Manas Dhamne, Rutuja Chaphalkar and 25 others bag PMDTA Annual Awards 

Manas Dhamne, Rutuja Chaphalkar and 25 others bag #PMDTA Annual Awards 

 

Confer Hon membership to city’s past and current International players 
Pune, August 28, 2019: Junior National Champion Manas Dhamane and Rutuja Chaphalkar were presented the PMDTA Arun Wakankar Memorial Award and Arun Sane Memorial Scholarship for the Best Boy and Best Girl tennis players from Pune District at the PMDTA Annual Day Celebrations organized by PMDTA at PYC Hindu Gymkhana Tennis Courts.

Pune’s internationals Former Davis Cup Coach Nandan Bal , Davis Cuppers Gaurav Natekar , Sandeep Kirtane , Nitin Kirtane , Arjun Kadhe Fed Cup players Radhika Tulpule Kanitkar , Ankita Raina and Rutuja Bhosale were conferred with the Hon membership of the Association 

The awards were given away at the hands of Mr. Kishor Patil, President of PMDTA, Mr.Sunder Iyer, Hon. Sec of MSLTA and VP of PMDTA, Dr. Sudhir Bhate, President of PYC Hindu Gymkhana, Mr. Anand Paranjape, Hon Secretary of the PYC Hindu Gymkhana Abhishek tamhane Hon Secretary of PMDTA , India No.1 women’s tennis player Ankita Raina, VP of MSLTA Mr. Prashant Sutar , Nandan Bal , Sandeeep Kirtane, Aparna Wakankar and Aasha Sane were present on the occasion.

The newly instituted introduced Arun Sane Memorial Scholarships in memory of PMDTA founder president Late Arun Sane, were awarded to Namish Hood, Tej Oak, Prisha Shinde, Parth Deorukhkar, Shrawani Deshmukh, Aryan Kothasthane and Avanti Rale for finishing as No 1 ranked players in their respective age groups in Pune District in the year ended 2018 and to Manas Dhamne and Rutuja Chaphalkar. PMDTA Junior Tennis League winner Vepar Speeding Cheetahs were given trophy. 

PMDTA is the only district tennis association in Maharashtra to have an annual day ceremony and award cash prizes to players and recognize their efforts. 

Following is the annual ranking and awardees from Pune District for 2018:

Mix Under 8: 1.Namish Hood, 2.Ritsa Kondkar, 3.Aryan Kirrtane, 4.Neeraj Jorwekar, 5.Sujay Deshmukh;

Boys Under 10: 1.Tej Oak, 2.Amogh Damle, 3.Surya Kakde, 4.Raj Darda, 5.Saksham Bhansali;

Girls Under 10: 1.Prisha Shinde, 2.Mrunal Shelke, 3.Hritika Kaple, 4.Mehek Kapoor, 5.Kavya Deshmukh;

Boys Under 12: 1. Parth Deorukhkar, 2.Arjun Kirrtane, 3.Shlok Gandhi, 4. Keyur Mhetre, 5.Arnav Paparkar;

Girls Under 12: 1. Shrawani Deshmukh, 2.Aleena Shaikh, 3.Simran Chhetri, 4.Ritika More, 5.Sanika Luktuke;

Boys Under 14: 1. Aryan Kothasthane, 2.Esha Degamwar, 3.Aryan Hood, 4.Nishit Rahane, 5.Anmol Nagpure;

Girls Under 14: 1. Avanti Rale, 2.Shrawani Deshmukh, 3.Kashyapi Mhajan, 4.Ishika Rajput, 5.Yashika Baxi

 

Our Partners
  • Yonex Sunrise
  • Yonex
Event Associates
  • All India Tennis Association
  • Asian Tennis Fedaration
  • International Tennis Number
  • International Tennis Fedaration