinghani , Sartaj Suden  and Parth Aggarwal have been awarded the main draw wildcards 

 

Following are the Singles  Seeded Players

1  Evgeny Donskoy(Rus), 2.  Louis Wessels(Ger), 3 Ramkumar Ramanathan(Ind), 4. Vladyslav Orlov(UKR), 5.  Ryuki Matsuda (JPN), 6. Sidharth Rawat(IND), 7. S D Prajwal Dev(IND), 8.David Pichler

 

Following is the doubles Seeding 

1 Purav Raja/Ramkumar Ramanathan 

2 S D Prajwal Dev/Nitin Kumar Sinha

3 Sai Karteek Reddy Ganta/ Vishnu Vardhan

4 Taisei Ichikawa/, Seita Watanabe

 

 

The Road to MSLTA Camp concluded on a high note today.

Published : 20/Nov/2023

The Road to MSLTA Camp concluded on a high note today.
 
We had Shri. Prashant Patil, Dy. Commissioner, NMC as the Chief Guest for giving away the Kit Bags & T Shirts to all the players & coaches.
 
Shri. Prashant Patil, heads the Sports, Social Welfare Department of NMC.
 
Thanks to efforts of MSLTA Vice Chairman and President of NDTA #RajeevDeshpande and team NDTA For a successful event at #nasik

MSLTA to host 25K Mens ITF from November 20 , chance for Indians to make valuable points

Published : 18/Nov/2023

MSLTA to host 25K Mens ITF from November 20  , chance for Indians to make valuable points

Mumbai, November 18 :  Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) will host the  $25000 Mens ITF tennis championships which will get underway  on the MSLTA courts  from Monday November 20 to November 26, the event which will also mark the beginning of a busy season of the MSLTA till  March 2024

The Hon Secretary of the MSLTA and the tournament Director of the event Sunder Iyer informed that Men's tennis  players from 17 countries will be seen in action at the event  this is the second year in a row that the event will be hosted  in Mumbai  ,   which will also give opportunity to Indian players to earn valuable prize money and ATP Points

The event will provide a platform for Indian players to redeem themselves and male valuable points  Apart from Davis Cuppers Ramkumar  Ramanathan , Digvijay Pratap Singh , Siddarth Rawat ,other players in the main draw include  Karan Singh , Siddharth Vishwakarma , Dev Javia  and Manish Sureshkumar

The winners of the event will get 50 ATP points  , the Runners Up 30 ATP points , Semifinalists  18  points , Quarterfinalists 9 points , Round of 0f 16  5 points  , Round of 32  1 points .  The qualifying will be played on 20 and 21 November  the main draw will be played from 21 to 26 November  , Mr Amorn Duangpinkin of Thailand has been appointed as the ITF  Supervisor of the event

Following  are some of the notable players in the main draw
 1  Evgeny Donskoy  Rus  262 , 2.  Louis Wessels GER  342 3 Vladyslav Orlov UKR 470  4  Digvijay Pratap Singh IND  501
5 Ryuki Matsuda JPN  569  6  Ramkumar Ramanathan IND  579  7 Sidharth Rawat  IND  601
8 S D Prajwal Dev IND 623

Road to MSLTA Scholarship Camp got off to a great start today at NDTA, Nasik.

Published : 18/Nov/2023

Road to MSLTA Scholarship Camp got off to a great start today at NDTA, Nasik.

 

Total of 24 boys & girls in age group U10 & 12 are undergoing a 4 day camp under the supervision of Coach Shri. Prosenjit Paul from Pune.

 

This is MSLTA’s flagship program for talent identification & development at the grassroots level with specific focus on the 6 Zones… Kolhapur, Solapur, Nagpur, Aurangabad, Amaravati & Nasik.

Panchal leads series of upsets at 13th Edition of Om Dalvi Memorial Dr.Nitu Mandke Trophy All India ...

Published : 08/Nov/2023

Panchal leads series of upsets at 13th Edition of Om Dalvi Memorial Dr.Nitu Mandke Trophy All India Ranking U-18, Super Series Tennis Tournament 2023

 

Pune , November 7, 2023: In a all Gujarat battle Savi Panchal created the biggest upset of the day knocking out top seed Hirva Rangani 5-7, 6-1, 6-4 as five other seeds were shown the door in the girls singles second round at the 13th Edition of Om Dalvi Memorial Dr.Nitu Mandke Trophy All India Ranking U-18 Super Series Tennis Tournament 2023 organized by Om Dalvi Memorial Trust under the auspices of the AITA, MSLTA and played at Om Dalvi Memorial Tennis School, Maharashtra Police Tennis Gymkhana (MT), Parihar Chowk, Aundh, Pune.

 

In the other upsets unseeded Sahana Kamalakannan of Tamil Nadu toppled second seeded Abhilipsa Mallick of Maharashtra 6-3, 6-4. Sanchita Nagarkar snuffed out fourth seed Shruti Nanajkar 6-2, 6-1

 

Local girl Shreya Pathare outplayed fifth seeded Apeksha Kandadii of Telangana 6-1, 6-4 , another local player Swarnika Roy registered a 6-3,6-0’win over winner of Asian Under 16 event at Aurangabad and sixth seeded Parthsarathi Mundhe 6-3, 6-0 while unseeded Dhruvi Adyanthaya blanked seventh seeded Arya Borkar 6-0, 6-0 to move into the last eight stage.

 

Results: Second Round: Main Draw: Boys:

Parth Deorukhakar(Mah)(1) bt Arnav Bansode(Mah) 6-0, 6-4;

Omkar Shinde(Mah)(6) bt Aaditya Iyengar(Mah) 6-3, 6-4;

Jay Pawar(Mah)(3) bt (LL)Suhas Soma(Kar) 6-3, 6-3;

Aryan Ghadge(Mah) bt Parth Somani(Mah)(8) 6-2, 6-2;

Fatehyab Singh(Mah)(5) bt Neeraj Ringangaonkar(Mah) 6-3, 3-6, 6-1;

Anmol Nagpure(Mah)(4) bt Neel Joglekar(Mah) 6-1, 6-2;

Sarth Bansode(Mah)(7) bt (Q)Pranav SR(TN) 6-1, 6-3;

Ashwin Narsinghani(Mah) bt Piyush Jadhav(Mah) 6-1, 6-1;

 

Girls:

Savi Panchal(Guj) bt Hirva Rangani(Guj)(1) 5-7, 6-1, 6-4;

Anandi Bhutada(Mah)(8) bt Noor Panda(Mah) 6-0, 6-0;

Kavya Deshmukh(Mah) bt Aarohi Deshmukh(Mah) 5-7, 6-3, 6-1;

Swanika Roy(Mah) bt Parthsarathi Mundhe(Mah)(6) 6-3, 6-0;

Shreya Pathare(Mah) bt Apeksha Kandadi(TS)(5) 6-1, 6-4;

Sanchita Nagarkar(Mah) bt Shruti Nanajkar(Mah)(4) 6-2, 6-1;

Dhruvi Adyanthaya(Mah) bt Arya Borkar(Mah)(7) 6-0, 6-0;

Sahana Kamalakannan(TN) bt Abhilipsa Mallick(Mah)(2) 6-3, 6-4.

 

Tanishq Jadhav Extends Winning Streak with Double Crown in Jalandhar Nationals Series Tournament

Published : 06/Nov/2023

Tanishq Jadhav Extends Winning Streak with Double Crown in Jalandhar Nationals Series Tournament
 
Building upon his success in the Jajjar Nationals Series U-18, Tanishq Mukesh Jadhav has continued his remarkable winning streak by securing the double crown (singles and doubles) in the Jalandhar Punjab Nationals Series U-18 Tournament.
 
Congratulations to Tanishq on his outstanding performance!

Qualifiers spotted at 13th Edition of Om Dalvi Memorial Dr.Nitu Mandke Trophy All India Ranking U-18...

Published : 06/Nov/2023

Qualifiers spotted at 13th Edition of Om Dalvi Memorial Dr.Nitu Mandke Trophy All India Ranking U-18, Super Series Tennis Tournament 2023
 
Pune, November 5, 2023: Archit Dahale , SR Pranav , Ayan Shetty, Archit Dhoot Upset seeds to qualify at the 13th Edition of Om Dalvi Memorial Dr.Nitu Mandke Trophy All India Ranking U-18 Super Series Tennis Tournament 2023 organized by Om Dalvi Memorial Trust under the auspices of the AITA, MSLTA and played at Om Dalvi Memorial Tennis School, Maharashtra Police Tennis Gymkhana (MT), Parihar Chowk, Aundh, Pune.
Results: Final Qualifying Round: Boys:
Satwik Kollepalli(1) bt Neeraj Jorwekar(Mah) 6-1, 6-2;
Sarth Bansode (Mah)(2) bt Samihan Deshmukh(Mah) 6-1,
Archit Dahale(Mah) bt Arav Eshwar(Mah)(3)6-1,6-3;
Pranav SR(TN) bt Abhiram Nilakhe(Mah)(4) 6-2, 6-4;
Sarvesh Jhawar(Mah)(5) bt Aditya Deokar(Mah) 6-2, 6-3;
Swaraj Dhamdhere (Mah)(6) bt Swarnim Yevalekar(Mah) 6-4,6-1;
Ayan Shetty(Mah) bt Divyank Kavitke(Mah)(7) 6-3, 6-2;
Archit Dhoot(Mah) bt Suhas Soma(                           </div>  

                           </div>
                        </div>            <!-- 1 news completed -->

                     </div>        <!-- media close -->
                                                            <div class=

Maharashtra Men’s doubles team & Women’s Team won Gold at the 37th National Games

Published : 04/Nov/2023

Jai Maharashtra as The men’s doubles team of Arjun Kadhe and Purav Raja win the GOLD they scored a 7-6,6-3 win over SD Prajwal Dev and Adil Kalyanpur of Karnataka in finals and the women’s Team of Rutuja Bhosale and Prarthana Thombare win the GOLD  scoring a 6-4,6-1 against Shravan Chikalapudi and Shrivalli Bhamidipadhy. 2 Gold medals and Mixed Doubles finals tomorrow Vaishnavi Adkar wins singles bronze Maharashtra leads MEDAL TALLY IN TENNIS DISCIPLINE

Katakam, Mundhe are champions at EMMTC - MSLTA Asian under 16 Tennis Championship

Published : 04/Nov/2023

Katakam, Mundhe are champions at EMMTC - MSLTA Asian under 16 Tennis Championship

 
Aurangabad, November 3, 2023:  Hruthik Katakam and Parthasarathi Mundhe emerged winners in the Boys and the Girls Singles at the EMMTC - MSLTA Asian under 16 Tennis Championship being conducted under the Auspices of the Asian Tennis Federation (ATF) , All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) at the Endurance Tennis complex in Chatrapai Sambhajinagar
 
In the Boys finals top seeded Hruthik Katakam  outplayed second seeded Ayush Poojary 6-4, 6-2 for the title while in the girls finals Solapur girl Parthsarthi Mundhe stopped the run of local girl Vrandika Rajput 6-2, 6-1.
 
In the girls doubles Final Round Rajput tied up with  Dia Agarwal  to get past  Parthsarthi and Avyaktha Rayavarapu  of  USA 4-6, 6-2, 10-4. 
 
 Fazal Ali Meer  and  Prakaash Sarran  won the boys  doubles title the pair registered a 6-1,6-4 win over top seeded pair of Varad Pol  and Ayush Poojary.
 
The prizes were given away at the hands of 
Mrs. Usha ji Agrawal & Mrs. Varsha Jain Tournament Director- from Endurance Group, Mrs Jenifer Desilva Principal VTC, Mr. Ian Correa CEO hope foundation, Mrs Joyece Korea Trustees Hope foundation, Miss Sejal Kenia Tournament supervisor (ITF) , Mr. Ashutosh Mishra Centre Head, Mr. Praveen Prasad Head Coach, Praveen Gaisamudre chief refree were present on the occasion 
 
Following are the results: Main Draw: Singles: final Round:Boys:
Hruthik Katakam(IND)[1] bt Ayush Poojary(IND)[2] 6-4, 6-2
 
Girls:
Parthsarthi Mundhe (IND) [1] bt Vrandika Rajput(IND)[2] 6-2, 6-1.
 
Doubles: Semifinal Round: Boys: 
Varad Pol (IND) / Ayush Poojary (IND) [1] bt Aditya Bikram Acharya (IND) / Krishank Joshi (IND)  6-3, 6-2; 
Fazal Ali Meer (IND) / Prakaash Sarran (IND) bt Hruthik Katakam (IND) /  Shivtej Shirfule (IND)6-3, 6-3;   
Final Round: Fazal Ali Meer (IND) / Prakaash Sarran (IND) bt Varad Pol (IND) / Ayush Poojary (IND) [1]6-1, 6-4;  
 
Girls: 
Parthsarthi Arun Mundhe (IND) /Avyaktha Rayavarapu (USA) bt Meha Patil (IND) / Riddhi Shinde (IND) 6-4, 6-1;   
Dia Agarwal (IND) / Vrandika Rajput(IND) bt Ishwari Markande (IND) / Sanyukta Pagare (IND) 6-2, 6-3; 
Final Round: Dia Agarwal (IND) / Vrandika Rajput(IND) bt Parthsarthi Arun Mundhe (IND) /Avyaktha Rayavarapu (USA)4-6, 6-2, 10-4. 
 

200 junior players for 13th Edition of Om Dalvi Memorial Dr.Nitu Mandke Trophy All India Ranking U-1...

Published : 04/Nov/2023

200 junior players for 13th Edition of Om Dalvi Memorial Dr.Nitu Mandke Trophy All India Ranking U-18, Super Series Tennis Tournament  2023

Pune, November 3, 2023:  Over 200 tennis player from across India will be seen in action at the 13th Edition of Om Dalvi Memorial Dr.Nitu Mandke Trophy All India Ranking U-18 Super Series Tennis Tournament  2023 organized by Om Dalvi Memorial Trust under the auspices of the AITA, MSLTA and played at Om Dalvi Memorial Tennis School, Maharashtra Police Tennis Gymkhana (MT), Parihar Chowk, Aundh, Pune. from 4th to 10th November 2023.

Parth Deorukhakar, Jay Pawar, Anmol Nagpure,Abhilipsa Mallick, Shruti Nanajkar are some of the prominent players in the draw.

Mr.Vikram Bokey, Chairman and Mr.Umesh Dalvi, Trustee of Om Dalvi Memorial Trust said that, this will be the Thirteenth consecutive year of this event.  The tournament will offer a total prize money of Rs 1,50,000/-. The event will be supported by Dr. Nitu Mandke Foundation, associate sponsored by Dr.Prakash Ghatge and Co-Sponsored Green Span Agritech, Synergy Properties and Micro Innotech. We have received entries from Maharashtra, AP, Karnataka, Telangana, Delhi, Haryana, UP, Keral, Himachal Pradesh, Rajasthan.

ITF white Badge referee  Shriram Gokhle has been appointed as AITA supervisor for this event. The winner get trophy, 50 AITA points, while runner up will received trophy and 40 AITA Points.

Following are the seedings:
Boys: 1.Parth Deorukhakar(Mah), 2.Jay Pawar(Mah), 3.Anmol Nagpure(Mah), 4.Fatehyab Singh(Mah), 5.Omkar Shinde(Mah), 6.Parth Somani(Mah), 7.Akshith Balasubramanian(TN), 8.Raunak Lalwani(Mah)

Girls:
1.Hirva Rangani(Guj), 2.Abhilipsa Mallick(Mah), 3.Shruti Nanajkar(Mah), 4.Apeksha Kandadi(TS), 5.Parthsarthi Mundhe(Mah), 6.Arya Borkar(Mah), 7.Anandi Bhutada(Mah), 8.Dhanashree Patil(Mah)
 

Fazal, Riddhi score tough wins to make it to semis at EMMTC - MSLTA Asian under 16 Tennis Championsh...

Published : 01/Nov/2023

Fazal, Riddhi score tough wins to make it to semis at EMMTC - MSLTA Asian under 16 Tennis Championship
 
Aurangabad, November 1, 2023:   Fazal Ali Meer quelled the challenge of local boy and giantkiller Shivtej Shirfule out rallying him 6-3, 1-6, 6-3 to enter the boys semi finals at the EMMTC - MSLTA Asian under 16 Tennis Championship being conducted under the Auspices of the Asian Tennis Federation (ATF) , All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) at the Endurance Tennis complex in Aurangabad
 
In the girls event in match between unseeded players Riddhi Shinde  overcame Riya Gangamma Pudiyokkada 6-3, 2-6, 6-2 to move to the last four stage
 
Top seeded Parthsarthi Mundhe, Dia Agarwal, second seeded Vrandika Rajput were the other girls to make the semifinal
 
Top seed Hruthik Katakam ,  second seeded Ayisg Poojary and fourth seeded Nived Konerira were the boys players to make it to the last four
 
Following are the results: Main Draw:Quarterfinal Round:Boys:
Hruthik Katakam(IND)[1] bt Arjun Veluri (IND)6-3, 6-1;
Fazal Ali Meer (IND) bt Shivtej Shirfule (IND) 6-3, 1-6, 6-3;
Nived Konerira(IND)[4] bt Aditya Acharya(IND) 7-5, 6-1;
Ayush  Poojary(IND)[2] bt Krishank Joshi (IND) 7-5, 6-1;
 
Girls:
Parthsarthi Arun Mundhe (IND) [1] bt Dhanashree Patil (IND) 6-1, 6-2;
Dia Agarwal (IND) bt Twisha Nandankar (IND)6-4, 6-4;
Riddhi Shinde (IND) bt Riya Gangamma Pudiyokkada (IND)6-3, 2-6, 6-2;
Vrandika Rajput(IND)[2] bt Bhakti Tajne (IND) 6-3, 6-2;

Seven seeds shown the door at EMMTC - MSLTA Asian under 16 Tennis Championship

Published : 31/Oct/2023

Seven seeds shown the door at EMMTC - MSLTA Asian under 16 Tennis Championship

Aurangabad, October 31,  Seven seeds were upset  in the boys and girls second  round matches at the EMMTC - MSLTA Asian under 16 Tennis Championship being conducted under the Auspices of the Asian Tennis Federation (ATF) , All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) at the EMMTC Tennis complex in Aurangabad

Marathwada boy Shivtej Shirfule upset third seeded  Prakaash Sarran 5-7, 6-4, 6-3 to enter the boys quarter finals. In the other upsets Fazal Ali Meer upset seventh seed Daksh Mudunoori 6-3, 6-3 while unseeded Aditya Acharya knocked out eighth seed Shashank Karnati 6-4, 6-0;

In the girls section  Twisha Nandankar upset third seed  Dakshanasree S.R  4-6, 6-0, 6-0 ,  Riddhi Shinde (IND) knocked  fourth seeded Madhumita Ramesh  4-6, 6-3, 6-3. Riya Gangamma Pudiyokkada (IND)  blanked fifth seed Prutha Rao 6-0, 6-0 while Dhanashree Patil outplayed sixth seed Mishka Bhaskar Tayade 6-0, 6-2
 

 
Following are the results: Main Draw: Pre-quarterfinal Round:Boys:
Hruthik Katakam(IND)[1] bt Ishan Khadeer (IND) 6-1, 6-2;
Arjun Veluri (IND) bt Devendra Kulkarni (IND) 6-3, 6-2;
Shivtej Shirfule (IND) bt Prakaash Sarran (IND) [3] 5-7, 6-4, 6-3;
Ayush Poojary(IND)[2] bt Sahil Kothari(IND) 6-0, 6-2;
Fazal Ali Meer (IND) bt Daksh Mudunoori (IND) [7] 6-3, 6-3;
Krishank Joshi (IND) bt Kabir Jaitly(IND)  6-0, 6-0;
Aditya Acharya(IND) bt Shashank Karnati(IND)[8] 6-4, 6-0;
Nived Konerira(IND)[4] bt Yashraj Jarwal(IND) 6-3, 6-2;
 
Girls: 
Parthsarthi Arun Mundhe (IND) [1] bt Kavya Deshmukh (IND)6-1, 6-1;
Dhanashree Patil (IND) bt Mishka Bhaskar Tayade (IND) [6] 6-0, 6-2;
Twisha Nandankar (IND) bt Dakshanasree S.R (IND) [3] 4-6, 6-0, 6-0;
Dia Agarwal (IND) bt Ishwari Markande (IND) 6-3, 6-2;
Riya Gangamma Pudiyokkada (IND)  bt  Prutha Rao (IND) [5] 6-0, 6-0; 
Riddhi Shinde (IND) bt Madhumita Ramesh (IND) [4] 4-6, 6-3, 6-3;
Bhakti Tajne (IND) bt Ananya Yadav (IND) 6-4, 6-1;
Vrandika Rajput(IND)[2] bt Meha Patil(IND) 6-2, 6-3

Tavish wins memorable double crown at EMMTC - MSLTA under 14 Junior Tennis Nationals

Published : 31/Oct/2023

Tavish wins memorable double crown at EMMTC - MSLTA under 14 Junior Tennis Nationals

 

Aurangabad, October 28, 2023: Tavish Pahwa of Haryana won a memorable double crown winning the boy singles title at the EMMTC - MSLTA organised Junior National Tennis Tournament for under 14 conducted under the Auspices of the All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and played at EMMTC Tennis complex in Aurangabad

 

Third seeded Savitha Bhuwaneswran of Tamil Nadu claimed the girls singles title.

 

In the finals Tavish who won the doubles event yesterday added the singles title to his kitty the 8th standard student of Shiv Nadar School who practices at Accelerate Tennis Academy under coach Todd Clark upset top seeded Hruthik Katakam of Telangana 7-5, 6-3.

 

 In the Girls event Savitha a 10th standard student of St Merry's Matric Girls Sec High-school who practices at Periyar Nagar Tennis Centre under coach Saravanan Anand stopped the winning run of Parthsarthi Mundhe of Solapur , Maharashtra 4-6, 6-2, 6-3.

 

The Singles winner and runners up got trophy and certificates. The prizes were given away at the hands of Mr. Sunder Iyer, Hon Secretary of MSLTA, Mr. Sanjay Dutta, VP of Endurance Technologies Mr. Ashutosh Mishra Manager EMMTC, ITF White Badge Referee Ms. Sejal Kenia and AITA Supervisor Mr. Pravin Gaisamudre.

 

Following are the results: Main Draw: Singles: final Round: Boys:

Tavish Pahwa(Har) (2) bt Hruthik Katakam(TS)(1) 7-5, 6-3;

Girls:

Savitha Bhuwaneswran(TN)(3) bt Parthsarthi Mundhe (Mah)(7) 4-6, 6-2, 6-3.

Maharashtra Player Mundhe in finals at EMMTC - MSLTA under 14 Junior Tennis Nationals

Published : 31/Oct/2023

Maharashtra Player Mundhe in finals at EMMTC - MSLTA under 14 Junior Tennis Nationals  
 
Aurangabad, October 27, 2023:  State player  and seventh seeded Parthsarthi Mundhe of Solapur  created the biggest  upset as she upset second seeded  Aahan of Odisha  4-6, 6-2, 6-0 to enter the girls singles finals  at the EMMTC - MSLTA organised Junior National Tennis Tournament for under 14 conducted under the Auspices of the All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and played at EMMTC Tennis complex in Aurangabad
 
Mundhe will take on third seeded Savitha Bhuwaneswran of Tamil Nadu  who stopped giant killer  Anandita Upadhyay  of Haryana  7-5, 6-3 . Savitha also placed herself in line for a double crown reaching the girls doubles finals with Srishti Kiran 
 
In the boys event  top seeded Hruthik Katakam of Telangana ended the run of Shivtej Shirfule of Nanded winning  6-3, 6-4 , Hruthik will take on second seeded Tavish Pahwa of Haryana who ralied past fourth seeded Prakash Sarran of Karnataka            7-6(8),6-3 . Both Hruthik and Tavish also reached the boys  doubles finals and placed themselves in line for a double crown .
 
Following are the results: Main Draw: Singles: Semifinal Round: Boys: 
Hruthik Katakam(TS)(1) bt Shivtej Shirfule(Mah)(3) 6-3, 6-4;
Tavish Pahwa(Har) (2) bt Prakash Sarran(Kar)(4) 7-6(8),6-3; 
 
Girls: 
Savitha Bhuwaneswran(TN)(3) bt Anandita Upadhyay (Har)(5)  7-5, 6-3;
Parthsarthi Mundhe (Mah)(7) bt Aahan(Odisha)(2)  4-6, 6-2, 6-0; 
 
Doubles: Boys: Semifinal Round: 
Hruthik Katakam(TS)/Tavish Pahwa(Har)(1) bt Mannan Agarwal(Mah)/Om Patel(Guj) 6-4, 6-2;
Fazal Ali Meer(TN)/Prakash Sarran(Kar)(2) bt Diganth M(Kar)/Ahan Shetty(Mah) 7-5, 6-3; 
 
Girls:
Srishti Kiran(Kar)/Savitha Bhuwaneswran(TN) bt Aahan(Odisha)/Parthsarthi Mundhe (Mah)(1)6-0, 6-4;   
Anandita Upadhyay (Har)/Reet Arora(Har)(2) bt Dia Agarwal /Vrandika Rajput(Mah)  6-1, 6-4. 

Press Coverage of the MSLTA – EMMTC ALL INDIA RANKING NATIONALS UNDER 14 TENNIS TOURNAMENT 2022 (N...

Published : 28/Oct/2023

Press Coverage of the MSLTA – EMMTC ALL INDIA RANKING NATIONALS UNDER 14 TENNIS TOURNAMENT 2022 (N005/2023)

Over 120 entries for EMMTC - MSLTA Asian under 16 Tennis Championship

Published : 27/Oct/2023

Over 120 entries for EMMTC - MSLTA Asian under 16 Tennis Championship 
 
Aurangabad, October 27, 2023: Over 120 Boys and Girls from all over the country have been received for the EMMTC - MSLTA Asian under 16 Tennis Championship which will be conducted under the Auspices of the Asian Tennis Federation (ATF) , All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) at the EMMTC Tennis complex in Aurangabad from October 28th to November 4, 2023.
 
Parthsarthi Mundhe of Maharashtra and Hrutik Katakam of Karnataka will lead the boys and the girls seeding list the event which is being played on Clay courts of the EMMTC complex.
 
Mr. Sunder Iyer, Hon Secretary, MSLTA it will be the first ever Asian Ranking event in under 16 which is being organised by MSLTA , the event which has a back draw will give immense opportunity to players to get more exposure 
 
 " We are very happy to see tennis in the Marathwada region is growing with many more tennis courts , coaches , players we have just finished organising the Under 14 nationals successfully and another event of this stature back to back is adding to growth of tennis in Aurangabad providing players with opportunities to earn valuable point's and avoiding long travel for tournaments 
 
". We are thankful to Mrs Varsha Jain and Anurang Jain for their unparalleled support to tennis activities and helping the game to become popular not only in Aurangabad but also in Beed , Parbhani , Nanded and Jalna , Iyer added.
 
While the Boys 16 main draw will be of 64, the Girls under 16 Main draws will be of 48, added Mr. Iyer. The Qualifying rounds will be held on October 28 and 29th the main draws will start from Monday 30th. The winner gets a trophy, 300 ATF points, while the runner up will receive a trophy and 250 ATF Points.
 
Mrs Varsha Jain will be the tournament director of the event , while Sejal Kenia has been appointed as the AITA Supervisor of the event , Pravin Prasad and Pavin Gaisamudre have been appointed as Chief referees for the event.
 
A special committee under the chairmanship of Sanjay Dutta and composed of MSLTA council member Ali Panjwani and Ashutosh Mishra has been set up for the smooth conduct of the event.

Anandita Upadhyay Topples top seeded Malik at EMMTC - MSLTA under 14 Junior Tennis Nationals

Published : 26/Oct/2023

Anandita Upadhyay Topples top seeded Malik at EMMTC - MSLTA under 14 Junior Tennis Nationals  
 
Aurangabad, October 26, 2023: Fifth seeded Anandita Upadhyay of Haryana upset top seeded Prachi Malik of Haryana 6-2, 7-5 to enter the semifinals of the girls singles event at the EMMTC - MSLTA organised Junior National Tennis Tournament for under 14 conducted under the Auspices of the All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and played at EMMTC Tennis complex in Aurangabad
 
In the other singles quarterfinal matches third seeded Savitha Bhuwaneswran of Tamil Nadu scored a 6-2, 6-3 win over Karthika Padmakumar of Karnataka , seventh seeded Parthsarthi Mundhe subdued Dia Agarwal 7-5, 6-1 while second seeded Aahan struggled to get past Avipsha Dehury 6-7(3), 6-2, 6-3 ,
 
 In the Boys quarterfinals top seeded Hruthik Katakam of Telangana breezed past sixth seeded Fazal Ali Meer of Tamil Nadu 6-1, 6-2 , Third seeded Shivtej Shirfule stopped giantkiller Aaradhya Mhasde 6-3, 6-2 fourth seeded Prakash Sarran of Karnataka registered a 6-2,6-2 win over eighth seeded Om Patel of Gujarat while Second seeded Tavish Pahwa of Haryana put out seventh seeded Anurag Kallambella of Karnataka 6-3, 6-2.
 
Following are the results: Main Draw: Singles: Quarterfinal Round: Boys: 
Hruthik Katakam(TS)(1) bt Fazal Ali Meer(TN)(6) 6-1, 6-2;
Shivtej Shirfule(Mah)(3) bt Aaradhya Mhasde(Mah)(11) 6-3, 6-2;
Prakash Sarran(Kar)(4) bt Om Patel(Guj)(8) 6-2, 6-2;
Tavish Pahwa(Har) (2) bt Anurag Kallambella(Kar)(7) 6-3, 6-2;
 
Girls: 
Anandita Upadhyay (Har)(5) bt Prachi Malik(Har)(1) 6-2, 7-5;
Savitha Bhuwaneswran(TN)(3) bt Karthika Padmakumar(Kar) 6-2, 6-3;
Parthsarthi Mundhe (Mah)(7) bt Dia Agarwal 7-5, 6-1;
Aahan(Odisha)(2) bt Avipsha Dehury(9)6-7(3), 6-2, 6-3; 
 
Doubles: Boys: Quarterfinal Round: 
Hruthik Katakam(TS)/Tavish Pahwa(Har)(1) bt Ishaan Yedlapalli(MP)/Neel Kelkar(Mah) 6-1, 6-3;
Mannan Agarwal(Mah)/Om Patel(Guj) bt Kushagra Arora(Del)/Navya Yadav(Del) 6-3, 6-0;
Diganth M(Kar)/Ahan Shetty(Mah) bt Varad Pol(Mah)/Krishank Joshi(Mah) 6-1, 6-3;
Fazal Ali Meer(TN)/Prakash Sarran(Kar)(2) bt Shiva Sharma(Har)/Rishi Yadav(UP) 6-3, 6-2;
 
Girls:
Aahan(Odisha)/Parthsarthi Mundhe (Mah)(1) bt Niesha Enja(TS)/Shreya Pathare(Mah) 6-0, 6-2;
Srishti Kiran(Kar)/Savitha Bhuwaneswran(TN) bt Suryanshi Shekhawat(Raj)/Ira Deshpande(Mah) 7-6(1), 6-2;
Dia Agarwal /Vrandika Rajput(Mah) bt Sanidya Karantoth(TS)/Avipsha Dehury 7-5, 6-3;
Anandita Upadhyay (Mah)/Reet Arora(Har)(2) bt Madhumitha Ramesh(TN)/Aahida Singh (Kar) 6-1, 6-4. 
 

Proud moment for Rutuja Bhosale and MSLTA

Published : 26/Oct/2023

Proud moment for Rutuja Bhosale and MSLTA as she has been Nominated as the Flagbearer of the Maharashtra Contingent for the Opening Ceremony of the National Games at Goa . The Hon Prime Minister Narendra Modi will inaugurate the Games in Goa. It is a proud moment as she is the first ever tennis player to be given the honour of carrying the flag by the Maharashtra Olympic Association.
 
Dy CM of Maharashtra and President of the Maharashtra Olympic Association Shri Ajit Pawar and the Sports Minister of Maharashtra Shri Sanjay Bansode presented the Maharashtra flag to Rutuja at Mantralaya today .
 
-Hon Sec of Mslta and Jt Secretary of MOA Sunder Iyer was also present on the occasion along with Rutuja’s Mother Nita and other dignitaries

Proud moment for Rutuja Bhosale and MSLTA

Published : 26/Oct/2023

Proud moment for Rutuja Bhosale and MSLTA as she has been Nominated as the Flagbearer of the Maharashtra Contingent for the Opening Ceremony of the National Games at Goa . The Hon Prime Minister Narendra Modi will inaugurate the Games in Goa. It is a proud moment as she is the first ever tennis player to be given the honour of carrying the flag by the Maharashtra Olympic Association.
 
Dy CM of Maharashtra and President of the Maharashtra Olympic Association Shri Ajit Pawar and the Sports Minister of Maharashtra Shri Sanjay Bansode presented the Maharashtra flag to Rutuja at Mantralaya today .
 
-Hon Sec of Mslta and Jt Secretary of MOA Sunder Iyer was also present on the occasion along with Rutuja’s Mother Nita and other dignitaries

Proud moment for Rutuja Bhosale and MSLTA

Published : 26/Oct/2023

Proud moment for Rutuja Bhosale and MSLTA as she has been Nominated as the Flagbearer of the Maharashtra Contingent for the Opening Ceremony of the National Games at Goa . The Hon Prime Minister Narendra Modi will inaugurate the Games in Goa. It is a proud moment as she is the first ever tennis player to be given the honour of carrying the flag by the Maharashtra Olympic Association.
 
Dy CM of Maharashtra and President of the Maharashtra Olympic Association Shri Ajit Pawar and the Sports Minister of Maharashtra Shri Sanjay Bansode presented the Maharashtra flag to Rutuja at Mantralaya today .
 
-Hon Sec of Mslta and Jt Secretary of MOA Sunder Iyer was also present on the occasion along with Rutuja’s Mother Nita and other dignitaries

State player Mhasde topples fifth seed at EMMTC - MSLTA to host under 14 Junior Tennis Nationals

Published : 25/Oct/2023

State player Mhasde topples fifth seed at EMMTC - MSLTA to host under 14  Junior Tennis Nationals  

 

Aurangabad, October 25, 2023:  Eleventh seed  Aaradhya Mhasde of Maharashtra upset fifth seed Diganth M of Karnataka 5-7, 6-3, 6-4 to enter the Boys quarter finals 

at the  EMMTC - MSLTA  organised Junior National Tennis Tournament for under 14 conducted under the Auspices of the All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and played at EMMTC Tennis complex in Aurangabad

 

In another tough match eighth seeded Om Patel of Gujarat was given a tough fight by Neel Kelkar of Maharashtra before winning 6-4, 6-7(3), 6-3; Other seeds in the Boys and the Girls section moved easily into the quarter finals 

 

Following are the results: Main Draw Pre - Quarterfinal Round: Boys: 

Hruthik Katakam(TS)(1) bt Ayush Poojary(Mah)(13) 6-0, 6-3;

Fazal Ali Meer(TN)(6) bt Navya Yadav(Del)(10) 6-4, 6-1;

Shivtej Shirfule(Mah)(3) bt Shlok Chauhan(15) 6-4, 6-1;

Aaradhya Mhasde(Mah)(11) bt Diganth M(Kar)(5) 5-7, 6-3, 6-4;

Om Patel(Guj)(8) bt Neel Kelkar(Mah)(12) 6-4, 6-7(3), 6-3;

Prakash Sarran(Kar)(4) bt Krishank Joshi(Mah)(14) 6-0, 6-4;

Tavish Pahwa(Har) (2) bt Ishaan Yedlapalli(MP) (16) 6-3, 6-3;

 

Girls: 

Prachi Malik(Har)(1) bt Reet Arora(Har)(13)6-4, 6-0;

Anandita Upadhyay (Mah)(5) bt Avyaktha Rayavarapu (TS)6-2, 6-2;

Savitha Bhuwaneswran(TN)(3) bt Deepshika Vinayagamurt(TN)(14) 6-1, 6-2;

Karthika Padmakumar(Kar) bt Aahida Singh(Kar)(10) 6-0, 6-1;

Parthsarthi Mundhe (Mah)(7) bt Ira Deshpande(Mah)6-3, 6-1;

Dia Agarwal bt Twisha Nandankar(Guj) 6-3, 6-1;

Avipsha Dehury(9) bt Sravya Numburi(TN)(8) 6-2, 4-1 conceded;

Aahan(2) bt Niesha Enja(TS)(16) 7-6(3), 6-3;

Asian Games Gold Medalist Rutuja Bhosale, Arjun Kadhe to Lead Maharashtra Tennis Teams for Goa Natio...

Published : 25/Oct/2023

Asian Games Gold Medalist Rutuja Bhosale, Arjun Kadhe to Lead Maharashtra Tennis Teams for Goa National Games


Mumbai 25 Oct 2023 –  Asian Games Mixed Doubles Gold Medalist Rutuja Bhosale and International tennis star Arjun Kadhe  will lead a strong  Maharashtra women's and mens tennis teams, respectively, for the upcoming National Games to be held at the Fatorda Sports Complex Tennis Complex at Margao in Goa from October 30th to November 5th, 2023.

"We are fielding a team that combines youth and experience, with the aim of building a strong Maharashtra team for the present and future," said Sunder Iyer, Honorary Secretary of the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA). Maharashtra emerged the team with the highest medals in Gujarat last year.

The Maharashtra teams will participate in all seven tennis events at the National Games, including men's and women's team events, men's and women's singles and doubles, and the mixed doubles event.

"In the last National Games held in Gujarat, the Maharashtra team won three gold, two silver, and one bronze medal, topping the medal tally. We would like to better that performance this year," Iyer added.

The strong men's team, captained by Kadhe, includes former Davis Cupper  Purav Raja, Atharva Sharma, Siddhant Banthia, and Anup Bangargi. The women's team, led by Bhosale, comprises former Olympian and doubles specialist Prarthana Thombare, BRICS games Bronze Medalist Vaishnavi Adkar, Akanksha Nitture, and  Vasanti Shinde.

Mr. Anvit Bendre of Pune has been appointed as the men's coach, while Mr. Kedar Shah of Pune will coach the women's team. Mr. Himanshu Gosawi from Pune will accompany the team as the manager, and Rutuja Kulkarni will travel as the team physiotherapist.

Men's Team:

·         Arjun Kadhe (Captain)

·         Purav Raja

·         Atharva Sharma

·         Siddhant Banthia

·         Anup Bangargi

Coach: Mr. Anvit Bendre

Women's Team:

·         Rutuja Bhosale (Captain)

·         Prarthana Thombare

·         Vaishnavi Adkar

·         Akanksha Nitture

·         Vasanti Shinde



Coach: Mr. Kedar Shah  

Manager: Mr. Himanshu Gosawi  

Team Physiotherapist: Rutuja Kulkarni

Easy day for seeds at EMMTC - MSLTA to host under 14 Junior Tennis Nationals

Published : 25/Oct/2023

Easy day for seeds at EMMTC - MSLTA to host under 14  Junior Tennis Nationals  

Aurangabad, October 23, 2023:     Seeded players had a easy day entering the second round of the Boys event at the  EMMTC - MSLTA  organised Junior National Tennis Tournament for under 14 conducted under the Auspices of the All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and played at EMMTC Tennis complex in Aurangabad

 

In the toughest match of the day  Atharva Sriramoju of Telangana struggled to get past   Aarav Dhekial of Uttar Pradesh winning  6-3, 3-6, 6-3 in a match lasting nearly 2 hours .

 

Third seeded Shivtej Shirfule of Nanded  registered a 6-2, 6-4 win over  Adarsh Dileepkumar of Karnataka  while another state Daksh Patil accounted for Kolhapur boy  Shounak Suvarna winning 6-4, 7-5 to move into the second round. The tournament was inaugurated by G Shrikant Sajjan  IAS (Muncipal corporation Commissinor of Chatrapati Sambhaji nagar, Kailas Mohite Endurance Security head, Abhinav Mishra Endurance Group , Sejal Kenia Tournament Supervisor, Ashutosh Mishra Centre Incharge,  Emmtc , Praveen Prasad Head coach Emmtc, Pravin Gaisamudre were present on the occassion.

 

Following are the results: Main Draw First Round: Boys: 

Hruthik Katakam(TS)(1) bt Pradnyesh Shelke(Mah) 6-1, 6-0;
Darsh Khedekar(Mah) bt Sri Ram Rajendran(TN) 6-2, 6-1;
Mithran Loganathan(TN) bt Ankith Dsouza(TS) 6-1, 6-1;
Ayush Poojary(Mah)(13) bt Kushagra Arora 6-4, 6-2;
Navya Yadav(Del)(10) bt Aditya Singh(Del) 6-0, 6-1;
Dishender Lamba(Har) bt Darsh Pabuwal(Raj) 6-2, 6-1;
Aarav Gupta(UP) bt Nikunj Khurana(TS) 6-2, 6-3;
Fazal Ali Meer(TN)(6) bt Kabir Parmar(Guj) 6-0, 6-0;
Shivtej Shirfule(Mah)(3) bt Adarsh Dileepkumar(Kar) 6-2, 6-4;
Atharva Sriramoju(TS) bt Aarav Dhekial(UP) 6-3, 3-6, 6-3;
Daksh Patil(Mah) bt Shounak Suvarna(Mah) 6-4, 7-5;
Shlok Chauhan(15) bt Lakshya Chukka(AP) 6-2, 6-4;
Aaradhya Mhasde(11) bt Devraj Mandade(Mah) 6-1, 6-1;
Doragari Chittepu(TS) bt Sankalp Sahani(WB) 6-4, 7-6(8);
Shardul Khawale(Mah) bt Neeraj Jorwekar(Mah) 6-2, 6-3;
Diganth M((5) bt Veer Mahajan(Mah) 6-1, 6-0;
Om Patel(Guj)(8) bt Shiva Sharma(Har) 6-0, 6-0;
Rishi Yadav(UP) bt Tanish Patil(Mah) 6-1, 6-2.

Pradyumna Tomar and Anandi Bhutada Emerge Victorious at MSLTA Corvuss American Academy All India Ran...

Published : 23/Oct/2023

Pradyumna Tomar and Anandi Bhutada Emerge Victorious at MSLTA Corvuss American Academy All India Ranking Championship Series

 

Mumbai, India – October 20, 2023 – The MSLTA Corvuss American Academy All India Ranking Championship Series (7 Days) Under 18 Tennis Tournament 2023 concluded on a high note, with Pradyumna Tomar and Anandi Bhutada clinching the titles in the Boys and Girls Under 18 categories, respectively. The week-long tournament, held at the MSLTA courts in Mumbai from October 14th to 20th 2023

 

Pradyumna Tomar displayed a dominant performance throughout the tournament, culminating in a resounding 6-1, 6-0 victory over Mika Sheth in the Boys Under 18 final. Anandi Bhutada, on the other hand, faced a tougher challenge in the Girls Under 18 final, eventually overcoming Riddhi Shinde with a score of 6-4, 6-1.

 

The Boys Under 18 doubles title went to the pair of Neeraj Ringangaonkar and Omkar Shinde, who defeated Arnav Bansode and Murtuza Karachiwala in a closely contested match, 6-3, 6-4.

 

The tournament was organized by the Maharashtra District Tennis Association (MSLTA) and sponsored by Corvuss American Academy. Special appreciation goes to Mr. Ryan Horn, Director of Tennis at Corvuss American Academy, for his unwavering dedication to the tournament's success.

 

The prize distribution ceremony was graced by the esteemed presence of Mr. Larry Savery, Head of Academy, Corvuss American Academy in Karjat, Mr. Manoj Vaidya, CEO of MSLTA, and Mrs. Sonal Vaidya, Tournament Supervisor.

 

Results

Boys Under 18: - Pradyumna Tomar bt Mika Sheth 6/1, 6/0.

Girls Under 18: - Anandi Bhutada bt Riddhi Shinde 6/4, 6/1.

Boys Under 18: - Neeraj Ringangaonkar / Omkar Shinde bt Arnav Bansode / Murtuza Karachiwala 6/3, 6/4.      

Tough encounters mark day at EMMTC - MSLTA to host under 14 Junior Tennis Nationals

Published : 23/Oct/2023

Tough encounters mark day at EMMTC - MSLTA to host under 14  Junior Tennis Nationals  

Aurangabad, October 22, 2023:    Tough encounters marked the day as players moved into the main draw at the EMMTC - MSLTA  organised Junior National Tennis Tournament for Boys and Girls under 14 conducted under the Auspices of the All India Tennis Association (AITA) and the Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) and played at EMMTC Tennis complex in Aurangabad

In the boys event Gujarat player Kabir Parmar struggled against Tamil Nadu player Sri Ram Rajendran  6-1, 6-7(1), 6-1 Telangana player Nikunj Khurana upset upset tenth seeded Arnav Bhatia of Maharashtra 2-6, 6-4, 6-2;

In the girls event State girl Swara Javale got past fifth seeded state mate Aarohi Deshmukh  6-1, 4-6, 6-4, Uttar Pradesh’s Dishita Dhamat upset seventh seeded Prutha Rao of Karnataka 0-6, 6-2, 6-0 to make it to the main draw

Following are the results: Boys Under 14: Final Qualifying Round:
Ishaan Sudharshan(TN)(1) bt Pradyumna Tatachar(Mah)(12) 6-4, 6-4;
Aarav Gupta(UP)(9) bt Rishikesh Mane(Mah)(2) 6-3,6-4;
Harshal D(TN)(3) bt Tanish Patil(Mah)(16)6-2, 6-1;
 Lakshya Chukka(AP)(4) bt Daivik Kalvakunta(TS)(15) 6-1, 6-3;
Neeraj Jorwekar(Mah) bt Mithran Loganathan(TN)(16)6-3, 7-5;
Ayaan Shankar(TN)(13) bt Mahesh Rhunmaan(Kar)(6) 7-6(4), 6-4;
Kabir Parmar(Guj)(7) bt Sri Ram Rajendran(TN)(11) 6-1, 6-7(1), 6-1;
 Nikunj Khurana(TS) bt Arnav Bhatia(Mah)(10)2-6, 6-4, 6-2;

Girls Under 14:
Avipsha Dehury(Odisha)(1) bt Myra Topno(Mah) 6-4, 6-2;
Dia Agarwal(Mah)(2) bt Saanvi Raju(Mah) 6-1, 6-0;
Jasmine Kaur(Har)(3) bt Tamanna Nair(Mah) 6-4, 6-1;
Ritisha Choudhary(Kar)(4) bt Ritsa Kondkar(Mah) 6-0, 6-2;
Swara Javale(Mah) bt Aarohi Deshmukh(Mah)(5) 6-1, 4-6, 6-4;
Shravee Deore(Mah) bt Srushti Suryavanshi(Mah)(6) 6-1, 6-2;
Dishita Dhamat(UP) bt Prutha Rao(Kar)(7) 0-6, 6-2, 6-0;
Yahana Arora(Kar)(8) bt Shrushti Mirge(Mah) 6-2, 6-3;

EMMTC - MSLTA to host under 14 Junior Tennis Nationals at Aurangabad from October 21

Published : 20/Oct/2023

EMMTC - MSLTA to host under 14  Junior Tennis Nationals at Aurangabad from October 21

Aurangabad, October 20, 2023: Over 160  Boys and Girls from all over the country will be seen in action at the EMMTC - MSLTA  organised Junior National Tennis Tournament for Boys and Girls under 14 which will be conducted under the Auspices of the All India Tennis Association (AITA) and the  Maharashtra State Lawn Tennis Association (MSLTA) at the EMMTC Tennis complex in Aurangabad from 21st to  October 28, 2023.

Shivetj Shirfule of Maharashtra and Aahan of Odisha will lead the boys and the girls seeding list  In the eighth edition of the event which is being played on Clay courts of the EMMTC complex.

Mr. Sunder Iyer, Hon Secretary, MSLTA said a total scholarship of Rs 2 lakhs will be awarded as scholarships to players from the first round apart from attractive prizes and gifts from Enerzal and IndianTree who is providing Tshirts , Socks and Wristbands to all the participants . "

 " We are very happy as tennis  in the Marathwada region is growing with  many more  tennis courts , coaches , players the top seeded player in the Boys Shivtej Shirfule is from Marathwada Region

". We are thankful to Mrs Varsha Jain and Anurang Jain for their unparalleled support to  tennis activities  and helping the game to become popular not only in Aurangabad but also in Beed , Parbhani , Nanded  and Jalna , Iyer added.

While the Boys 14 main draw will be of 64, the Girls under 14 Main draws will be of 48, added Mr. Iyer.  The Qualifying rounds will be held on Cotober 21 and 22nd the main draws will start from Monday 23rd.  The winner gets a trophy, 200 AITA points, while the runner up will receive a trophy and 150 AITA Points.

Mrs Varsha Jain will be  the tournament director of the event  , while Sejal Kenia has been appointed as  the AITA Supervisor of the event , Pravin Prasad and Pavin Gaisamudre have been appointed as Chief  referees for the event.

A special committee under the chairmanship of Sanjay Dutta and   comprising  of MSLTA  council member Ali Panjwani and Ashutosh Mishra has been set up for the smooth conduct of the event.

Important Notice

Published : 17/Oct/2023

Dear Parents / Players,
This is to bring to your notice that unregistered and unrecognised tournaments are mushrooming in Mumbai City and Suburbs
Such tournaments are no good for players and parents and only good for the promoters of events who end up making hefty sums and treat it as business
Such unauthorised tournaments have no points or any benefits whatsoever for players and are detrimental in the long run
The latest such illegal tournament is to be held at Kalina university campus courts
This is an illegal tournament and it’s neither registered with Mumbai District Tennis Association nor with Maharashtra State Lawn Tennis Association.
Players who participate in this tournament are warned that playing such unauthorised tournaments will not help them in their careers .
Parents and Coaches are intimated that according to the RULES of MSLTA participation in such events will result in players being denied all benefits of MSLTA which include Scholarships, Sponsorships or selections for District and State Tennis teams in future
Also a note for all coaches who intend or run such events for juniors or men’s you have to take permission from MDTA and MSDTA for Mumbai and Suburban District level events and MSLTA for state and national ranking events
We request the parents and players to henceforth only play tournaments which are authorised by MDTA or MSLTA in Mumbai

Congratulations to Prisha Shinde, Samarth Sahita and. Akruti Sonkusare

Published : 16/Oct/2023

Congratulations to Prisha Shinde for winning the Under 14 National Championships in Delhi today , Kudos to her , her coaches and parents also . Congratulations to MSLTA players Samarth Sahita and. Akruti Sonkusare for winning doubles titles in Under 16 events.

Double crown for Ajeet Bharadwaj , Akut , Chatwal , Janweja win singles title at MT ITF S400 Senior...

Published : 16/Oct/2023

Double crown for Ajeet Bharadwaj , Akut , Chatwal , Janweja win singles title at MT ITF S400 Seniors tennis championships.
 
Pune , October 13, 2023: Ajeet Bharadwaj won a double crown winning the singles and the doubles title in the 65 plus category while Bhushan Akut ,AJS Chatwal of USA , Narendra Janweja won the singles titles in their events at the ITF S400 Seniors championships-co sponsored by Aryan Pumps and conducted under the Auspices of ITF, MSLTA and PMDTA at the Deccan Gymkhana Tennis courts
Top seeded Bhushan Akut scored 6-1, 5-7, 10-8 a hard fought win over Alok Bhatnagar to win the Mens 55 Plus Final In the 65 Plus event Ajeet Bhardwaj registered 6-3 ,6-3 win over Muthathi Suresh to win the title he then tied up with Suresh to outplay Suresh Alapati and Rajesh Kumar 6-1, 6-0 and win the doubles title .
In the Mens 70 Plus Final Ajs Chhatwal of USA registered a 6-4, 6-1 win over George Thomas Puthaparambil to win the title top seeded Narender Janweja won the Mens 75 event carving out 7-5, 6-1 win over Shrikant Parekh
The winner and runner up got the trophy. The prizes were given away at the hands of Mr.Ashwin Girme, Tennis Secretary of Deccan Gymkhana, Mr.Rama Rao Dosa, tournament director, and Supervisor Amit Deshpande were present on the occassion.
Following are the results: Mens 55 Plus: final Round:
Bhushan Akut(Ind)[1] bt Alok Bhatnagar(Ind)[3] 6-1, 5-7, 10-8;
Mens 60 Plus: Semifinal Round:
Nagaraj Revanasiddaiah(Ind)[5] bt Sharad Tak(Ind)[8] 6-1, 6-3;
Sanjai Kumar(Ind)[4] bt Lakpa Sherpa(Ind)[6] 3-6, 6-1, 10-7;
Mens 65 Plus: final Round:
Ajeet Bhardwaj(Ind)[1] bt Muthati Suresh(Ind)[2] 6-3, 6-3;
Men's Doubles 65 Plus: Final Round:
Ajeet Bhardwaj(Ind)/Murthati Suresh(Ind)[1] bt Suresh Alapati(Ind)/Rajesh Kumar(Ind)[2] 6-1, 6-0.
Mens 70 Plus: Final Round:
Ajs Chhatwal(USA)[2] bt George Thomas Puthaparambil(Ind) 6-4, 6-1;
Men's Doubles 70 Plus: Semifinal Round:
Ajit Pendharkar(Ind)/Rajendra Singh Rathore(Ind) bt Ramarao Dosa(Ind)/SJS Randhawa(Ind) 6-4, 2-6, 10-5;
Ajs Chhatwal(USA)/Narender Janweja(Ind) bt Raghavarao Pasala(Ind)/Dhananjay Sumant(Ind) 6-3, 6-4;
Mens 75 Plus: Final Round:
Narender Janweja(Ind)[1] bt Shrikant Parekh(Ind) 7-5, 6-1;

Triple Crown for Radhika, Double crown for Aditya Khanna and Ketan Dhumal at MT ITF S400 Seniors ten...

Published : 12/Oct/2023

Triple Crown for Radhika, Double crown for Aditya Khanna and Ketan Dhumal at MT ITF S400 Seniors tennis championships.
 
Pune , October 12, 2023:  Radhika Tulpule Kanitkar won a triple crown at the ITF S400 Seniors championships-co sponsored by Aryan Pumps  and conducted under the Auspices of ITF, MSLTA and PMDTA  at the Deccan Gymkhana Tennis courts
 
Former Fed Cupper and now coach of Indian Women’s Team  Radhika won the Women’s Singles  played in round robin format winning all her matches , she then tied up
With Radhika Mandke to win the women’s tournament and then tied up with her Spouse Aditya Kanitkar to win the mixed doubles 40plus finals 
 
Another Pune player Ketan Dhumal won a double crown as he added the 40 plus doubles title partnering Abhijit Muzumdar  the pair outperformed Girish Mishra  and Amit Tilak 6-4, 6-1.
 
Delhis Aditya Khanna scraped past Local player Mandar Wakankar 
 7-5, 6-7(4) [10-8] on a marathon match lasting 3hour 45 mins to win the 40 plus singles title adding to the 35plus Mixed doubles title he won yesterday 
 
Khanna missed out on triple crown as in the Mens 40 Plus finals Pune Pair of  Kedar Shah and Abhishek Tamhane  scored a 6-4,6-4 win over him and Sangram Chaphekar  to win the title 
 
The winner and runner up got the trophy. The prizes were given away at the hands of Mr.Sunder Iyer, Jt Secretary of  AITA , Devidas Jadhav  Chattrapati awardee and Former Coach of India Volleyball team
Devidas Jadhav , Mt Subash Sutar of Aryan Pumps Mr.Rama Rao Dosa, tournament director, ITF Supervisor Leena Nageshkar were present on the occassion.
 
Following are the results: Mens 40 Plus: final Round:
Aditya Khanna (Ind) [1] bt Mandar Wakankar (Ind) [2]  7-5, 6-7(4) [10-8];
  
Mixed Doubles 40 Plus: Final Round:
Radhika Kanitkar(Ind)/Aditya Kanitkar(Ind) bt Sonal Phadke (Ind)/Aakash Kale(Ind) 6-0, 6-1;
 
Mens 55 Plus: Semifinal Round:
Bhushan Akut(Ind)[1] bt Karanjeet Singh Parmar(Ind) 6-2, 6-0;
Alok Bhatnagar(Ind)[3] bt Jitendra Pradhan(Ind)[2] 6-1,5-7,10-3;
 
Mens 60 Plus: Quarterfinal Round:
Sharad Tak(Ind)[8] bt Pawan Jain(Ind)[1] 6-1, 6-4;
Lakpa Sherpa(Ind)[6] bt Ashish Sen(Ind)[2] 6-2, 6-4;
Sanjai Kumar(Ind)[4] bt Meher Prakash Koduri(Ind)[7]6-2, 6-3;
Nagaraj Revanasiddaiah(Ind)[5] bt Dilip Singh Nongmathem(Ind)[3] 6-1, 6-0;
 
Mens 65 Plus: Semifinal Round:
Ajeet Bhardwaj(Ind)[1] bt Rajesh Kumar(Ind)[3] 6-1, 6-2;
Muthati Suresh(Ind)[2] bt Nondove Poonacha Palanganda(Ind) 6-4, 2-6, 10-8;
 
Mens 70 Plus: Semifinal Round:
George Thomas Puthaparambil(Ind) bt Ratnakarrao Anne (Ind) [4] 6-3, 6-0;
Ajs Chhatwal(USA)[2] bt Ramarao Dosa (Ind) [3]  6-1, 6-1;
 
Mens 75 Plus: Semifinal Round:
Narender Janweja(Ind)[1] bt Venkata Krishna Kumar Aripirala(Ind) 6-0, 6-0;
Shrikant Parekh(Ind) bt Laxman Ambulkar(Ind)[2] 6-2,6-1
 
Women's 40 Plus: Round Robin: 
Radhika Kanitkar bt Arati Ganesh 6-1, 6-0
Radhika Kanitkar bt Niyati Jirange6-1, 6-0;
 
Doubles: Mens 40 Plus: Final Round: 
Kedar Shah/Abhishek Tamhane bt Sangram Chaphekar/Aditya Khanna 6-4, 6-4;
 
Mens 30 Plus: Final Round: Shrikant Kumawat/Vishal Salvi bt Prasanjeet Paul/Ravindranath Pandey 6-3,6-4
Hide quoted text
 
Mens 35 Plus: Final Round: 
Ketan Dhumal/Abhijit Muzumdar bt Girish Mishra /Amit Tilak 6-4, 6-1;
 
Women's 40 Plus Doubles: Final
Radhika Kanitkar/Radhika Mandke w/o Mayuka Sakai/Arati Ganesh 

Paul ,Ganapathy score upset wins to enter finals at the MT ITF S400 Seniors tennis championships.

Published : 10/Oct/2023

Paul ,Ganapathy score upset wins to enter finals at the MT ITF S400 Seniors tennis championships.

Pune , October 10, 2023:  Pune' s   Prosonjit Paul upset eighth seeded   Raghavendra Subramanya   6-2, 7-6(2)  to enter the 30 plus men's singles  while fifth seeded Rajesh Ganapathy upset second seeded  RVRK Ranga Rao 6-2, 6-3 to enter the finals of the Mens 50 Plus event at the ITF S400 Seniors championships-co sponsored by Aryan Pumps  and conducted under the Auspices of ITF, MSLTA and PMDTA  at the Deccan Gymkhana Tennis courts

 
 In the 30 plus event Paul will take on Visal Vishu who scored a 6-4,6-1 win over Parth Chivate in the semifinals . In the Mens 35 Plus Semifinal top seeded Ravindranath Pandey served out Nitin Sawant  6-2, 6-3 to set up a title clash with second seeded Ketan Dhumal who was stretched by  third seeded Shrikant Kumawat before winning  6-4, 6-4  
 
In the Mens 45 Plus Finals top seeded Nitten Kirrtane will take on second seeded Yati Gujarathi in the finals  , while in the 50 plus event Ganapathy  will take on sixth seeded Navin Agarwal
 
Following are the results: Mens 30 Plus: Semifinal Round:

Vishal Vishu (Ind) Bt Partha Chivate (Ind)6-4, 6-1;
Prosonjit Paul (Ind) Bt Raghavendra Subramanya  (Ind) [8] 6-2, 7-6(2);

 

Mens 35 Plus: Semifinal Round:
Ravindranath Pandey (Ind) [1] Bt Nitin B Sawant (Ind) [4] 6-2, 6-3;
Ketan Dhumal (Ind) [2] Bt  Shrikant Kumawat (Ind)[3] 6-4, 6-4; 

 

Mens 40 Plus: Quarterfinal Round:
Swarandeep Singh Dhodi (Ind) [4] Vs Amit Tilak (Ind) [6] 4-6,6-2.10-7
Sandeep Pawar   (Ind) [3] Bt Shriram Oka (Ind) 6-1, 6-1;  
Aditya Khanna (Ind) [1] Bt  Punar Bhasin (Ind) [7]6-0, 6-1;
Mandar Wakankar (Ind) [2] Bt Gautam Gadgil (Ind) 6-2, 6-1;

 

Mens 45 Plus: Semifinal Round:
Nitten Kirrtane (Ind) [1] bt Manav Arora (Ind) [3] 6-0, 6-1;
Yati Gujarathi (Ind) [2] bt Nitesh Rungta (Ind) [4] 6-0, 6-2;

 

Mens 50 Plus: Semifinal Round:
Rajesh Ganapathy (Ind) [5] Bt Rvrk Ranga Rao (Ind) [2] 6-2, 6-3;
Navin Agarwal (Ind) [6) bt  Asheesh Malpani(Ind) [8] 6-3, 6-3;

Mens 65plus: Pre-Quarterfinal Round:
Ajit Kumar Blavelil (Ind) bt Bhagwan Yadav (Ind)6-2 6-2;
Ghanshyam Patel (Ind) bt Narahari Kadekar (Ind)6-1, 6-0;

Mens 70 Plus: Pre-Quarterfinal Round:
Ramarao Dosa (Ind) [3] bt Ajit Pendharkar (Ind) 6-3, 6-2;
Raghavarao Pasala (Ind) bt Hansaraj Patil (Ind)6-4 6-2;
Parvathesam Ginagam (Ind) bt Pramod Limaye (Ind)6-3 6-3;
Ratnakarrao Anne (Ind) [4] Bt Dilip Desai (Ind)6-2 6-2;
Raju Vlsn (Ind) Bt Manoj Desai (Ind)6-2 6-2;

Subramanya ,Malpani , Gadgil , Ganapathy cause upsets at the MT ITF S400 Seniors tennis championship...

Published : 09/Oct/2023

Subramanya ,Malpani , Gadgil , Ganapathy cause upsets at the MT ITF S400 Seniors tennis championships.

Pune , October 9, 2023:    Raghavendra Subramanya, Ashsish Malpani , Rajesh Ganapathy, Gautam Gadgil caused upsets in their age groups at the ITF S400 Seniors championships-co sponsored by Aryan Pumps  and conducted under the Auspices of ITF, MSLTA and PMDTA  at the Deccan Gymkhana Tennis courts

In the Mens 30 Plus event eighth seeded Raghavendra Subramanya upset second seeded Arun BHOSALE 7-6(3) 2-6 [10-4] to enter the semifinals of the event

In the Mens 40 Plus event Gautam Gadgil  upset eighth seeded Amit Kindo 6-4, 6-1 to enter the quarterfinal of the men’s singles event

In the 50 plus quarter finals eighth seeded  Asheesh Malpani upset third seeded  Balan Ramadass   7-5, 6-0 , in the same event fifth seeded Rajesh Ganapathy  upset fourth seeded Ashish Pant 6-2, 6-2 to move into the semifinals

Following are the results: Mens 30 Plus: Quarterfinal Round:
Vishal VISHU (IND) bt Amruth SUNDARKUMAR (IND) [7]6-0,6-0;
Partha CHIVATE (IND) bt Ajinkya PATANKAR (IND)6-2 6-2;
Raghavendra Subramanya  (IND) [8] bt Arun Bhosale  (IND) [2]7-6(3) 2-6 [10-4];
Prosonjit PAUL (IND) bt Ankit KAPSE (IND)6-2, 6-1;

Mens 35 Plus: Quarterfinal Round:
Ravindranath PANDEY (IND) [1] bt Milind MARNE (IND) [6]6-3 3-0 Ret;
NITIN B SAWANT (IND) [4] bt Nitin RAJPURE (IND)6-4 6-4;
Shrikant KUMAWAT (IND) [3] bt Ganesh DEVKHILE (IND) [5] 6-2, 6-2;
Ketan DHUMAL (IND) [2] bt Narhar GARGE (IND) [8] 7-5, 6-4;

Mens 40 Plus: Pre-Quarterfinal Round:
AMIT TILAK (IND) [6] bt Haresh RAMCHANDANI (IND) [11] 6-0, 6-1;
Shriram OKA (IND) [13] bt Girish MISHRA (IND) [5] 1-0 Ret;
Sandeep Pawar PAWAR (IND) [3] bt Abhijeet MUZUMDAR (IND) [9] 1-6 6-4 [10-7];
Aditya KHANNA (IND) [1] bt Aditya KANITKAR (IND)6-2 6-4;
Punar BHASIN (IND) [7] bt Madhur INGALHALIKAR (IND 6-1, 6-1;
Swarandeep Singh DHODI (IND) [4] bt Vikas SHIGWAN (IND)6-0 6-3;
Gautam GADGIL (IND) bt Amit Kindo (IND) [8]6-4, 6-1;
Mandar WAKANKAR (IND) [2] bt Sadasivam S (IND) [12]6-1 6-2;

Mens 45 Plus: Quarterfinal Round:
Nitten KIRRTANE (IND) [1] bt Amit SHINDE (IND) [7]6-0 6-1;
Manav ARORA (IND) [3] bt Girish KUKREJA (IND)6-1 6-3;
Nitesh RUNGTA (IND) [4] bt Apoorva YATINDRA (IND)6-3, 6-4;
Yati GUJARATHI (IND) [2] bt Nelson JATIN KUMAR (IND)6-2, 6-4;

Mens 50 Plus: Quarterfinal Round:
Rajesh GANAPATHY (IND) [5] bt Ashish PANT (IND) [4] 6-2, 6-2;
Asheesh Malpani(IND) [8] bt Balan RAMADASS (IND) [3] 7-5, 6-0;
Rvrk RANGA RAO (IND) [2] bt Jaiprakash NISHAD (IND) [7] 6-1, 6-3;

Womens 40 Plus: Round Robin:
Radhika KANITKAR (IND)bt Arti GANESH (IND)6-1, 6-0;

Womens 45 Plus: Round Robin:
Mayuka SAKAI (JPN) bt Dr Jyotsna PATEL (IND)6-0 6-0;

 

Amazing performance from state players at the Fenesta Nationals

Published : 09/Oct/2023

Congratulations to MSLTA and Maharashtra players Aishwarya Jadhav of Kolhapur city who. Emerged the under-18 girls champion at the DSCL Tennis Nationals in Delhi.

It was an amazing performance from our players in all age groups

14 year old Samarth Sahita who made it to the Under 18 boys finals.

Pune girl Asmi Adkar for winning the Under 18 doubles title and Akruti Sonkusare of Solapur for finishing runners up in the girls doubles

In the boys Thane Boy Cahir Warik for winning the Boys Under 18 doubles title. Kudos to Vaishnavi Adkar for finishing Womens doubles Runners-up and reaching the Women’s Semifinals and falling to the ultimate winner of the event.

MSLTA congratulates all Players, Coaches, Parents, District Associations and all Well-wishers for all the support.

Vishnu leads four upsets at the MT ITF S400 Seniors tennis championships.

Published : 09/Oct/2023

Vishnu leads four upsets at the MT ITF S400 Seniors tennis championships.

 

Pune , October 7, 2023:  Unseeded  Vishal Vishnu toppled top seeded Ajay Patil 6-2,6-3  and led three other upsets to enter tell the quarterfinal of the 30 plus event  at the ITF S400 Seniors championships-co sponsored by Aryan Pumps  and conducted under the Auspices of ITF, MSLTA and PMDTA  at the Deccan Gymkhana Tennis courts 

 

 

In other upsets Pune players Prosonjit Paul upset third seeded Kiran Kotti  6-4, 6-2; while  Partha Chivate upset fourth seeded Gourabdip Ghosh 6-3, 6-0 while  Ajinky Patankar toppled sixth seeded Gaurav Patel6-4, 6-2.

 

Following are the results: 

Mens 30 Plus: Pre-quarterfinal Round: 

Vishal Vishnu(Ind) bt Anay Pati(Ind)(1) 6-2, 6-3;

Amruth Sundarkumar(Ind) bt Smeer Sonawane(Ind) 6-3, 6-0;

Partha Chivate(Ind) bt Gourabdip Ghosh(Ind)(4) 6-3, 6-0;

Ajinky Patankar(Ind) bt Gaurav Patel(Ind)(6) 6-4, 6-2;

Prosonjit Paul(Ind) bt Kiran Kotti(Ind)(3) 6-4, 6-2;

Raghavendra Subramanya(Ind)(8) bt Saurav Prasad(Ind) 6-1, 6-3;

Arun Bhosale(Ind)(2) bt Shiladitya Banerjee(Ind) 6-0, 7-6(7);

 

Mens 35 Plus:  Second Round: 

Ravindranath Pandey(Ind) bt Bhushan Joshi(Ind) 6-0, 6-1;

Milind Marne(Ind)(6) bt Yashraj Ubhe(Ind) 6-1, 6-2;

Nitin Sawant(Ind)(4) bt Harshal Sopariwala(Ind) 6-4. 6-4;

Nitin Rajpure(Ind) bt Akshay Navaladi(Ind)(7) 6-1, 6-0;

Ganesh Devkhile(Ind)(5) bt Sarang Patki(Ind) 6-0, 6-0;

Narhar Garge(Ind)(8) bt Amit Mete(Ind) 6-0, 6-0;

Ketan Dhumal(Ind)(2) bt Amit Dixit(Ind) 6-2, 6-1;

 

Mens 40 Plus: Second Round: 

Haresh Ramchandani(Ind) bt Kaustubh Deshmukh(Ind) 6-3, 1-6, 10-5;

Amit Tilak(Ind)(6) bt Ashwin Kamath(Ind) 6-0, 6-0;

Girish Mishra(Ind)(5) bt Darshan Gupta(Ind) 6-1, 6-0;

Shriram Oka(Ind)(13) bt Ratish Ratusaria(Ind) 6-1, 1-6, 10-6;

Abhijeet Muzumdar(Ind)(9) bt Samir Mansuri(Ind) 6-0, 6-0;

Amit Kindo(Ind)(5) bt Jitendra Sawant(Ind) 6-3, 6-0;

 

Mens 50 Plus: Pre-quarterfinals round

Sunil Lulla(Ind)(1) bt Ricky Mehra(Ind) 6-1, 6-2;

Navin Agarwal(Ind)(6) bt Sahdeep Nulkar(Ind) 6-2, 6-1;

Balan Ramadass(Ind)(3) bt Kiran Bemarkar(Ind) 6-1, 1-6, 12-10;

Asheesh Malpani(Ind)(8) bt A Nair(Ind) 4-6, 6-3, 10-6;

Rajesh Ganapathy(Ind)(5) bt Pankaj Yadav(Ind) 6-1, 6-1;

Ashish Pant(Ind)(4) bt Maktumsaheb Kazi(Ind) 6-1, 6-1;

Rvrk Ranga Rao(Ind)(2) bt Shivaji Yadav(Ind) 6-1, 6-4;

Rishabh Anup and Bhosale Trisha Emerge Champions at MSLTA SUHANA SMART 10's TENNIS CIRCUIT

Published : 04/Oct/2023

Rishabh Anup and Trisha Bhosale Emerge Champions at MSLTA SUHANA SMART 10's TENNIS CIRCUIT

Mumbai, October 4, 2023: Rishabh Anup and Bhosale Trisha emerged victorious in the Boys Under 10 and Girls Under 10 categories respectively at the MSLTA SUHANA SMART 10's TENNIS CIRCUIT (MS0046/2023), which was held at the MSLTA, Mumbai Tennis courts from September 30 to October 2, 2023.

The tournament was conducted by the Mumbai District Tennis Association and sponsored by the Suhana Group. The prizes were given away by MSLTA Supervisor Mrs. Sonal Vaidya.

Results:

Boys Under 10:

Champion: Rishabh Anup

Runner-up: Aland Shlok

GIRLS U/10:

Champion: Bhosale Trisha

Runner-up: Thakur Samaira

Rutuja Bhosale lands in Pune to hero's welcome

Published : 03/Oct/2023

It was Pride, Privilege and Pleasure to receive our Powerpuff girl Rutuja Bhosale at the Pune Airport on her return back home after winning the coveted Gold Medal with Rohan Bopanna in the Tennis Mixed doubles at Hangzhou Asian Games on behalf of AITA , MSLTA PMDTA and the tennis fraternity of Pune alongside her coaches Kedar Shah Aniket Wakankar my colleagues at PMDTA, Deccan Gymkhana and PYC Gymkhana, HimanshuGosavi & Ashwin Girme

It was proud and emotional moment for all of us to see Rutuja wearing the Indian Jersey and her medal. She was given a rousing welcome at the airport by her parents Sampatrao and Neeta, her family, our tennis family, Police personnel who are colleagues of her father and hundreds of people from her native village Akluj who drove all the way to welcome her. She was cynosure of all the passengers at the airport and received a hero’s welcome with Dhols, Nagadas, local Halgi and Tutari band . Truly proud of her achievement and thanks to Rohan for guiding her to the Gold. On behalf of myself and MSLTA once again love to congratulate Her , her parents , her husband Swapnil and her coaches #edar Shah and Aniket Wakankar for all their efforts.

Congratulations to MSLTA Vision Program player Rutuja Bhosale who won the coveted Gold Medal alongsi...

Published : 02/Oct/2023

Congratulations to MSLTA Vision Program player Rutuja Bhosale who won the coveted Gold Medal alongside the legendary Rohan Bopanna in mixed doubles at the Asian Games. Congratulations to All the hardwork put in by our STAR , her Coach Kedar Shah , Parents Neeta and Sampatrao and her Spouse Swapnil Gugale for their efforts. MSLTA is proud of you RUTUJA

Important Notice

Published : 24/Sep/2023

Important Notice

 

MSLTA SUHANA SMART 10’s TENNIS CIRCUIT (MS0046/2023) - Mumbai

 

All the players who are unable to register online can register in person on 29th September, 2023 from 12:00 PM to 2:00 PM at MSLTA Mumbai.

Vishwajeet , Shreya emerge champions at MSLTA Grand Slam Tennis Academy All India Ranking Champions...

Published : 22/Sep/2023

Vishwajeet , Shreya emerge champions at  MSLTA Grand Slam Tennis Academy All India Ranking Championship Series U-16 Tennis Tournament

 

Pune, September 8, 2023: Top seeded Vishwajeet Sanas and Shreya Pathere emerged winners in the Boys and Girls singles events at the MSLTA- Grand Slam Tennis Academy All India Ranking Championship Series (7Days) U-16 Tennis Tournament organised by Grand Slam Tennis Academy Under the auspices of PMDTA, MSLTA and AITA and being played at Deccan Gymkhana Tennis Courts.

 

In the finals Vishwajeet  Sanas scored a 6-3,6-4 win over third seeded Swaraj  Dhamdhere while  Shreya got the better of unseeded Rishita Patil 6-0,6-2.Vishwajeet Sanas practices at Aditya Kaifi Tennis Acdemy under coach Aditya Madkekar and Kaifi Afzal. 9th standard student of SS Ajmera School Shreya practices Decan Gymkhana under coach Sandeep Kirrtane

 

The winner and runner up got trophy and certificate. The prizes were given away at the hands of Mr.Jinesh Malde, Associate Director R&D, Emcure Pharmaceuticals Ltd, Mr. Girish Ghanwat, Head CSR of Emcure Pharmaceuticals Ltd, Mr.Mihir Kelkar, Finance Secretary Deccan Gymkhana Club, Mr.Himanshu Gosavi of PMDTA, Sandeep Kirrtane, Mr.Nitten Kirrtane, Rhea Kirrtane and tournament Supervisor Niharika Gore were present on the occasion

 

Following are the results:

Singles: Final Round:

Boys: - Vishwajeet Sanas(1) bt Swaraj Dhamdhere(3) 6-3, 6-4;

Girls: Singles : - Shreya Pathare (1) bt Rishita Patil 6-0, 6-2

Congratulations to MSLTA players

Published : 22/Sep/2023

Congratulations to MSLTA players. Samarth Sahiita, PrishaShinde and Ruma Gaikawari for the singles and doubles titles and Tanishq Jadhav for finishing as doubles finalist at ITF J30 at Ahmedabad, well done

Best wishes to the Indian Women tennis team for the Hangzhou 2022 Asian Games

Published : 22/Sep/2023

Best wishes to the Indian Women tennis team for the Hangzhou 2022 Asian Games. Go for Gold. Also proud moment for MSLTA as two of our players  Rutuja Bhosale and Prarthana Thombare have been selected to represent  the Indian team

Congratulations to Maharashtra player Tanishq Mukesh Jadhav

Published : 12/Apr/2023

Congratulations to Maharashtra player Tanishq Mukesh Jadhav, for winning the Boys under 18 Singles title and finishing as the runner-up in Doubles at the All India Ranking National Series under 18 Tennis Tournament held in Jalandhar, Punjab.

Adhiraj, Eshal clinch titles at the MSLTA Finquest All India Ranking Championship Series under 12 Te...

Published : 17/Apr/2023

Adhiraj, Eshal clinch titles at the MSLTA Finquest All India Ranking Championship Series under 12 Tennis Tournament 2023

 State players Adhiraj Dudhane and Eshal Pathan lifted the boys and girls singles title at the MSLTA Finquest All India Ranking Championship Series under 12 Tennis Tournament 2023. The tournament was organized by the Mumbai District Tennis Association in collaboration with MSLTA and AITA, and was sponsored by Finquest Financial Solutions Private Limited.

 Boys under 12 category, Adhiraj Dudhane, who was seeded third, secured a narrow victory of 6-3, 6-3 against Aarav Mulay. Meanwhile, in the Girls under 12 category, the top-seeded player Eshal Pathan won the title with a convincing score of 6-0, 6-1 against the second-seeded Kritiyani Ghatkar.

 

The winner and runner-up get trophy and certificates. The prizes were given away at the hands of MSLTA Supervisor Mrs. Rashmi Chauhan along with Wasim Shaikh & Ajit Sawant.

 

Following are the results

Boys Under 12: – Adhiraj Dudhane bt Aarav Mulay 6-3, 6-3

Girls Under 12:- Eshal Pathan bt Kritiyani Ghatkar 6-0, 6-1

DESHMUKH,BHANSALI EMERGE CHAMPIONS AT MSLTA – PMDTA ALL INDIA RANKING CHAMPIONSHIP SERIES UNDER 14...

Published : 24/Apr/2023

Deshmukh,Bhansali emerge champions at MSLTA – PMDTA All India Ranking Championship Series Under 14 Tennis Tournament

Pune, April 22, 2023:   Aarohi Deshmukh and Saksham Bhansali emerged champions in the girls and the boys singles at the MSLTA – PMDTA All India Ranking Championship Series Under 14 Tennis Tournament which is being organised by Aniket wakankar Tennis Academy under auspicious of MSLTA, AITA, PMDTA and played at NCL and CPR Tennis courts

In the girls singles finals seventh seeded Aarohi Deshmukh upset second seeded Rishita Patil 6-3, 7-6(7-4) ,  In the Boys section eighth seeded  Saksham Bhansali stopped Namish Hood 6-3, 6-4 to win the title. 9th standard student of Indira National School, Saksham practices at NCL Tennis Academy under coach Aniket Wakankar.  

 

Swanika Roy and Shravee Deore lifted the girls doubles While Sanat Kadle and Surya Kakade lifted  the boys doubles championship. The winner got trophy, certificates and 25 AITA points. The prizes were given away at the hands of Mr.Aniket Wakankar, Nikita Wakankar, Nilesh Gaikwad, Akshay Bhavsar, Pranav Waghmare and Sardar Singh Thakur were present on the occasion.   

 

Following are the results: Singles: final round: Girls:

Aarohi Deshmukh (7) bt Rishita Patil(2)6-3, 7-6(7-4);

Boys:

Saksham Bhansali (8) bt Namish Hood 6-3, 6-4;

 

Doubles: Girls: Final Round:

Swanika Roy/Shravee Deore(4) bt Asmi Tilekar/Samradnyee Dalvi 6-2, 6-2;

Boys: Sanat Kadle/Surya Kakade(1) bt Saksham Bhansali/Swarnim Yewalekar(3) 6-1, 7-6(7-5).

Categories
  • News (111)
  • Events (0)