Seeds move easily into semis at the MSLTA Yonex Sunrise APMTA All India Ranking Super Series U-12 Tennis Tournament

Seeds move easily into semis at the MSLTA Yonex Sunrise APMTA All India Ranking Super Series U-12 Tennis Tournament

 

Pune, March 4:  Seeded players moved easily into the semifinals at the MSLTA Yonex Sunrise APMTA All India Ranking Super Series U-12 Tennis Tournament organized by Maha Tennis Foundation and played at the Deccan Gymkhana-Adar Poonawalla Maharashtra Tennis Academy.

 

In the boys singles quarterfinals top seeded local lad Arnav Paparkar continued his splendid run in the tournament as he thrashed his citymate qualifier Mannan Agarwal 6-0, 6-0 and set up a meeting with third seeded Tanussh Ghildyala of Karnataka who outplayed sixth seeded Shaurya Bharadwaj of Uttar Pradesh 6-0, 6-4. 

 

In the lower half another local boy and second seeded Samarth Sahita quelled the challenge of Amogh Damne winning 6-1, 6-1, Samarth will now take on another Maharashtra player Hrishikesh Ramanathan who outrallied Jeffrey Khushwin of Madhya Pradesh 6-1, 6-1.

 

In the girls section top seeded Divya Ungirsh of Delhi  staved off a challenge from Maharashtra Anushka winning 6-2, 3-6, 7-6(1), she will now take on third seeded and solapur girl Aakruti Sonkusare who scored an easy win over state player Sejal Bhutada(Mah)6-2, 6-2. In the lower half fourth seeded Siya Prasade from Pune made short work of Disha Behera of Karnataka winning 6-1, 6-3. Siya will take on second seeded Rishitha Reddy of Telangana who ended the challenge of her statmate seventh seeded Princy Mandagalla(TS)6-1, 6-2.

 

The Semifinals of the mens and ladies singles will be played of Friday 10 am onwards.

 

Following are the results: Singles: Main Draw(Quarterfinal Round): Boys:

S.1 Arnav Paparkar(Mah) bt (Q)Mannan Agarwal(Mah)6-0, 6-0;
S.3 Tanussh Ghildyal(Kar) bt S.6 Shaurya Bharadwaj(UP)6-0, 6-4;

Hrishikesh Ramnathan(Mah) bt Jeffrey Khushwin(MP)6-1, 6-1;
S.2 Samarth Sahita(Mah) bt Amogh Damle(Mah) 6-1, 6-1;  

 

Girls:
S.1 Divya Ungrish(Del) bt S.8 Anushka(Mah) 6-2, 3-6, 7-6(1);

S.3 Aakruti Sonkusare(Mah) bt Sejal Bhutada(Mah)6-2, 6-2; 

S.4 Siya Prasade(Mah) bt Disha Behera(Kar) 6-1, 6-3;  

S.2 Rishitha Reddy(TS) bt S.7 Princy Mandagalla(TS)6-1, 6-2; 

 

Doubles:Quarterfinal Round:

Girls:
Aakruti Sonkusare/Divya Ungrish bt Sahana Kamalakannan/Anjali Nimbalkar 6-0, 6-0;
Sejal Bhutada/Prachi Rana bt Kavya Deshmukh/Hritika Kaple 6-2, 6-0;
Rishitha Reddy/Siya Prasade bt Princy M/Sai Varanasi 6-1, 6-2;

Boys:
Showrya Samala/Samarth Sahita(1) bt Prithviraj Hiremath/Sairaj Shotri 6-0, 6-1;
Aaron Bapuna/Om Verma bt Shivtej Shirfule/Kirshank Joshi 6-2, 3-6, 10-3;
Shaurya Bharadwaj/Jeffrey Khushwin(3) bt Aman Shah/Tej Oak 6-4, 4-6, 15-13;
Tanussh Ghildyal/Rudra Batham(2) bt Arnav Paparkar/Shardul Khawale 7-5, 7-5.

 

Our Partners
  • Yonex Sunrise
  • Yonex
Event Associates
  • All India Tennis Association
  • Asian Tennis Fedaration
  • International Tennis Number
  • International Tennis Fedaration