Qualifier Sandeep shocks American Nikit Reddy at Gadre Cup ITF Junior Tennis tournament


Qualifier Sandeep shocks American Nikit Reddy

 

Pune, December 5: Qualifier Sandeep VM scored an upset win over Nikit Reddy of the United States 6-4, 6-3 in the boy's first round, while the fifth seeded Salsa Aher scored a routine 6-1, 6-3 win over Sudipta Kumar to make it to the second round in the Gadre Cup ITF Junior Tennis tournament at the Deccan Gymkhana courts on Tuesday.

 

Sandeep who made it to the main draw after going through grueling qualifying event last weekend, took control of the game early on against Reddy.

 

In other first round matches in the boy's section, Japan's Kenjiro Shimizu rallied from a set down to score an upset win over fifth seeded Indian Karan Srivastava. Shimizu won 3-6, 6-4, 7-5.

 

In the girl's action, Sharannya Gaware of India defeated Aesha Patel of the United States 7-6 (7-3), 6-3 in one of the longest match of the day.

 

Results:

Boys:

First round: Rafael E Grovas (Pur) bt Dipin Wadhwa (Ind) 6-4, 6-4; 4-Rishabh Sharda (Ind) bt q-Naithaolin Calvin Golmei (Ind) 6-4, 2-6, 7-6(7-4); q-Sandeep VM (Ind) bt Nikit Reddy (US) 6-4, 6-3; Felix Gill (Gbr) bt wc-Aman K Patel (Ind) 6-2, 6-3; Kenjiro Shimizu (Jpn) bt 5-Karan Srivastava (Ind) 3-6, 6-4, 7-5.

 

Doubles

First round: 1-Siddhant Banthia ((Ind)/Megh Patel (Ind) bt Kaivalya Kalamse (Ind)/Rohan Mehra (Ind) 6-1, 6-3; Pengyu Lu (Chn)/Michal Wozniak (Pol) bt Naithaolin Calvin Golmei (Ind)/Madhwin Kamath (Ind) 6-2, 6-3; 4-Jacob Fearnley (Gbr)/James Story (Gbr) bt Ashish Komaragiri (Ind)/Abhimanyu Rozra (Ind) 6-2, 6-3; Mann Shah (Ind) /Siddharth Thakran (Ind) bt Nikit REDDY (US)/Karan Srivastava (Ind) 3-6, 7-5, 10-7; Felix GILL (GBR) /Finn MURGETT (GBR) bt Sai Karteek Reddy GANTA (IND) /Theertha Shashank MACHERLA (IND) 6-4, 4-6, 10-3; 3-Dev Javia (Ind)/Rishabh Sharda (Ind) bt Ryoma Matsushita (Jpn)/Kenjiro Shimizu (Jpn) 5-7, 6-2, 10-7; Gerhardt Marius Becker (Rsa)/Rafael Grovas (Pur) bt Piyush Surendra Salekar (Ind)/Dipin Wadhwa (Ind) 6-4, 6-3; 2-Sacchitt Sharrma (IND)/Abhimanyu Vannemrreddy (Ind) bt Ryotaro Koshiba (Jpn)/Aman Patel (Ind) 6-1, 7-5.

 

Girls:

First round: Chae Hyun Sim (Kor) bt wc-Prerna Vichare (Ind) 6-2, 6-2;

6-Shrivalli Rashmikaa Bhamidipaty (Ind) bt Kritika Chhabra (Ind) 6-2, 7-5; Sharannya Gaware (Ind) bt Aesha Patel (US) 7-6 (7-3), 6-3; 5-Salsa Aher (Ind) bt Sudipta Kumar (Ind) 6-1, 6-3; 2-Ayumi Miyamoto (Jpn) bt Sravya Shivani Chilakalapudi (Ind) 6-3, 6-2; Neha Mokhasi (US) bt Kaavya Sawhney (Ind) 6-0, 7-5.

 

Doubles:

First round: Pooja Ingale (Ind)/Neha Mokhasi (US) bt Prerna Vichare (Ind)/Maanya Viswanath (Ind) 5-7, 6-2, 10-8; Kritika Chhabra (Ind)/Sudipta Kumar (Ind) bt 3-Na Dong (Chn)/Mingqiao Yang (Chn) 4-6, 6-3, 10-5; Chae Hyun Sim (Kor)/Doga Turkmen (Tur) bt Jiya Lodha (Ind)/Sanya Singh (Ind) 6-1, 6-1; Jingyi Wang (Chn)/Jing Yang (Chn) bt Sneha Ranade (Ind) /Bela Tahmankar (Ind) 6-3, 7-5; 1-Shivani Amineni (Ind)/Akanksha A Bhan (Ind) bt Sravya Shivani Chilakapudi (Ind)/Sharannya Gaware (Ind) 3-6, 6-0, 10-8; 2-Salsa Aher (Ind)/Shiori Ito (Jpn) bt Kaavya Sawhney (Ind)/Prinkle Singh (Ind) 3-6, 6-4, 10-7; 4-Evelina Konta Reva (Rus)/Aesha Patel (US) bt Hrudaya Shah (Ind)/Renne Singla (Ind) 6-4, 6-4; Sonashe Bhatnagar (Ind)/Kriti Williams (US) bt Malikaa Marathe (Ind)/Rishita Vyas (Ind) 6-7 (5-7), 6-0, 12-10.