Dixit, Suresh register upsets at Gadre Marine MSLTA – ITF Grade 3 Junior Tennis Championship qualifying  

 Dixit, Suresh register upsets at Gadre Marine MSLTA – ITF Grade 3 Junior Tennis Championship qualifying  

Pune, November 27, 2021: Local Boy Jay Dixit and Keerthi Suresh of TamilNadu knocked out seeds to enter the second round qualifying  at the Gadre Marine MSLTA – ITF Junior Grade 3 U18 tennis Championships organized by  Deccan Gymkhana Under the auspices of ITF, Maharashtra State Lawn Tennis Association and Pune Metropolitan District Tennis Association and played at the Deccan Gymkhana Tennis Courts

In the first round qualifying Jay Dixit upset fifth seeded Pranav Karthik 7-6(4), 7-5 while  Keerthiv Suresh upset Dhanush Patel 6-3, 6-1. 

In another close match Omar Sumar Scraped past Arya Kallambella 6-1, 5-7, 12-10 while sixth seeded  Rethin Pranav Senthil scraped past Pune boy Tanishq Jadhav 7-5, 7-6(6)

Following are the results: Boys: First Qualifying Round:
Bushan Haobam (IND) [1] bt Anshul Satav (IND) 7-6(5), 6-2;
Omar Sumar (IND) bt Arya Kallambella (IND) 6-1, 5-7, 12-10;
Nishit Rahane (IND) bt Rishi Jalota (IND) 6-3, 6-1
Arjun Gohad (IND) [7] bt Atharva Patil (IND) 6-0, 6-0;
Jaishnav Shinde (IND) [2] bt Ayaan Tezabwala (IND) 6-4, 6-1;
Arnav Paparkar (IND) bt Siddhanth Vinod (IND) 6-3, 6-1;
Shivam Sandeep Kadam (IND) bt Lakshya Chugh (IND) 6-1, 6-4;
Akarsh Gaonkar(IND)[8] bt Rakshak Vivekananthan (IND)7-6(4), 7-5;
Vineeth Mutyala (IND) bt Ved Shetty (IND) 6-3, 6-3;
Prajwal Tewari (IND) bt Arjun Abhyankar (IND) 7-5, 6-2;
Jay Dixit (IND) bt Pranav Karthik (IND) [5] 7-6(4), 7-5;
Keerthiv Suresh (IND) bt Dhanush Patel (IND) [4] 6-3, 6-1;
Tarun Korwar (IND) bt Aryan Arora (IND) 3-6, 6-1, 10-3;
Pranav Gadgil (IND) bt Aditha Marnath (IND) 7-6(3), 6-4;
Rethin Pranav Senthil Kumar (IND) [6] bt Tanishq Jadhav (IND) 7-5, 7-6(6);
Deep Munim (IND) [3] bt Eshan Degamwar (IRL) 6-3, 6-3;

Girls:
Kkaira Chetnani (IND) bt Bhakti Tajne (IND)6-2, 6-2;
Samaira Malik (IND) bt Soha Patil (IND) 6-0, 6-0;
Sreenidhi Balaji (IND) bt Riya Kaushik (IND) 7-6(3), 6-1;
Bhumi Kakkar (IND) bt Shriyaa Sai Ruge (IND) 6-0, 6-1;
Dhanashree Patil (IND) bt Ishika Choudhary (IND) 6-3, 6-0;
Kashish Bote (IND) bt Koushikee Samanta (IND) 6-3, 6-0.

 

Our Partners
  • MSLTA Under 10 tennis circuit
  • Tennis Hub India
Event Associates
  • All India Tennis Association
  • Asian Tennis Fedaration
  • International Tennis Number
  • International Tennis Fedaration